Doğru ruju nasıl seçersiniz?

0
51

Dudaklarınızı daha çarpıcı kılacak, güzelliklerini ortaya çıkaracak ruju seçmek makyajın can alıcı noktasıdır. Dudakları boyamak, yüz makyajını tamamlar. Bakışları hoş bir ağza odaklar.

Merak etmeyin herkes için mükemmel bir ruj vardır. Sadece o doğru renge ulaşmak için doğru yolu bulmak gerekir. Bir de renklerin büyüsüne kapılmamak ve bize hiç uymayacağı halde sadece rengin tatlılığına kanıp ruj almamak gerekir. Bırakın, ruj seçimini, teninizin, saçlarınızın rengi ve dudaklarımızın şekli yapsın. Bizim renk zevkimiz değil.

Ruju elinizin üzerinde denemek yerine dudağınızın doğal rengine daha yakın olan parmak uçlarınızda deneyin.
Pembe bana yakışmıyor demeyin, herkese yakışan bir pembe ton vardır. Sizin için en ideal pembe, diş etinizle aynı renkte olandır. Diş eti tonunuzu birebir yakalayan pembe ton sizi mükemmel ve doğal dudaklara kavuşturacaktır.
Beyaz tenliyseniz, şeftali, gülkurusu ve soluk bejleri tercih edin. Koyu renkler günlük kullanımda açık tenlilerde rüküş bir izlenim bırakır. Koyu renkleri gecelere bırakın.
Esmer tenliyseniz, gündelik kullanım için size uygun olan renkler, kahverengi tabanlı, sıcak tonlardır. Geceleri de kırmızının tonları ile dans edebilirsiniz.
Soluk tenli kızıllar ise bejleri ve kayısı rengini tercih etmelidir. Sarışınlar ise mercan ya da pembe tonlarını seçmeliler. Kumral tenli esmerler, kırmızının tonları ile daha canlı görünürler. Teni ve saçı koyu olanlar, altın tonlarını rahatlıkla kullanabilirler.
İnce dudaklara sahipseniz, koyu renklerden uzak durun ve siyah tabanlı tonlar yerine parlak kırmızılarla canlı ve dolgun bir görünüm yakalayın.
Balsam, lipgloss ve parlatıcılar, ışığı yansıtarak dudakların daha dolgun görünmesini sağlarlar. Bu etkiyi daha da güçlendirmek için, rujunuzu sürdükten sonar, parlatıcıyı tüm dudağınıza sürmektense orta bölgelere birer nokta şeklinde dokundurun.
Yaş ilerledikçe dudaklarınızda meydana gelen deşiklikler, favori rujunuzun tonunu açmanızı, dudak kaleminizin da tonunu koyulaştırmanızı gerektirir. Dudaklar yaş ilerledikçe dolgunluğunu ve dış konturunu kaybeder. Daha açık renklere ve kremsi rujlara yönelmek kaybettiği bu özellikleri geri getirir. Belli bir yaştan sonra, parlatıcıları çok dikkatli ve az kullanmak yerinde bir hareket olacaktır. Mavi taban renkli rujlar da dişlerinizi daha beyaz gösterecektir.
Eğer yaşınız çok gençse, sadece bir parlatıcıyla bile gözalıcı dudaklara sahip olabilirsiniz. Gençliğin güzelliğini gölgeleyecek güçlü renklerden kaçınmak bu dönemde en iyisidir. Ne de olsa ileride hepsini bolca kullanacaksınız.
Dudak boyasının en kullanılan türü çubuk şeklinde rujlardır ama iyi dudak makyajı, dudak fırçasıyla gerçekleşir. Fırça, bir ressam hassasiyetiyle çalışmanızı sağlayacaktır. Ayrıca rujunuz da daha uzun dayanacaktır.

Yorumla