Cam kavanozda bitki yetiştirmek

0
450

Bahçeniz olmayabilir ama yine de bitki yetiştirmek, onları izlemek isteyebilirsiniz. Eğer onları bir kavanoz içinde yetiştirirseniz, daha yakından gözleyebilirsiniz.

Nelere ihtiyacınız var?
• Bir adet şeffaf, büyük; cam kavanoz (Kapaklı olmasına özen gösterin. Ayrıca ağzı geniş bir kavanozla çalışmak da size kolaylık sağlayacaktır).
• Birkaç küçük yeşil bitki (yavaş büyüyen ve küçük kalabilen bitkilere ihtiyacınız var.
• Biraz çakıl
• Kömür briketleri
• Bir plastik çanta
• Bir çekiç
• Süzgeç
• Saksı toprağı
• Bir parça katı kağıt
• Gazete

Ne yapacaksınız?
Kavanozda Bitki YetiştirmekKavanozu dikkatlice yıkayın. Su ve deterjan kullanın. İyice duruladıktan sonra, kurumaya alın. Çalışacağınız mekanı temiz tutmak için gazete yayın. Çakıllarınızı yıkayın. İki kat çakıl taşını şişenizin dibine yayın (2-3 cm kalınlığında). Kömürü ufak parçalara bölün.

İşte ortalığı kirletmeyecek bir yol: Kömürleri plastik torbaya koyup çekiçle vurun. Bu işi bir büyükten rica edin. Daha sonra bu ufalanmış parçaları süzgeçe koyup, musluğun altında iyice yıkayın. Çakıl taşı katmanının üstüne ufalanmış kömür parçacıklarını koyun. Kömür katmanınız da aşağı yukarı 1.5 cm kalınlığında olmalı. Bir parça kağıdı yuvarlayıp, huni haline getirin. Huniyi şişenin tepesine yerleştirin. Saksı toprağını yavaşça boşaltın. Bu, şişenizin kenarlarını kirlenmekten kurtaracaktır. Derinliği 5 cm olmalıdır.

Şimdi sıra bahçenizi planlamaya geldi. Bir parça kağıda, bahçenizle eş büyüklükte olan bir daire çizin. Bitkileri kağıt üzerinde belirleyin. Planınızı tamamladıktan sonra bunu şişenizin içinde uygulayın. Bahçenizi kalabalıklaştırmayın. Unutmayın ki, bitkiler yavaşça büyüyüp, boşlukları dolduracaktır. Bitkileriniz için toprakta çukurlar açın. Nazik bir şekilde bitkileri kavanoz içinde boşluklara yerleştirin.

Cam kavanozda bitki yetiştirmek

Eğer isterseniz bitkilerin arasına ufak dekorasyonlar ekleyebilirsiniz. Bir deniz kabuğu mesela. Bahçeyi sulayın. Islak değil fakat nemli olmalıdır. Kavanozun kapağını kapalı tuttuğunuz müddetçe, bahçeniz her hafta sadece birkaç damla su isteyecektir. Bahçenizi, toprak kuru göründüğünde, hafıfçe sulayın. Şişe çokça buğulanırsa bu, fazla su verdiğinizi belirtir. Kuruması için kapağını birkaç gün açık bırakın. Kavanoz bahçenizi ışık alan bir yere koyun. Ancak direkt güneş altında bırakmayın.

Kavanozda Bitki Yetiştirmek

Cam kavanozda – teraryum, terrarium – yapılacak düzenlemeler için uygun bitkiler sınırlıdır. Yaprağı hızlı büyüyen bitkiler, çiçekli bitkiler kullanılmaz. Kaktüs ve sukulent tercih edilir.

Kavanoz bahçeler için uygun bitki listesi aşağıda verilmektedir. Listede adı verilen bitkilerin küçük yapraklı türleri araştırılmalıdır.

Acorus
Adiantum
Aglaonema
Aglaonema commutatum
Anthurium
Asplenium Dionaea
Aucuba
Begonia boweri
Cactus
Succulentes
Caladium
Calathea
Chamaedorea elegans
Cissus antarctica ‘Minima’
Cladonia Gesneria
Coffea arabica
Cordyline terminalis minima ‘Baby Ti’
Cryptanthus bivittatus minor
Dizgygotheca elegantissima
Dracaena sanderana
Dracaena surculosa
Kavanozda Bitki YetiştirmekEpiscia
Euonymus
Ferns
Ficus diversifolia
Ficus pimula
Ficus pumila ‘Minima’
Fittonia verschaffeltii
Gaultheria
Hedera
Iresine
Maranta leuconeura kerchoveana
Neanthea bella
Nephrolepis exaltata cvs.
Oxalis
Pellionia
Peperomia sandersii
Philodendron
Pilea cadierei ‘Minima’
Pilea depressa
Pilea microphylla
Pilea nummulariifolia
Polypodium
Pteris spp.
Saintpaulia
Sansevieria
Sarracenia
Saxifraga sarmento
Scindapsus
Selaginella emmeliana
Selaginella kraussiana
Sinningia pusilla
Spathiphyllum
Sphagnum
Streptocarpus
Syngonium
Trifolium

Yorumla