Hamilelikle ilgili merak edilenler

0
12
Hamile kalmak için 6 ayda altın gün var

      Kendinizi artık çocuk yapmaya hazır hissediyorsanız cinsel hayatınızı yeniden programlayın. Adetleri düzenli olan bir kadında hamile kalmak için en uygun dönem, adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günler arasıdır. Eğer bu günlerde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız artar…

Hem kadın hem de bebek için sağlıklısı planlı hamileliktir. Anne olmaya karar verdiyseniz öncelikle gerekli muayeneleri yaptırın.

Marmara Üniversitesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Kavak; hamileliğe hazırlanma yöntemlerini anlattı:

Sizce en sağlıklısı planlı hamilelik mi, yoksa sürpriz olanı mı?
      Planlı hamilelik hem kadın hem de bebek için en sağlıklısıdır. Doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hamile kalan kişilerin bebeklerinde kromozom anomalisi olma ihtimali yüksek olduğu için, hapların bırakılmasından en az 3 ay sonra hamile kalınmalıdır.

Hamilelikle ilgili merak edilenlerBir kadın hamileliğe kaç ay önceden hazırlanmalı?
      Öncelikle kadın fiziksel ve ruhsal açıdan anneliğe hazır olmalı. Özellikle doğum kontrol hapları kullanan kadınlar en az 3 ay önce hapları bırakmalı, geçen sürede kontrollü cinsel ilişkide bulunmalı. Hamile kalmadan 2 ay öncesinden başlayıp, hamileliğin ilk 3 ayında da devam edecek şekilde günde 0.4 mg. folik asit kullanımı, bebekte sinir sisteminde problem olma ihtimalini yüzde 80 azaltır. Eğer annenin daha önce böyle problemli bebeği varsa folik asit kullanımının günde 4 mg. olması gerekir. Bir ailede daha önceden sinir sistemi sorunlu bebek varsa; bir sonraki gebelikte kadının yine aynı problemle bebek doğurma ihtimali yüzde 3-5 daha fazla artmıştır.

Yatakta Biraz Bekleyin
Hamileliğe hazırlık için neler yapmalı?
      Anne adayı üç ay öncesinden genel bir check-up’tan geçip, smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalı. Türk kadınlarının büyük kısmında anemi (kansızlık) olduğu için anemi araştırması yapılmalı. Anemisi varsa hamilelik öncesi normal seviyeye getirilmeli. Enfeksiyon hastalıkları açısından da anne adayı taranmalı. Hepatit B, C, HIV ve kızamıkçık virüsleri bizim için gebelikteki en büyük sorunlardır. Eğer annenin kızamıkçık açısından bağışıklığı yoksa mutlaka kızamıkçık aşısı yapılmalı. Bu da hamile kalmadan en az 6 ay önce planlanmalı. Eğer hamilelikte kızamıkçık geçirilirse; bebekte ağır sakatlıklara yol açmaması için gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Bu arada kadın sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kendini uzaklaştırmalı. Eğer ağır bir iş hayatında çalışıyorsa bunu yeniden organize etmeli.

Ne sürede çocuk olmazsa çift sorun olduğundan şüphelenmeli?
      Normalde bir sene korunmamasına rağmen çiftin çocuğu olmamışsa ‘neden olmuyor’ diye araştırmaya başlaması gerekiyor. Anne ve babanın yaşı eğer 35 ve üzerinde ise gebe kalma süresi 6-8 aya iner. Sonrasında zaman kaybedilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalı.

Çocuk sahibi olmak için ne zaman seks yapmalı?
      Adetleri düzenli olan bir kadında, hamile kalmak için en uygun dönem; adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını arttırır. Cinsel ilişkiden sonra hemen yataktan kalmamak, vajinanın yıkanmaması gibi yöntemler de hamileliğin oluşmasında etkilidir.

