Oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

0
128

Çocukların ruh ve beden sağlığı açısından, oyun ve oyuncak çok önemli bir yer tutuyor. Bugün, bilimsel çalışmalar, çocukların zeka gelişimi konusunda ilk 3 yaştaki gelişmenin önemini vurguluyor. Oyuncakların, sadece çocukları oyalamadığı, aynı zamanda zihinle ilgili fonksiyonlarını da geliştirdiği bildiriliyor. Çocukların, yaşlarına uygun oyuncakları ile oynarken problemleri çözmesini öğrendikleri, kendi bedenlerini daha iyi tanıdıkları, üreticiliklerinin geliştiği ve liderlik yeteneklerini kazandıkları belirtiliyor.

oyuncak seçimiOyuncakları, “çocuğun geleceğine yapılan yatırımlar” olarak nitelendiren uzmanlar, küçük boyuttaki, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek, göz, tekerlek veya benzeri parçaları bulunan oyuncakların, kolayca yutulabileceklerinden, belli bir yaş grubu öncesinde tehlike oluşturabileceğini kaydediyor. Balonların da bazı durumlarda tehlikeli olabileceğini ifade eden uzmanlar, patlak balon parçaları veya şişmemiş balon parçalarının, şişirme taklidi yapan çocukların solunum yollarına kaçabileceği uyarısında bulunuyor.

Kimyasal madde uyarısı
Oyuncak Seçerken Neye Dikkat Etmeli - Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Uzmanlara göre, oyuncakların yüzeyleri düzgün ve kolay temizlenebilir olmalı. Oyuncaklar kesici, kırılgan ve batıcı özellik taşımamalı. Oyuncakların yüzeylerinin, çocuklar için zararlı kimyasal maddeler ile kaplı olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, yüzeylerdeki kimyasal maddelerin (vernikler, boyalar, kaplamalar…), az miktarlarda da olsa, uzun süre maruz kalındığından zararlı olabileceğini bildiriyor.

Gürültülü oyuncağa dikkat
Uzmanlar, oyuncakların, boyun ve ayaklara dolanabilecek ip veya benzeri parçaları içermemesi, çocukların işitme fonksiyonlarını bozacak karakterde ses ve gürültü üretmemesi gerektiğini de vurguluyor. Uzmanların diğer önerileri ise şöyle:
“Çocuklarınıza uygun bir oyun yeri sağlayınız ve oyuncakların, oyunların, doğurabileceği sorunlar hakkında bilgili ve hazırlıklı olunuz. Oyuncakları, açık raflarda saklayın. Kapaklı ve kilitli, sandık tipli yerlerde saklamayınız. Çocuklar bu kutu ve sandıklara girebilir ve içinde kalabilirler. Aldığınız oyuncakların üzerini örten naylon veya plastik ambalaj maddelerini, çocuğunuzdan uzak tutun. Bu tür malzemeler, yüz bölgesini örterek solunumu imkansız hale getirebilirler.”

Kime hangi oyuncak?
Uzmanlara göre, 1 yaşından küçük çocuklara oyuncak seçerken, her şeyden önce, yutamayacağı büyüklükte parçalardan oluşmuş, hafif, keskin kenar veya yüzleri olmayan, kolay tutulabilen, zehirli boya ve kimyasal madde içermeyen parlak renklerdeki oyuncaklar tercih edilmeli. Bebek bir şeyler tutacak olgunluğa geldiğinde, yumuşak, üstüne basıldığında öten veya sallandığında ses çıkartan oyuncaklar alınmalı.

En tercih edilen yumuşak bebekler veya hayvan şekilli oyuncakların, çocuklar tarafından ağızlarına götürülüp ısırıldığını vurgulayan uzmanlar, “Yapıldıkları materyallerin mutlaka toksik olmaması gerekir. Ayrıca, kolayca parçalara ayrılmamaları gerekir” diye uyarıyor.

Uzmanlar, oturma yaşına gelen bebeklerin en beğendikleri oyuncakların ise, iç içe konan kutu ve üzeri parlak renkli küpler ile basit resimler içeren parlak renkli kitaplar olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca, yürümesini öğrenen veya emekleyen bebeklerin toplarla da çok severek oynadığını hatırlatıyor.

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi
Doğum – 3 ay aralığı:
Bu dönem bebekler için zıt şekiller ve parlak renkler önerilmektedir, çünkü bebekler bunları kolaylıkla görebilmektedir. Hafif ses çıkaran oyuncaklar da ilgisini çekmeye başlamıştır. Yavaş hareket eden ve yumuşak ses çıkaran oyuncaklar bu dönem bebeklerin ilgisini çekmektedir.

Önerilen oyuncaklar: Yatak üstüne asılan ses çıkaran objeler, ses çıkaran hafif çoraplar, kırılmayan aynalar, zıt şekiller içeren yumuşak kitaplar

3 – 6 ay aralığı:
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönemde bebekler ellerinin farkına varırlar ve elleri ile tutabildikleri küçük nesnelerle oynamak isterler. Elleri ile tutabildikleri her şeyi ağızlarına götürmek isterler.

Önerilen oyuncaklar: Yatar durumda oynayabileceği bir aktivite merkezi (çocuk yatar durumda iken sesli, renkli oyuncaklar üstünden sarkar ve çocuk onları yakalamaya çalışır), hafif çıngıraklar, renkli dişlikler, yumuşak doldurulmuş hayvanlar, elde hafif sıkınca ses çıkaran yumuşak oyuncaklar.

