Hamilelikte güzel giyinmek için

0
171

İsmi sizi yanıltmasın, Mom-To-Be bir Türk markası. Bu etiketi taşıyan giysiler hamilelere özel. Dışarıdan baktığınızda bunların hamile giysisi olduğunu anlamanız zor. Modada hakim olan trendlerin hepsini Mom-To-Be koleksiyonunda görebiliyorsunuz. Markanın kurucusu Aslı Ersu ilk mağazasını 2004’te Nişantaşı’nda açtı. Bunu Bağdat Caddesi, Ankara Tunalı Hilmi ve Kanyon’daki mağaza izledi.

Neden hamilelere yönelik bir marka yaratmaya karar verdiniz?
Hamile Modası - Hamile Giyimi - Hamileler Nasıl GiyinmeliBen esasında pazarlamacıyım. Yıllarca Unilever’de pazarlama müdürlüğü yaptım. Kendi işimi kurmayı düşünüyordum ve yaptığım araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir fikirdi bu. O dönemde Türkiye’de tek bir hamile butiği yoktu. Hamileler kıyafetlerini sadece toptancıların bulunduğu Osmanbey gibi yerlerden alıyorlardı. Bir de bebek giysileri satan mağazalarda tek tük hamile kıyafetleri vardı. Başka da bir şey yoktu.

Ne giyiyordu hamileler?
Kimisi büyük beden alır, bellerini büzerek giyerdi, korkunç olurdu. Hamileyken sadece karnınız büyür ama büyük bedenin her tarafı büyük olduğu için zorlanırsınız. Kimisi diktirir ya da bir şekilde idare ederdi. Türkiye’de her yıl 1 milyon 200 bin doğum oluyor. Bu çok ciddi bir rakam. Böyle bir ülkede tek bir hamile butiğinin olmaması tuhaftı.

Çocuğunuz var mı?
İki çocuğum var. İkinci bebeğimi yeni doğurdum. İlk kızım 4,5 yaşında. Zaten o doğduktan sonra kurdum bu markayı.

İlk hamileliğinizde siz de giysi sıkıntısı çekmiş olmalısınız. Bunun da etkisi oldu mu bu markayı kurmanızda?
Tabii, bu ışık o zaman yandı. Bazı giysilerimi eşten dosttan buldum. Yurtdışından giysiler aldım. İkinci çocuğuma hamileyken hiç sıkıntı çekmedim doğal olarak.

“Hamile modası kadın modasını takip eder”
Hamile modası diye bir şey var mı?
Hamile Modası - Hamile GiyimiHamilelikte Güzel Giyinmek İçin Hamile modası birebir kadın modasını takip eder. Bu dünyada da böyle. Çünkü hamileler de sonuçta kadın. Onu kadın modasından ayırmak çok doğru bir şey değil. Zaten hamile kadın da “Bu yıl puantiyeyse moda, ben hamile modası falan bilmem, puantiye giymek istiyorum” diyor. Biz modayı alıp hamile kadınların en fazla rahat edebileceği kalıplara sokuyoruz.

Giysilerde daha çok nelere dikkat ediyorsunuz?
Şıklığı devam ettirmeye çalışıyoruz. Kadın hamileyken kendini güzel hissetmeyi çok ister. Ona kendini güzel hissedeceği kıyafetleri sunmazsanız, o bol kıyafetleri giydirirseniz çok şikayetçi olur. Kadının hamilelik öncesinde bir tarzı vardır. Biz o tarzı devam ettirebilmesi için çalışıyoruz. Normalde düşük belli pantolon giyen kadına yine düşük bel alternatifi sunuyoruz. Bunu yaparken alttan göbeğini destekliyoruz. Ya da bazı kadınlar göbeğini kapamak ister, onun için uzun panellerimiz var. Bazı kadınlar etekle rahat eder; dar eteğimiz de var, bol eteğimiz de. İnce askı pek yapmayız çünkü hamileler mutlaka sutyen takmak isteyecektir. Bütün hepsinde ana fikir, kadının hamileliğini örtmeden ama basenini gizleyerek onun şık olmasını sağlamak.

“Yazın abiyeler çok talep görüyor”
Yaz koleksiyonunuzda neler var?
Kargo pantolon çok talep gördüğü için hep yapıyoruz. Hem normal kumaştan hem de jean kumaşı kat kat eteklerimiz çok satıyor. Koleksiyonumuz dörde ayrılıyor. Birincisi çarşı pazar gezerken, hafta sonu giyilen spor kıyafetler. İkincisi iş kıyafetleri. Hedef kitlemizin büyük bir kısmı çalışan kadınlar. Üçüncüsü hem gündüz hem gece dediğimiz çok işlevli kıyafetler. Dördüncüsü ise abiyeler. Yazın abiyeler çok talep görüyor.

Hamile giyiminin püf noktaları
Hamile Modası - Hamile Giyimi - Hamileler Nasıl GiyinmeliDikkati göbekten uzaklaştırmak için ne yapmalı?
İşleme ya da dantel gibi detayları göğüs kısmına koyarız. V-yakayı daha çok kullanırız çünkü bu yaka dekoltenizi daha çok ortaya çıkarır. Kaldı ki hamilelerin çoğu artık göbeğini saklama telaşında değil. Basenlerini saklamak istiyorlar. Bizim amacımız da göbekten çok baseni gizlemek.

Hangi renkleri seviyorlar?
Siyah çok zayıf gösterse de, hamileler vücutlarındaki hormonal değişiklikten dolayı kendilerini iyi hissetmek için renk de istiyor. Bu yüzden renk kullanmaya çalışıyoruz. Ama etek ve pantolonlarda değil, üstlerde. Puantiye ve ekose giymeyi çok seviyorlar. Biz şık kıyafet yapmaya çalışıyoruz ama bir sevimlilik taşımasını da istiyoruz. Tabii kadını hediye paketi gibi yapmamaya çalışıyoruz.

25’indekiler ve 35’indekiler ne alıyor?
25’indeki kargo pantolon, 35’indeki klasik pantolon alıyor. 25’indeki daha çok desenli kıyafet alıyor, 35’indeki düz renkleri tercih ediyor.

Bilekler şişerse kötü durur, o yüzden etekler kısa olmamalı
Mesela, kaprileri hiçbir zaman çok kısa yapmayız ki bilekler çok öne çıkmasın. Etekleri çok kısa yapmayız çünkü şişseniz kötü durur; etek boyu tam dizin üstünde ya da çok az altındadır. Beyaz pantolon yapıyoruz ama hamilelerin her türlü iç çamaşırını giymesi zor olduğu için arkasında mutlaka cep vardır.

Yorumla