Her Gece Seks Gerekmez
Her gün seks yapmak çocuk ihtimalini artırır mı?
      Önemli olan kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Her gece ya da gün aşırı seks yapılması, sonucu etkilemez. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek güç olabilir. O zaman vücut sıcaklığını ölçmek, işe yarayan bir işlem olabilir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı arttığı için adet dönemi test edilebilir. Bunu takiben 11 ila 17’nci günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde gebelik elde edilme olasılığı yükselir.

Çocuk yapmak için özel afrodizyaklar faydalı olur mu?
      Birtakım bilimsel araştırmalar; kız çocuk isteyen anne babaların hamile kalınmadan 4-5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin etkili olduğunu gösterdi. Hem anne hem babanın protein ağırlıklı diyet yapmasının ise çiftin erkek çocuk ihtimalini arttırdığı söyleniyor.

Annelik için ideal yaş 30
Hamilelikle ilgili merak edilenler     Çinliler’in bir atasözü; “30’una kadar çocuk, 40’ına kadar para yapacaksın” der. Modern çağda, kadınların kariyer yapma arayışı nedeniyle anne olma yaşı 40’lara dayandı. İdeal anne olma yaşı olarak eskiden gösterilen 20-25 şeklindeki genellemeleri bugün yapmak çok zor. Bence kadının fiziksel sağlığı kadar, ruhsal açıdan da kendini hamileliğe hazır hissetmesi çok önemli. Eğer kadın zihinsel olarak çocuğa hazır değilse, kariyer telaşı ve heyecanı içinde hamileliğe ve çocuğa yeteri kadar zaman ayıramayacaksa; o zaman ben bu işin annenin kendini ruhsal olarak en iyi hissettiği döneme ertelenmesini öneriyorum. Önemli olan; kadının hem zihnen hem de ruhen anneliğe hazır olmasıdır.

Gebe kalmadan önce hangi testler yapılmalı?

 • Detaylı bir jinekolojik muayene.
 • Doktor tarafından alınacak detaylı bir hastalık hikayesi ve akraba evliliği araştırması.
 • Daha önce tekrarlayan düşük olmuşsa genetik araştırma.
 • Kan grubu (hem kadının hem erkeğin).
 • Tam kan tahlili.Hamilelikle ilgili merak edilenler
 • Tam idrar testi.
 • Genital ultrasonografi.
 • Geçmeyen vajinal akıntı varsa vajinal kültür.
 • Rahim ağzı kanseri araştırılması (papsmear testi).
 • Hepatit B, toksoplazma araştırılması.
 • Tiroit-guatr testleri (TSH).
 • Kan basıncı-tansiyon.Hamilelikten önce yapmanız gerekenler
 • İlk olarak doktorunuza muayene olun, gerekli testleri yaptırın.
 • Günde 400 mg. folik asite başlayın.
 • Yumurtlamanızın olabileceği günlerde düzenli cinsel ilişkiye girin. (Adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günler arasında)
 • Cinsel ilişkiden sonra belinizin altına yastık koyun ve 1 saat yataktan kalkmayın.Hamilelikle ilgili merak edilenler
 • Kilonuzu kontrol edin.
 • Sigarayı bırakın.
 • Düzenli sebze ve meyve tüketin.
 • Hafif egzersizler yapın.
 • Cinsel hayatınızı düzene sokun.
 • Aşırı miktarda çay ve kahve tüketmeyin.
 • Şeker hastalığı, guatr, tansiyon ve benzeri sistemik hastalıklarınız varsa doktorunuzla mutlaka görüşün.
 • Eşinizin sperm kalitesi için ağır işler yapmasını engelleyin.
 • Spermlere zarar verebilecek vajinal tamponları ve genital bakım kremlerini kullanmayın.

Gebelikte alkol çocuğun okul yaşamını etkiler
      Anne adayı, sigara ve alkol kullanımını hamile kalmadan en az 3 ay önce kesmeli. Önceki yıllarda hamilelikte bir kadeh bira veya şarap kullanımıyla ilgili hiç kısıtlama yoktu. Ama son araştırmalarda; günde bir kadeh şarap içiminin bile, çocuğun ilerideki okul yaşamını etkileyecek bir faktör olduğu belirtiliyor.

Yorumla