Hamilelikte tatile giderken…

0
3
Hamilelik döneminde, anne adayları seyahat etmeli mi etmemeli mi? Seyahate giderken nelere dikkat edilmeli? İşte cevabı…

Doktor kontrolünde yapılacak yolculukların, annenin iç huzuru için faydalı olacağını da ekliyorlar. Hamileliğin 3. aydan 6. aya kadar olan döneminde anne için sorunsuz zamanlar olacağı için, daha rahat yolculuk yapılabileceğini belirten uzmanlar, 6. aydan sonra risk taşıdığını da belirtiyorlar. İlk 3 ayda ise mide bulantıları ve vücut enerjisinin düşük olması gibi sorunlarla karşılaşılacağından, bu dönemde seyahat etmek önerilmiyor. Hamilelikte annenin psikolojisinin çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, sağlıklı ve güvenli bir yolculuk için annenin seyahat etmesinde hiçbir sakınca olmadığını vurguluyorlar.

Hamilelikte TatilAçıkta satılan yiyeceklere dikkat!
Yolculuk esnasında anne adayları, beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Özellikle çıkacakları tatilde (yaz aylarında) havaların sıcaklığı nedeniyle artan gıda bozulmalarından sakınmak adına, dışarıda satılan yiyeceklerden itinayla kaçınılmalıdır. Kapalı yiyecekler anneler ve bebekleri için her zaman daha sağlıklı olacaktır. Seyahatiniz hangi mevsimde olursa olsun, iki litre ve daha fazlasında günlük su tüketimi ihmal edilmemelidir. Doğal meyve suları ve bitkisel çaylar sıvı alımını daha kolay bir hale getirdiği için tercih edilebilir.

Kıyafet seçimi önemli…
Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir başka önemli konu da; seyahat sırasında kıyafet seçimidir. Ayakkabı seçimi de kıyafet kadar önemli bir ayrıntıdır. Topuksuz düztaban bir ayakkabı ile sağlıklı bir yolculuk geçirebilirsiniz. Yolculuk esnasında hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan sırt ve bel tutulmalarını önlemek için koltuğunuzun arkasına ufak bir yastık koyarak rahat bir oturma pozisyonu alabilirsiniz. Gittiğiniz tatilinizde, bol bol temiz havayı içinize çekerek, bebeğiniz ve sizin sağlığınız için uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

İyi tatiller…

Yorumla