Botox’la ilgili merak edilen herşey

0
10
Botox Nedir?
      Kırışıklıklar, aynı ifadenin binlerce kez tekrarlanması nedeniyle cilde kazınmış olan çizgilerdir. Kırışıklıklara “ifade çizgileri” veya şekilleri nedeniyle “kaz ayakları” da denir. Kırışıklıkların nedeni cilt altındaki kasların kasılmasıdır.

Botox “clostridium botulinum ” adı verilen bir bakteriden elde edilen arıtılmış bir protein toksinidir. Zararsız olmasının nedeni çok ufak dozlarda kullanılması ve vücuda dağılmamasıdır. Bu protein kullanıldığı bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla gençleşmesini sağlar.

Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi hareketler sonucu yüzümüzdeki mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de kırışıklıklar oluşur. Yıllar içinde bu hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan kırışıklıklar kalıcı hale gelir. Kişinin mimiklerini kullanma alışkanlığı, güneşe maruz kalma süresi, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyetine göre bu kırışıklıklar da değişik derecelerde olur.

Botoks nedirKırışıklıklar, aynı ifadenin binlerce kez tekrarlanması nedeniyle cilde kazınmış olan çizgilerdir. Kırışıklıklara “ifade çizgileri” veya şekilleri nedeniyle “kaz ayakları” da denir. Kırışıklıkların nedeni cilt altındaki kasların kasılmasıdır.

İşte bütün bu cilt kırışıklıklarını önlemek için kullanılan tekniklerden birisi de botoxdur. Botox “clostridium botulinum ” adı verilen bir bakteriden elde edilen arıtılmış bir protein toksinidir. Zararsız olmasının nedeni çok ufak dozlarda kullanılması ve vücuda dağılmamasıdır. Bu protein kullanıldığı bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla gençleşmesini sağlar.

Botox Ne Değildir?
      Botoks bir mucize değildir. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Ayrıca sizi 20 yıl önceki görünümünüze de kavuşturmayacaktır. Botoks uygulamaları sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda düzelme sağlar.

Botox Nasıl Yapılır?
Botoks nedir
      Minik cerrahi iğneler aracılığıyla Botox yüzün sorunlu bölgesinde cilt altına çok ufak dozlarla zerk edilir. Bu sayede kasılmış olan kaslar rahatlamaya başlar. Botox uygulandıktan yaklaşık üç hafta kadar sonra en yüksek verime ulaşır. Botoxun kalıcılık süresi bünyeden bünyeye fark etmekle birlikte yaklaşık 3-6 aydır. Genellikle tavsiye edilen, tedavinin her 4-6 ayda bir tekrarlanmasıdır.

Botox uygulamasının ardından bölgeye buz uygulanması olası şişlik veya rahatsızlıkları azaltır. Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 dakika sürdüğünden normal yaşama hemen dönülebilir. Ancak yatma pozisyonuna geçmek için 4-6 saatin geçmesi beklenmelidir. Botoxun çevresindeki kaslara dağılmaması için Botox uygulanmış bölgenin ovuşturulmaması da gerekir.

Botox Neden Yapılır?
      Botox yapılmasının temel amacı yüzde veya vücudun başka bir bölgesinde doğal olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesidir. Botox; bu amaçla uygulanan tedavi yöntemlerinden sadece biridir ve mutlaka uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Botoxun Yan Etkileri
      Yetkili ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığı sürece tehlikesi olmayan Botoxun toksin olması nedeniyle fazla dozda verilmesi durumunda veya uygulamanın yanlış bölgeye yapılması halinde “ptosis” adı verilen göz kapağı problemi ortaya çıkabilir ve hastanın birkaç hafta rahatsız olmasına sebep olur.

Görülebilecek diğer yan etkiler baş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları, nezle sendromu ve mide bulantısı gibi şikayetlerdir. Çok daha az görülmekle birlikte kaydedilen diğer yan etkiler de: yüzde ağrı, iğne bölgesinde kırmızılık, kas zayıflığıdır. Bu etkiler genellikle geçici ve çok az vakada da birkaç ay süreli gözlenmiştir.

Botox Tarihi
      Botox hemen hemen 20 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde tıbbi tedavilerde kullanılmaktadır. Önceleri göz tembelliği ve şaşılığın ameliyatsız çözümü, bazı boyun spazmlarının giderilmesi gibi durumlarda kullanılmaktaydı. Botoxun yüz kırışıklarını gidermek için kullanılmasına ise 10 yıl kadar önce başlanmış ve bu güne kadar milyonlarca kişi Botoxun bu etkisinden faydalanmıştır.

