Plajdayım tepeden tırnağa çakmayım

0
120

Bodrum ve Çeşme’deki trendy plajlarda elinizi nereye atsanız çakma bir sandalet ya da çantaya rastlıyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar fazla sahte ürünü bir arada göremezsiniz. Gençlere “Neden sahte?” diye soruyorum, “Siz de o zaman halk plajına gidin” yanıtını alınca söyleyecek söz bulamıyorum…

Çeşme’nin gözde plajlarından birindeyim. Etrafım gençlerle sarılı. Herkes beach party hazırlığında… Tuvalette ayna önü izdihamı yaşanıyor. Kafalara şapkalar takılıyor, son model güneş gözlükleri, sandaletler ve marka çantalar…

Ama ortada bir sorun var. Bu sandalet mağazanın bekleme listesindeyken, nasıl bu kadar kişide olabilir ki diye düşünüyorum. Ardından yazılarındaki, renklerindeki garipliği fark ediyorum. “Marka bu rengi ne zaman piyasaya sundu ki!” diye düşünürken, bir genç kız 250 liraya Osmanbey’den aldığını anlatıyor göğsünü gere gere.

Sonra da cep telefonunu çıkarıp Hermes, Chanel, Dior sandalet modellerini, Chanel, Maison E. Goyard çantaların renklerini gösteriyor ve fiyatlarını sıralıyor. “Ellerinde olmayan ama istediğiniz bir model varsa onu da üretiyorlar” diye de ekliyor.
Yanındaki arkadaşı da “Bir de gözlükçümüz var, eve çağırıyorsunuz” diyor. Miu Miu, Prada, Cartier gibi gözlüklerin son sezon modellerinin tıpatıplarını yapıyormuş.

plaj çakma marka giyimMARKA BU KADAR ÜRETMİYOR
Tuvaletten çıkıp etrafımdaki çanta ve sandaletleri daha dikkatli incelemeye başlıyorum. Birçoğunun sahte olduğunu anlıyorum.

Ertesi gün başka bir plajdayım… Ertesi hafta da Bodrum’da başka başka plajlarda… Manzara hep aynı… Gençler işi çözmüş. Kimisinin bekleme listelerine adını yazdırıp sahip olamadığı eşyaların çakmasını 200-300 liraya alıyor ve bir sezon kullanıp atıyorlar.
Sanırsınız elinde marka plaj çantası olmayanı içeri almıyorlar, beach partiden men ediyorlar. Tuvaletteki 20’li yaşlarının başındaki kız bana bir taraftan makyajını yaparken diğer taraftan da akıl veriyor: “Erkekler zaten çakma mı gerçek mi anlamıyorlar” diyor.
Yaz başından beri Yunan Adaları, Cote d’Azur kıyıları hatta Miami sahillerine bile gittim. Ben dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çakma sandaleti bir arada görmedim. Markanın ürettiğinden fazlası bizim plajlarda geziniyor.

Gençlerle sohbete devam ediyorum… “Aslında gerçeğini de alırız ama yazın rengi soluyor, her tarafı kum oluyor. Bir sezon kullanmak için o kadar para vermeye değmez” diyor. “E alın o zaman ucuza tasarım bir çanta, sandalet. Rengarenk flip-flop’ların nesi çıktı?” diyorum. Bana “O zaman siz de halk plajına gidin, neden buradasınız” deyince verecek cevap bulamıyorum.

INSTAGRAM ETKİSİ
Hermes’in timsah derisi çakma sandaletleri yakından o kadar kötü görünüyor ki sormadan edemiyorum sohbet ettiğim kıza, “Olsun Instagram’da anlaşılmıyor” oluyor buna da yanıtı.
Anlayacağınız pek çoğu etrafa caka satmak için değil Instagram’dan hava atmak için alıyor bu sahte plaj kıyafetlerini.
“Erkekler ne de olsa anlamıyor” lafı kafama takılıyor. Yanımda modadan az çok anlayan yakın bir erkek arkadaşım var. “Baksana şu Louis Vuitton plaj çantasına ne kadar güzel” diyorum.
“Pes Burcu sahte olduğu 200 metreden anlaşılıyor, ben de seni modadan anlar zannederdim” diyor. “Nereden anladın?” diye soramadan az ilerideki Chanel’in zincirinin adiliğini, öbürünün örgüsünün atmışlığını anlatmaya başlıyor.

DAR, YAZILI TİŞÖRT SEVDASI
Elbette sırf kızlar değil erkekler de nasibini almış çakma marka salgınından. Tüm dünyada demode olan ve ABD’de yüzde 20 indirimli satılan üzeri Gucci, Armani yazılı dar tişörtler özellikle de göbekli erkeklerin favorisi. Sanırsınız üzerinde marka yazınca, göbek görünmüyor.

DÜNYADA TAM TERSİ
Dünyada ise hele ki plajlarda yerli tasarımcılardan giyinenler daha stil sahibi kabul ediliyor.
Özellikle markaların sandaletlerine binlerce lira vermek istemeyenler mutlaka yerli tasarımcıların birbirinden iddialı ve farklı ürünlerini kullanıyor.
Günümüzde birçok orta segment marka da dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışıp son derece şık ürünler piyasaya çıkarıyor. Ama anlaşılan o ki bir tek bizim gençliğe bunlar hitap edemiyor.
Bizim trendy plajlarda illa ayaklarda üzerinde koca koca marka yazan sandalet giyen makbul oluyor. Ya da olduğunu sanıyor. Artık kararı size bırakıyorum.

Yorumla