Çalışan annelere öneriler

0
103

Yeni anne oldunuz ve doğum izniniz bitmek üzere. Bebeğinizi emzirmeye devam etmek istiyorsunuz. Peki annelikle işi aynı anda nasıl götüreceksiniz? Bebeğinizi ofiste nasıl emzireceksiniz?

Günümüzde çoğu kadın annelikle çalışma hayatını birlikte götürüyor. Eğer yeni anne olduysanız ve doğum izninden işe dönüyorsanız, annelikle kariyerinizi bir arada yürütememe endişesi sizi korkutabilir.

Durumun zor olduğu kesin, ama bu başa çıkamayacağınız anlamına da gelmiyor. Burada önemli olan, önceden plan yapmak ve kendinizi çalışan bir anne olmanın gerektirdiği durumlara hazırlamak.

Bebeğinizden Ayrılmak
Yeni anne olduysanız, işe dönmek duygusal karmaşa yaratabilir. Bebeğinize birinin bakıyor olması sizde suçluluk duygusuna sebep olabilir ama aynı zamana da içten içe bir rahatlama hissedebilirsiniz. Tabii bir yandan da sorumluluklarınız artar. Ofisteki işlere, ev işlerine, eşinize, kendinize ve bir de bebeğe zaman ayırmak zorundasınız. Bu da oldukça yorucu olabilir.

Peki Ne Yapacaksınız? Nasıl Başa Çıkacaksınız?
Çalışan Anneler Ne Yapmalı?İşe dönmeden önce:
İşe döneceğiniz tarihe karar verin.
Müdürünüzle kaç gün doğum izni alabileceğinizi konuşun. İşe dönüp dönmeme konusunda karar verme lüksüne sahip olmayabilirsiniz ama size izin verildiği ölçüde izin kullanabilirsiniz. İşe döneceğiniz günü haftanın son günlerine yakın seçin ki, ilk haftanız kısa olsun.

Güvenebileceğiniz bir kreş ya da bakıcı bulun.
Bebeğinizi başka birinin ellerine bırakmak zor geliyor olabilir. Güven duyacağınız birinin bebeğinize bakması ise sizi rahatlatır.

Müdürünüzle konuşun.
İşteki görevleriniz ve programınızı hakkında konuşun ki döndüğünüzde sizden ne beklendiğini biliyor olun. Eğer iş yeriniz esneklik sunabiliyorsa, esnek çalışma saatleri ya da durumu göre evden çalışma olanakları için konuşun.

İşe döndükten sonra:
Zamanı iyi değerlendirin ve düzenli olun.
İşle çocuk bakımı birleştirmek iyi bir zaman yönetimizi ve organizasyon yeteneği ister. Pek çok sorumluluğunuz var. Bu nedenle her şeyin zamanında ve tam yapılabilmesi için bir ayarlama yapmanız şart.

Bebeğinizle bağlantınızı koruyun.
Bebeğinizden uzaktayken onunla bağınızı kaybetmemenin yollarını arayın. Örneğin gün içinde evi arayarak bebeğinizin nasıl olduğunu kontrol edin. Fotoğraflarını masanızın üzerinde bulundurun.

Yedekte bir planınız olsun.
Bebeğinizin hasta olduğu ya da onu bırakacak birini bulamadığınız zamanlar olabilir. O günler için mutlaka alternatif bir planınız olsun. Bebeğiniz hastalandığında izin almak için müdürünüzle konuşabilir, ya da bir yakınınızdan ona bakmasını isteyebilirsiniz.

Zaman zaman suçlu ya da üzgün hissedebileceğiniz gerçeğini kabullenin.
Çoğu anne suçluluk duygusuyla savaşmak zorunda kalır. Ayrıca bebeğinizle istediğiniz kadar zaman geçiremediğiniz için de kendinizi üzgün hissedebilirsiniz. Bu duygular ortaktır ve bunları başka annelerle ya da arkadaşlarınızla paylaşmak işe yarayabilir. Nasıl hissettiğinizi eşinize de anlatın. Eğer bu duygular artarsa, doktorunuza bahsetmekte fayda olabilir.

Yardım alın.
Her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Eşinizden, ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen yardım önerilerini geri çevirmeyin. İşe alışmaya çalışırken, diğer çalışan annelerin deneyimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın.
Zor görünebilir ama kendi varlığınızı beslemek için kendinize ait zaman ihtiyacınız var. Örneğin bebeğinizi dışarı çıkarabilirsiniz. Bu hem onun hoşuna gider, hem de kafanızı toparlamanız ve egzersiz yapabilmeniz için iyi fırsattır. Bebeğinizi yatırdıktan sonra hafif ve kolay hazırlanan bir yemeği tercih edin, rahatlatıcı bir banyo yapın. Bu, stres atmanıza yardımcı olur. Stresiniz ne kadar az olursa, bebeğinizle beraber geçirdiğiniz zamandan da o kadar keyif alırsınız.

Dinlenebildiğiniz kadar dinlenin.
Bazen o kadar yorgun olacaksınız ki, her şeyle nasıl başa çıkabildiğinize siz bile şaşıracaksınız. Bu nedenle uyumak için kendinize zaman ayırın. Mümkün oldukça geceleri erken yatın. Hafta sonu gündüzleri bebeğiniz uyurken siz de ufak bir şekerleme yapın. Annelikle işi birarada götürmek kolay değil ama bir kere bir program oturtup, bebeğinizi de buna alıştırdığınızda, işler kolaylaşacak.