‘Kozmetoloji Başarı Ödülü’ kazanan ünlü Dermatolog Yasemin F. Amato, ‘Botox’un bilinmeyen yönlerini açıkladı.
Botoks nedir   ‘Botox’un, kırışıklık tedavisi için keşfedilmesinden çok önce; kas rahatsızlıklarında, şaşılıkta, felç sonrasındaki tedavilerde kullanıldığını belirten Yasemin F. Amato, ‘Botox’un, 1991 yılından itibaren başta Avrupa ülkeleri ve Amerika olmak üzere; kozmetik sektörünün hizmetine girdiğini açıklıyor. ‘Botox’un, kozmetik sektöründe kullanımı için Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi’nin (Food and Drug Administration – FDA) 2002 yılında onay verdiği ifade eden Yasemin F. Amato, ‘Botox’un, sektörde yeni bir dönemi başlattığını dile getiriyor.

Alın ve göz çevresinde daha etkili
      ‘Botox’un, esas olarak, mimik çizgileri ya da hareketli çizgileri giderdiğini açıklayan Yasemin F. Amato, yaşam boyunca farkında olmadan yapılan mimikler ile belirli yüz kaslarının kasıldığını; devamlı olarak kasılan kasların da cilt yapısında bazı bozulmalara yol açtığını belirtiyor. Yüzdeki kırışıklıklar, kaşların ve göz kapaklarının düşmesi, yanakların sarkması gibi birçok şekil bozukluğu karşısında, ‘Botox’ tedavisinin, devreye girdiği ifade eden Yasemin F. Amato, tedavinin en çok alın ve göz çevresinde etkili olduğunu bildiriyor. Günümüzde artık yüzü adeta felç eden çalışmaların yapılmadığını vurgulayan Yasemin F. Amato, hafifçe dudak kaldırma, burun ucunu kaldırma, dudak kenarındaki sigara kırışıklıkları ile boyundaki çizgileri azaltmada da ‘Botox’un gücünden faydalanıldığının altını çiziyor.

Erkekler ‘botox’a sıcak bakıyor
      ‘Botox’ talep edenler hakkında bilgiler veren Yasemin F. Amato, kadın-erkek ayrımı gözetmeksin yıllardır birçok kişinin ‘Botox’ yaptırdığına dikkat çekiyor. Erkeklerin cilt gençleştirme tedavilerine çok fazla itibar etmemelerine rağmen, ‘Botox’a sıcak baktıklarını söyleyen Yasemin F. Amato, ‘Botox’ yaptıranların %12’sini erkeklerin oluşturduğunu belirtiyor. ‘Botox’ yaptıranların toplumsal analizini değerlendiren Yasemin F. Amato, “Sanatçıların yanı sıra başta ev hanımları, öğretmenler, banka çalışanları olmak üzere; kuaförler, iş kadınları ve iş adamları ‘Botox’ yaptırıyor. Yaş ortalamasına baktığımızda; kadınlarda 30 ile 64, erkeklerde ise 35 ile 50 yaş arasındaki kişiler, ‘Botox’ talep ediyor. İleri yaşlardaki talepler ile birlikte koruyucu kırışıklık tedavisi olarak bazı gençlere de ‘Botox’ önerdiğimiz oluyor” dedi.

Ne dozda kullanılıyor?
      ‘Botox’un güvenli bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Yasemin F. Amato tedavide kullanılan dozlar ile ilgili şu bilgileri verdi; “Tıpta ve kozmetikte kullanılan ‘Botox’un imal edilmesi için ‘Clostridum Botulinum’ adı verilen bakteriler, laboratuarlarda saflaştırılıp, sulandırılarak, zararsız hale getiriliyor. Kozmetik tedavisinde kullanılan dozaj, yaklaşık 50 ünite olup, bu doz tamamen güvenlidir. Ağır kas sorunları yaşayan hastalar için ise 1.000 üniteye kadar enjeksiyon yapılabilir. Yüksek doz nedeni ile zehirlenme sonucu hayati bir tehlikenin ortaya çıkabilmesi için 25-30 şişe veya 2500-3000 ünitelik doz kullanımı söz konusudur.”

Yorumla