Yaz makyajının incelikleri ve uyarılar

0
6
Valizinizde çok az yer tutan birkaç makyaj kalemi ve bir-iki ürünle tatil beldesinde bakımlı ve güzel görünmenin yolları… Makyaj malzemelerini kullanma kılavuzu… Pratik makyaj önerileri…

Sıcak bir yaz gününde makyaj…
      Kimileri için makyajda sadece kalem önemlidir; kimileri de bir tek rujla tatilin keyfini çıkarabilirler. Cildinizin bronzlaştığı yaz aylarında çok az malzemeyle güzelliğinizi yansıtacak bir makyaj yapabilirsiniz. Çünkü doğal tonlar bronzluğunuzla çok güzel uyum sağlayarak güzelliğinizi vurgular. Zaten yaz makyajı doğal güzelliğinizi vurgulamak amacıyla yapılmalıdır. Bu nedenle valizinize; biri dudaklar için, biri de gözler için iki makyaj kalemi, suya dayanıklı bir mascara ve bir ruj ile bir de parlatıcı atmanız yeterli. Tabii bütün bunları temizleyecek bir temizleyici de… Özellikle güneşten yorulmuş cildinize makyaj temizledikten sonra sakinleştirip serinletecek bir tonik tatil süresince yanınızda olmalıdır.

Bütün makyajınızı kalemlerle yapabilirsiniz…
Yaz makyaj önerileri      Fazla yüklenmeden seyahate çıkmayı sevenler için kozmetik kalemleri ideal bir makyaj seti görevi görebiliyorlar! Üstelik bu kalemler günümüzde biçimleri ve çok yönlü kullanışlarıyla harikalar yaratıyorlar. Küçük bir makyaj çantasına koyacağınız birkaç kalem ile bütün tatil süresince makyajınızı gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin far yerine kullanabileceğiniz renkli kalemler, dudak çevresini belirlemek ve ruj yerine de kullanabileceğiniz kalemler, göz çevresini belirleyeceğiniz kol kalemler…

Biraz daha yaratıcı olabiliriz bu kalemlerle: Dudak kalemiyle parmaklarınızı renklendirin, sonra da dudaklarınıza ruj gibi yayın. Aynı kalemle yanaklarınıza birkaç çizik atıp, parmak uçlarıyla dağıtarak kaleminizi allık yerine kullanın. Göz kalemlerinin bir ucunda sünger var. Bu sünger uç, kalemle gözü çerçeveledikten sonra süngerle çizgiyi dağıtarak kaleminizi far yerine kullanmanızı sağlıyor.

Yaz makyaj önerileriKalemlerin korunması: Sıcak kalemlerinizi kullanmakta size sorun çıkarabilir. Sıcaktan neredeyse erime noktasına gelen kalemlerinizi buzlukta tutarsanız, hem ucunu rahatlıkla açıp biçimlendirebilirsiniz, hem de kırılıp sıvışmadan rahat kullanabilirsiniz.

Mascara çok önemli…
      Gözlerinizi böylece vurguladıktan sonra suda çözülmeyen bir mascara ile kirpiklerinizi dolgunlaştırarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Göz makyajının başarılı olmasını sağlayan en etkili yol, kuşkusuz kirpiklerin vurgulanması. Bu nedenle mascara kullanımı çok önemli ( Bu arada; mascara yerine rimel denmesini bir şanssızlık olarak görüyorum. Rimel, büyükannelerimizin ıslatarak kullandıkları o eski ürünlerin markasıydı.) Mascara seçerken kirpiklerinizin özelliğini ve onları nasıl değerlendirmek istediğinizi unutmayın: Kısa veya uzun, seyrek veya sık, bazen de isyankar kirpiklerin suyuna giderek onları güzelleştiren, uzatan, düzene sokan ve koruyan mascaralar var. Mascaranın korunması: Mascarayı iyi kullanırsanız ömrünü uzatırsınız. Her kullanımdan sonra ürünün ağzı sıkıca kapatılmalı; kenarlarından taşanları temizlenmeli ve fırçası asla açıkta bırakılmamalıdır. Mascara biterken, uzun zaman kullanım yüzünden kurumaya başlar. O zaman, ağzını sıkı sıkı kapatarak sıcak suda bir süre bekletin. Bu, size birkaç kullanım daha kazandırır.

