Formsante’den kadınlara sağlıklı öneriler

0
80

VÜCUDUNUZU MUTLU EDECEK…30 İYİ ŞEY!
Vücudunuzun daha iyi çalışması, daha formda olması için atabileceğiniz birçok küçük adım var. Ve üstelik bunların çoğu hiç zorlanmadan kolaylıkla uygulayabileceğimiz basit şeyler. FORMSANTE Dergisi, sağlığınız için yapabileceğiniz 30 iyi şeyi sizin için toparladı. Bu önerilere kulak verin ve hayatın tadını çıkarın!

Kadınlara sağlık önerileri - ORGANİK BESLENİNORGANİK BESLENİN
Yetiştirilmesinde kimyasal tarım ilaçları kullanılmayan bitkiler daha fazla besin içerir, tatları da daha güzeldir. Ayrıca hayvansal gıdaların yağsız olanlarını seçin. Çünkü bu gıdalarda toksinlerin esas olarak depolandığı yerler yağlı kısımlarıdır. Yürüyün, pedal çevirin

CİLDİNİZİ KORUYUN
Kadınlara sağlık önerileri - CİLDİNİZİ KORUYUNSudaki klor cildinizi koruyan faydalı bakterileri de öldürerek cildi dış etkenlere karşı korumasız kılıyor, kireç ve diğer toksik maddeler de cildin yaşlanmasına neden oluyor. Duş başlığınıza taktırabileceğiniz bir duş filtresi ile cildinizle daha barışık bir su elde edebilirsiniz. Sert suyu yumuşatan, kloru elimine eden bu filtreleri, yapı marketlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kadınlara sağlık önerileri - ARABADA RİMEL SÜRMEYİNARABADA RİMEL SÜRMEYİN
Arabada rimel sürmeyin. Unutmayın ki gözlerle ilgili kazaların en yaygını rimel fırçalarıyla meydana geliyor.

 

Kadınlara sağlık önerileri - ELLERİNİZİ YIKAYINELLERİNİZİ YIKAYIN
Su ve sabun, nezle-grip gibi birçok hastalığa karşı en iyi korumayı sağlar. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın, özellikle de yemeğe oturmadan önce!

Kadınlara sağlık önerileri - DEMİRİNİZ BOŞA GTMESİNDEMİRİNİZ BOŞA GİTMESİN
Kahve, çay ve kırmızı şarabı yemeklerle birlikte değil yemek aralarında için. Bu içeceklerin içerdiği “tanen”, besinlerdeki demirin vücut tarafından emilimini engelliyor.

 

EN İYİ ÇAMAŞIRI ALIN
Kadınlara sağlık önerileri - EN İYİ ÇAMAŞIRI ALINSutyen alırken, çok ince ya da sıkı askılar ve yanlış beden seçimi, boyun ve sırt ağrıları ile göğüste deformasyon ve sarkma dahil pek çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Sütyen alırken rengi, deseni ya da ne kadar seksi göründüğü kadar sağlıklı olup olmadığına da gereken özeni gösterin.

DİYETLERE DİKKAT
Hızla kilo verdiren, vücudunuzu besinsiz Kadınlara sağlık önerileri - DİYETLERE DİKKATbırakan katı diyetleri yapmaktan vazgeçin. Bunlar metabolizmanıza verdiği yıkımın yanı sıra saç sağlığınıza da kötü etki ediyor. Saç dokusu vücudunuzun en hızlı büyüyen dokularından biri. Vücut yeterli besin almadığında ilk zarar gören de onlar. Çünkü bu durumda vücudunuz otomatik olarak çok daha hayati organlarınızı besliyor, saçları ise gözden çıkarıyor…

Kadınlara sağlık önerileri - FAZLA TELEVİZYON SEYRETMEYİNFAZLA TELEVİZYON SEYRETMEYİN
Televizyon ya da bilgisayarınızı yatağa gitmeden bir saat önce kapatın. çünkü bu ekranların yaydığı mavi ışık, vücudumuzun ritmini düzenleyen melatonin hormonunun salgılanmasını engelliyor.

AŞIDAN KORKMAYIN
Kadınlara sağlık önerileri - AŞIDAN KORKMAYINGripten korunmak için sonbaharda (özellikle eylül ve ekim ayları) grip aşısı olun. Ayrıca unutmayın ki, çocukken olduğunuz bazı aşılar sizi hayat boyu korumaz. Tetanozdan difteriye, hepatit A ve B aşılarına kadar bir dizi aşıyı yaptırmak sağlığınız açısından büyük bir riski ortadan kaldırmak anlamına geliyor. Siz de bu konuda doktorunuzun görüşünü alın.
Kadınlara sağlık önerileri - YOĞURT YİYİN SAĞLIKLI KALINYOĞURT YİYİN SAĞLIKLI KALIN
Araştırmalar yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, meme kanseri riskini düşürebildiğini ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu gösteriyor.