Çalışan annelere emzirme önerileri
İşe döndükten sonra da bebeğinizi emzirmeye devam etmeyi düşünüyorsanız, bazı zorlukları göze almanız gerekecek. Öte yandan bunun bebeğiniz için ne kadar önemli olduğu düşünülecek olursa, bu zorlukları göze almak, için hem bebeğinizle olan bağınızı sağlamlaştırır, hem de onun daha sağlıklı olmasını sağlar.

Çalışan annelere önerilerİşte işinizi kolaylaştırabilecek bazı ipuçları:
İşe dönmeden önce müdürünüzle konuşun.
İşteyken emzirmeyi düşündüğünüzü ona anlatın. Bunun sizin için ne kadar önemli olduğunu anlamasını sağlayın.

Sütü pompalayacağınız zaman hakkında konuşun.
Bu işi mola verdiğinizde yapacağınızı ve bunun işinizi aksatmayacağınızı belirtin. Eğer günde 8 saat çalışıyorsanız, 15 dakikalık iki pompalama molasını önceden planlayın. Bu iki molayı gün içine eşit şekilde yayarsanız daha çok işe yarar.

Pompalama için gözlerden uzak bir yer bulun.
Sütü asla öğle yemeğinizi yemeyeceğiniz bir yerde -tuvalet gibi- pompalamayın. Bir toplantı salonunu ya da müdürünüzün odasını kullanmak için izin isteyebilirsiniz.

Bir göğüs pompası satın alın, ya da kiralayın.
Elektrikli pompalar genellikle el pompalarından daha etkilidir. Ayrıca bunların çift göğüs için olanlarıyla işinizi daha hızlı bitirebilirsiniz.

Eşyalarınız için bir yer bulun.
Pompa, göğüs pedleri, süt için boş şişe ve yedek bluz gibi eşyaları her gün yanınızda taşımak yerine, ofiste bunları koyabileceğiniz bir dolap edinmeye bakın. Kendi ofisiniz varsa şanslısınız demektir.

Pompalama işleminden sonra sütünüzü nasıl saklayacağınızı önceden planlayın.
Sütünüzü soğuk bir ortamda muhafaza etmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer iş yerinde buzdolabı varsa, bunu kullanabilir, ya da sütü özel buzluk tarzı bir kutuda da muhafaza edebilirsiniz. Sütü böyle bir kutuda 10 saat, buzdolabında ise 8 gün boyunca saklayabilirsiniz.

Çalışan Anneler Ne Yapmalı?Eve gelince bebeğinizi hemen emzirin.
Çocuk sahibi olduktan sonra bir süre işe ara veren Guardian yazarı Wendy Sachs, 100’den fazla kadınla yaptığı görüşmeler sonunda, çalışan annelere bir rehber hazırladı.

1. Çalışma hayatının kendinize saygı duymak konusunda önemli bir faktör olduğunu unutmayın.
2. Çocuklarınız küçük olsa bile, çalışma hayatına çok uzun süre ara vermeyin. Ara ne kadar uzun olursa, dönmek o kadar zor olacaktır.
3. Çevrenizde güvenebileceğiniz, açık konuşabileceğiniz insanlar olduğundan emin olun.
4. İşyerinde emzirme odası gibi özel imkânlar yaratılması için diğer annelerle birlikte mücadele edin.
5. Ofisteyken işe, çocuğunuzlayken de sadece ona yoğunlaşın.
6. Ev işleri ve çocuk bakımını eşinizle eşit olarak paylaşın.
7. Mümkünse ev işinde de yardımcı olabilecek bir bakıcı tutun.
8. Çok iyi organize olun. Çocuğun çantası, kıyafetleri gibi detayları geceden hazırlamaya çalışın.
9. Patronunuzun sizi zorlamasına izin vermeyin ve sınırlarınız konusunda saygı duymasını sağlayın.
10. Pratik çözümler bulun. İşinizin yoğun olduğu dönemde, çocuğunuzun katılacağı etkinlik için yiyecek hazırlamanız gerekiyorsa, hazır bir şeyler götürmeyi seçin.
11. Ofiste ekstra iş üstlenmeyin.
12. Geleneksel olmayan iş-aile programlarından korkmayın.
13. Sınırlarınızı belirleyin, iş arkadaşlarınızdan da uyum bekleyin.
14. Teknolojiyi kullanabilir ya da ondan sakınabilirsiniz. Kimi anneler, şirketten kendilerine hemen ulaşılmasını sağlayan iletişim cihazlarını kullanmak istemiyor. Kimi de evden çalışmayı kolaylaştırdığı için teknolojiden faydalanıyor.
15. Eylem planınızı yapın. İş ve aileyi birlikte yürütmek size bağlı.
16. Eviniz işyerine yakın olsun. Böylece yolda geçireceğiniz zamanı çocuğunuza verebilirsiniz.
17. Mükemmel olmaya çalışmayın. Süper iş kadını ya da süper anne olmak zorunda değilsiniz.
18. Çalıştığınız için çocuğunuza karşı suçlu hissetmeyin.
19. Çocuğunuzla vakit geçirmek için rutin davranışlara başvurun. Yatakta TV seyredip, okuldan siz alıp, daha bol vakit geçirebilirsiniz.
20. İş hızınızı kontrol altında tutun. Bazen aileniz için tempo düşürmek çok kötü olmayabilir.
21. Çocuğu olan biriyle çalışın, durumunuzu daha rahat anlar.
22. Kendi işinizi kurmaya çalışın.
23. Kendinizi çocuğunuzun okuluna adayamıyorsanız da ilginizi arada bir de olsa sınıf etkinliklerine katılıp göz önünde olarak gösterin.
24. İşte istediğinizi almak için ‘ekonomi’ argümanlarını kullanın, şirketler buna karşı gelmeyecektir.
25. Çocuğunuzla olabildiğince çok oyun oynayın

Yorumla