Yaz makyaj önerileriKullanımıYaz sıcaklarında kirpiklerinizi çok fazla yüklemeyin. Suya dayanıklı bir mascara kullanacağınızı için mascaranızı bir kez kirpiklerinize sürmek yeterli. Ancak asla kirpiklerinizi temizlemeden yatmayın. Örneğin: Maybelline’den yumuşak ama kirpikleri yoğunlaştıran bir mascara: Full N’Soft…Max Factor’dan akmayan ve 24 saat kirpiklerde kalabilen mascara Lashfinity…

Pırıltılar yakışır…
      Güneşin altında makyajınızın fazla renkli olmasına gerek yok. Bu yılın bahar yaz paletlerinde saydam gümüşi ve altın pırıltılar hakim. Gözlerinize pırıltılı bir kalemle ışıtı kattıktan sonra, dilerseniz bütün dikkatleri kıpkırmızı bir ruj ile dudaklarınıza çekebilirsiniz. Neden olmasın?.. Ya da altın ya da gümüş pırıltılar kondurabilirsiniz dudaklarınıza. O zaman göz çevresini koyu bir gölge ile çerçeveleyerek dikkati bakışlarınıza çekersiniz. Metalik tonlamalar ise el ve ayaklarda tırnaklarınızı giydirebilir.

Yaz aylarında makyaja dikkat
      Mersin Üniversitesi (MEÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, yaz aylarında güneş ışınlarının artmasıyla bayanların yüz hatlarında makyajdan dolayı ciddi hasarlar meydana geldiğini, nemlendirici kremler sürerek, spor yaparak ve bol bol sebze-meyve tüketerek bu hasarlardan korunabileceğini söyledi.

Yaz makyaj önerileri     Türsen, yaptığı açıklamada, yaz aylarında aşırı makyajdan kaçınılması konusunda bayanlara uyarılarda bulundu. Son zamanlarda fazla sayıda kozmetik merkezlerinin açıldığını belirten Türsen, “Bunu normal olarak karşılayabiliriz ancak, bu kozmetik merkezlerinin çoğunda dermatolog olmadan insanlara hizmet veriyorlar. Bu konuda halkımızın dikkatli olması gerekir” dedi.

Mersin’de güneş ışığı fazla olduğu için, özellikle cildi hassas insanların kozmetik ürünü sürmeden veya kimyasal işlemler yaptırmadan önce, normal hallerinde bile güneş hasarına maruz kalabildiklerini ifade eden Türsen, cildi hassas olan bayanların yaz aylarında kozmetik ürünlerinden kaçınmaları gerektiğini kaydetti.

Türsen, en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında, cildi gençleştirmek için yapılan lazer ve kimyasal peeling olduğunu ifade ederek, “Biz de bu işlemleri yapıyoruz ama, genelde yaz sonrasına bırakıyoruz. Bu tür işlemler sonrası ne kadar güneşten korunmaya kalksak da, hasta bir müddet sonra güneş ışınlarına maruz kalabiliyor. Maruz kalınan güneş, bu tür işlemlerin yan etki riskini artırıyor. Dışarıdaki kozmetik merkezleri bu tür işlemlerde para kazanmak için, halkı uyarmadan direkt işlem yapabiliyor” diye konuştu.

A vitamini gibi ilaçlar kullanan vatandaşların, bu ilaçları bıraktıktan en az 3 ay sonra kozmetik ürünleri kullanabileceğine işaret eden Türsen, bu ilaçların derinin yeni bağ doku oluşturma kabiliyetini artırdığını ve bu süreçte kozmetik ürünlerinin cilde zarar verebileceğini kaydetti.

“Abartılı kozmetik sonuçlarına halkın kanmaması gerekir” diyen Doç. Dr. Ümit Türsen, kırışıklıklar için sadece dolgu tedavisi ve botoxun yararlı olacağını vurguladı. Kozmetik kuruluşlarının, mutlaka Amerikan İlaç Dairesi Başkanlığı’nın onaylı ürünlerini uygulaması gerektiğini dile getiren Türsen, şunları kaydetti:

“Bir kremle selülitin tamamen geçeceğine inanmamak gerekir. Ayrıca, solaryumdan tamamen kaçının. Solaryuma giren hastalarda deri kanseri riski artıyor. Amerika’da da bunun kısıtlanmasına geçildi. Epilasyonda yüzde 100 başarılı oluruz diye bir söze inanmayın. Hiçbir yöntemin yüzde 100 başarısı yok. Lazerin daha az yan etkisi var ama lazer ışınının bile epilasyonda yüzde 100 kalıcı olduğunu söylemek yanlış olur. Son olarak hastalara şu önerim olacak, daha ucuz yöntemler belki de daha pahalı kozmetik ürünlerine göre daha kalıcı. Bunları kendileri bile uygulayabilir. Bol sıvı içmek, dışarıdan nemlendiricilerle cildi nemlendirmek, spor yapmak, güneşten kaçınmak, sigara ve alkolden uzak durmak, bol bol sebze ve meyve tüketmek.”

Yorumla