TAZELENİN
 Kadınlara sağlık önerileri - TAZELENİNAraştırmalar kısa bir kestirmenin stresinizi azalttığını ve sizi yenilediğini gösteriyor. Yalnız 30 dakikayı aşmamaya çalışın. Çünkü yarım saatlik bir kestirmeden sonra vücudunuz derin uyku aşamasına geçiyor. Eğer tam derin uykuya geçmeden uyanırsanız kendinizi daha taze hissedersiniz.

ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ
Kadınlara sağlık önerileri - ZEYTİNYAĞI MUCİZESİUzmanlar vücudumuzda birçok işlevi olan yağların mutlaka diyetimizin içinde olması gerektiğini söylüyor. Ama tabii ki, zeytinyağının da en sağlıklısını seçmemiz gerekiyor. Margarin, tereyağı ya da trans yağlar yerine doymamış yağ oranı yüksek olan zeytinyağını kullanabilirsiniz.
Kadınlara sağlık önerileri - BROKOLİ YİYİN

BROKOLİ YİYİN
Brokoli filizi Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre brokoli filizi, brokoliye oranla 50 kat daha fazla ‘sulforan’ içeriyor. Bu madde ise, araştırmalara göre, kanser hücrelerinin büyümesine engel oluyor. Filizleri özellikle salata ve çorbalarda kullanabilirsiniz.
Kadınlara sağlık önerileri - TIRNAKLARINIZI KESİN

TIRNAKLARINIZI KESİN
Tırnaklarınızı kesin. Unutmayın ki vücudumuzdaki mikropların büyük bir bölümü tırnak aralarında yuvalanıyor. Eğer kesmeye kıyamıyorsanız günde iki kez tırnak aralarınızı sabunla ve tırnak fırçasıyla yıkayın.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SÜS DEĞİL
Kadınlara sağlık önerileri - GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SÜS DEĞİLGözlüğünüz sezonun modasına tam olarak uyabilir. Ama eğer UVA ve UVB ışınlarına karşı korumuyorsa çöpe atın ve yerine yüzde yüz UV koruması olan sahici bir güneş gözlüğü edinin. Böylece ileride katarakt olma riskinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca gözlüklerinizi kabında koruyun, kazağınızla ya da tişörtünüzle silmeyin. Çünkü oluşan çizikler gözünüze zarar verecektir.

KULAKLARI KORU
Kadınlara sağlık önerileri - KULAKLARI KORUKimi barların, klüplerin kapısında “Dikkat, içerideki ses düzeyi devamlı duyma bozukluğuna yol açabilir” uyarısını gördüğünüzde, belki de bunun sadece formalite gereği yazılmış olduğunu düşünüp ciddiye almıyorsunuz. Ancak konserlerdeki ya da havai fişek gösterilerindeki yüksek ses düzeyi, duyma duyunuza ciddi zararlar verebilir. Böyle ortamlarda bulunacağınız zaman kulaklarınıza “silikon tıkaç” takın. (Duyma cihazları satan dükkanlarda uygun bir fiyata bulabilirsiniz.) Ayrıca kulaklıkla müzik dinlerken müziğin sesini makul seviyede tutun.

Kadınlara sağlık önerileri - FAZLA GÜNEŞLENMEYİNFAZLA GÜNEŞLENMEYİN
Havuz kenarına yatıp saatlerce güneşlenmeyi kesin artık. 70’lerde yaşamıyoruz. Bronz bir tenin sağlığı, zenginliği ve harika bir deniz tatilini simgelediği o mutlu yıllar geride kaldı. Tüm bunlar biz ozon tabakasını delmeden önceydi….

Kadınlara sağlık önerileri - GECE HAYATINA DİKKAT
GECE HAYATINA DİKKAT
Fazla uykusuz kalmayın, kendinizi fazla yormayın.

 

 

Kadınlara sağlık önerileri - BALIK YAĞI TABLETİBALIK YAĞI TABLETİ
Balık yağı sadece saçlarınızı ve cildinizi güzelleştirmez aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları riskinizi de azaltır. Uzmanlar günde 1 gram alınmasını öneriyor.

 

BU HAPLARI YUTUN
Kadınlara sağlık önerileri - BU HAPLARI YUTUNYapılan bir araştırma Amerika’da insanların yüzde 80’inin yeterli beslendiklerini düşündüğünü, oysa gerçekte sadece yüzde birinin dengeli bir beslenme diyeti uyguladığını ortaya koymuş. Beslenme takviyesi için A, C, E ve folik asit içeren bir multivitamin kullanın.

İLAÇ İÇMEYİN
Kadınlara sağlık önerileri - İLAÇ İÇMEYİNHer burnunuz aktığında ya da hapşırdığınızda doktorunuzdan size bir antibiyotik yazmasını istemeyin. Gereksiz antibiyotik kullanımı vücudunuzun mikroplara karşı direncini kıran ciddi bir yanlış alışkanlık. Ayrıca bu ilaçlar vücudunuzda bir çok fonksiyonu olan iyi bakterileri de öldürüyor ve başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. (Antibiyotik kullanımı sonrasında başlayan vajinal kaşıntılar bunun en tipik örneği.