6 – 9 ay aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönemde bebekler hareketlenirler. Oturma pozisyonundan emekleye geçerler. Görme alanları dışına çıkan oyuncakları aramaya başlarlar.

Önerilen oyuncaklar: Yatak kenarına asılan üzerinde ses çıkaran, dönen parçaların olduğu aktivite panelleri, yumuşak bebekler ve hayvanlar, toplar, yumuşak ve tahta bloklar, hareketli oyuncaklar, halı etrafında dolaşan küçük arabalar, bir düğmeye basınca içinden nesneler çıkan oyuncaklar.

9 – 12 ay aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönemde bebekler emeklemeye, sıralamaya ve hatta yürümeye başlarlar. Problem çözme yetenekleri gelişmeye başlamıştır. Artık sürekli gördükleri nesnelerin adlarını anlamaya başlamışlardır.

Önerilen oyuncaklar: İtilebilen oyuncaklar, (dengelerinin gelişmesi açısından cok faydalı olmaktadır), toplar, deliklerin içine atılan şekilleri olan oyuncaklar, kitaplar, bloklar, iç içe geçen kaplar, oyuncak telefonlar.

12 – 18 ay aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönem çocukları çok hareketlenmişlerdir. Oyunları deneyler üzerine dayanmaya başlamıştır. Bu topu yere atarsam ne olur? Bu ipi çekersem ne olur? Elleri daha koordineli bir hale dönüşmüştür. Yaptıkları işlerin sonuçları ile çok ilgilidirler.

Önerilen oyuncaklar: Büyük bloklar, itilebilen ve çekilebilen oyuncaklar, iç içe geçen oyuncaklar, tırmanma oyuncakları, toplar, yıkanabilir kalemler ve kağıt, resimli kitaplar, boylarına uygun ev aletleri (fırın, elektrik süpürgesi gibi), binip oturabileceği büyük hayvan türü oyuncaklar

18 – 24 ay aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönem çocukların her şeyi kendi başlarına yapmayı istedikleri dönemdir. Ellerini her yere sokarak öğrenmeye çalışırlar, bir düzen içinde oynamazlar. Her yerde gördükleri oyuncaklara doğru giderler.

Önerilen oyuncaklar: Çay setleri, oyun evleri, büyük ve küçük bloklar, yap-bozlar, tren setleri, yıkanabilir boya kalemleri ve kağıt, az yazılı büyük resimli kitaplar, küçük müzik aletleri

24 – 30 ay aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönem çocukları artık küçük cümleler kurarak konuşabilirler. Oyuncaklarını boylarına, renklerine ve şekillerine göre ayırabilirler. Bu dönemde çocuklara enerjilerini harcayabilecekleri oyuncaklarla, zihinlerini geliştirebilecekleri oyuncakları almanın faydalı olduğu söylenmektedir.

Önerilen oyuncaklar: Üstüne binilen oyuncaklar, toplar, resim yapabilecekleri kalemler ve kağıtlar, vurmalı çalgılar, küçük ev eşyaları, değişik kostümler (giyinip, çıkarabilecekleri elbiseler), 5-6 parçalı yap-bozlar, yapı setleri

30 – 36 ay aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Bu dönemde çocukların kendilerine fiziksel güvenleri gelişmiştir. Yaşları ilerledikçe hayal güçleri de gelişmektedir. Artık kendi hikayelerini yazmaya başlarlar.

Önerilen oyuncaklar: Yap-bozlar, yapı setleri, yaşa uygun hafıza oyunları, resim malzemeleri (parmak boya, pastel boya, kağıt vb.), minyatur basketbol potaları, toplar, küçük golf setleri

3 – 5 yaş aralığı
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat EdilmeliYaşa Göre Oyuncak Seçimi Üç yaşından sonra üç tekerlekli bisiklet en çok sevilen oyuncak iken, yaratıcılığını keşfetmeye başlayan çocuk tahta blokları ile büyük parçalardan oluşan plastik parçalarla çeşitli şekiller oluşturmaktan büyük zevk alır. Kum, oyun hamuru gibi şekil verebileceği, el becerisini geliştirmek yanında hayallerini gerçekleştirebileceği oyuncaklar bu dönemden sonra en sık oynanan oyuncaklardır.

Önerilen oyuncaklar: 3-5 yaşları arasında fantazi ve keşfetmeye (evcilik, okul oyunları ile bebekler, mutfak ve doktor muayene aletleri), dil gelişimine (renkli tuşları olan piyano, müzik ve öykü kasetleri ile kuklalar gibi) ve aritmetiğe hazırlamaya (resim ve sayı eşleme oyunları; domino, kızma birader ve sayı kartları) yönelik oyuncaklar.

6 – 8 yaş aralığı
6-8 yaşları arasında toplumsal gelişim ve işbirliği ile ilgili (top, seksek, dama, minyatür arabalar), bilişsel beceriler ve algısal hareket becerilerini sağlayan (maketler, yap-boz oyunları) ve yaratıcı anlatım oyuncakları (parmak boyası, kağıt hamuru, karakalem-suluboya ya da pastel boyalarla resimler, oyun hamurları, sessiz sinema gibi oyunlar).

Yorumla