Anne sütünü azaltan besinler

0
115

Emzirme dönemindeki kadınlar için anne sütünü etkileyen besinler oldukça önemli. İşte anne sütünü azaltan etkiye sahip besinler…

Yeni doğum yapmış olan kadınlar bebeklerine faydalı olabilmek için sütünü artırmaya çalışır. Bildiği duyduğu tüm besinleri tüketen annelerin bu besinlere dikkat etmesi gerekir. Ancak bazı besinler anne sütünü artırmak yerine azaltıcı etkiye sahiptir. İşte o besinler…

Anne sütünü azaltan besinlerNane
Nane ve benzeri mentollü besinler serinlik ferahlık vermesine rağmen anne sütünü azaltıcı etki gösterdiği gibi sütün tadını ve kokusunu da değiştirir. Emzirme dönemindeki annelere önerilmezken sütünü azaltmak isteyen kişiler tüketebilir.

Anne sütünü azaltan besinlerMaydanoz
Anne sütü üretimi için gerekli olanlardan biri sudur. Maydanoz vücutta su atıcı etki gösterdiğinden anne sütü üretimini azaltabilir. Bu dönemde sınırlı tüketilmesi önerilir.

Anne sütünü azaltan besinlerAdaçayı
Sütünün artması için emek veren kadınların tüketmemesi gereken bitkilerden biri adaçayıdır. Ayrıca çocuk yapmak isteyen, tüp bebek deneyen anne ve baba adaylarının da tüketmemesi gereken besinlerdendir.

Anne sütünü azaltan besinlerSirke ve limon
Sütünü azaltmak isteyen annelerin tercihlerinden biri de sirke ve limon olabilir. Aşırı tüketimlerinde sütünüz azalacaktır.

Anne sütünü azaltan besinlerMısır
Düzenli olarak mısır tüketimi nişasta içeriği nedeniyle zamanla anne sütünün azaltmasına neden olabilir.

Anne sütünü azaltan besinlerŞalgam
İyi bir antioksidan ve vitamin kaynağı olan şalgam az miktarda tüketimi ile anne sütünü artırabilirken fazla miktarda tüketimi ile tam tersi etki gösterip anne sütü üretimini azaltabilir.

Anne sütünü azaltan besinlerNişasta
Kuzukulağı, patates, bezelye gibi nişasta içeren besinlerle beraber nişasta unu da anne sütünün azalmasında etkilidir.

Anne sütünü azaltan besinlerAcı baharatlar
Emziren annelerin uzak durması gereken besinlerden biri de pul biber, isot, karabiber gibi acı baharatlardır. Anne sütünün tadını değiştirdiği gibi üretimini de olumsuz etkilerler. Acı süs biberi de bu etkiyi gösterir.

Anne sütünü azaltan besinlerAşırı tuzlu salamura besinler
Emzirme döneminde aşırı tuz tüketimi, tuzlanıp saklanan sebze ve balık gibi besinler, aşırı tuzlu salamura yapılan gıdalar anne sütünü azaltıcı etkiye sahiptir

Anne sütünü azaltan besinlerSigara ve alkol
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar nikotin ve alkolün anne sütünün üretimini ve kalitesini azalttığı yönündedir. Kullanıma devam edildiğinde süt vasıtasıyla bebeğe geçen zararlı maddeler nedeni ile bebeğin gelişiminde istenmeyen durumlar da oluşabilir.

Yorumla