BUNLARI ÖĞRENİN
Kadınlara sağlık önerileri - BUNLARI ÖĞRENİNAnne babanızdan ve yakınlarınızdan sağlıklarıyla ilgili bilgileri alın. Hangi hastalıkları geçirmişler, kronik rahatsızlıkları var mı? Belki de bir gün çok önemli olacak ve doktorunuzun daha kolay tanı koymasını sağlayacak bu bilgileri bir kenara not edin. Yağ, kas ve kemik oranınız Sadece kaç kilo olduğunuzu bilmek yetmiyor. Bedeninizin yüzde kaçının kemik, yağ ve kas olduğunu öğrenin. Bu işe yarayan tartılar hemen hemen bütün spor salonlarında bulunuyor. Kolesterol ve tansiyonunuz. Kolesterol, damar sertliğine sebep olan başlıca etkenlerden biri. 20 yaşından itibaren her beş yılda bir kolesterolünüzü ölçtürün. Tansiyon değerlerinizi bilmek de kalp damar sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Uzmanlar ideal tansiyonun 120/80 mmHg ve altındaki değerler olduğunu söylüyor.

DOĞAL OLANI SEÇİN
Kadınlara sağlık önerileri - DOĞAL OLANI SEÇİNEvlerimiz plastik nesnelerle dolu. Plastik, oldukça dayanıklı bir madde. Ancak onun bu dayanıklılığı doğada da yok edilmesini zorlaştırıyor. Plastik yerine geri dönüşümlü ahşap ve kağıt malzemeleri seçin. Hem karbon etkisini azaltın hem de eviniz daha sağlıklı bir mekan olsun.

TEMİZLERKEN KİRLETMEYİN
Kadınlara sağlık önerileri - TEMİZLERKEN KİRLETMEYİNEvinizin temizliğinde kullandığınız kimyasalları bir kez daha gözden geçirin: Acaba çevremizi temizliyor muyuz yoksa kirletiyor muyuz? Araştırmalar birçoğunda zehirli kimyasalların bulunduğunu gösteriyor. Piyasada yeni boy göstermeye başlayan organik temizlik ürünlerini ve mikrofiber temizlik bezlerini tercih edin. Limon, sirke, karbonat, boraks gibi maddeler ve doğal sabunlar da bunun için iyi bir alternatif olabilir.

EVİNİZİN BOYASINA DİKKAT
Kadınlara sağlık önerileri - EVİNİZİN BOYASINA DİKKATİç mekan boyaları, eğer VOC (Uçucu Organik Bileşik) oranları düşük değilse, birçok toksik madde yayarlar. Boya satın alırken VOC oranı düşük veya sıfır olan su bazlı boyaları tercih edin. Böylece astım ve alerjilerden korunursunuz.

HAREKETE GEÇİN
Kadınlara sağlık önerileri - HAREKETE GEÇİNKardiyo çalışmanızı biraz çeşitlendirin. Koşu bandında aynı tempoda yürüyeceğinize arada 30 saniye koşun. Ya da yüzerken bir tur hızlı yüzün, sonraki birkaç tur yavaş bir tempoda yüzün. Ayrıca kardiyo, esneme, ağırlık egzersizlerini harmanlayın. Mesela koşu bandından sonra 20 dakika ağırlık çalışması yapın, hemen sonra 10 dakika yoga matının üzerinde esneme hareketlerine geçin.

YÜRÜYÜŞ YAPIN
Kadınlara sağlık önerileri - YÜRÜYÜŞ YAPINEn kısa mesafeler için bile araba kullanıp, sera gazı yayarak gider olduk. Bunun yerine yürüyün ya da bisikletinizi kullanın. Böylece hem soluduğumuz havayı kirletmezsiniz hem de egzersiz yapmış olursunuz. (Unutmayın; kullanmadığınız her 1 litre benzinle 150 gram sera gazı kirliliği oluşmasını engellersiniz.)
Kadınlara sağlık önerileri - KALORİYİ KESİN

KALORİYİ KESİN
Kalori ‘içmeyi’ kesin! Kola, gazoz gibi yüksek kalorili içecekler ve alkol, dünya nüfusunun obezleşmesindeki en önemli etkenler… Besleyici özelliği neredeyse hiç bulunmayan bu içecekleri azaltın ve bu konuda mutlaka çocuklarınızı da bilinçlendirin.
Kadınlara sağlık önerileri - HAYAL KURUN

HAYAL KURUN
Gözlerinizi kapayıp erkek arkadaşınızın kumsalda size masaj yaptığını hayal edin. Bu “hayal ne işimize yarayacak ki” demeyin. Araştırmalar gözlerinizi kapayıp 90 saniye güzel bir şeyi hayal etmenizin kalp atışlarınızı ve kan basıncını düşürdüğünü, sindirim sisteminizi daha iyi çalıştırdığını gösteriyor.

Yorumla