Amatör fotoğrafçılık ve iyi fotoğraf çekmenin ipuçları

0
116

KAMERALAR
Temel kameralar; çalışmaları, güçleri ve ana kullanım amaçları
Başlangıç için öneri tipler the lens-shutter camera, the single-lens-reflex camera, and orta ve büyük format kameralar. Hangisini seçeceğiniz ne tip fotoğraflar çekmek istediğinize bağlıdır.

Lens-Shutter Kamera’ları
Point and shoot diye bilinen en basit kameradır. Kullanımı kolaydır ve iyi sonuç verirler. Aile fotoğrafları gezi fotoğrafları çekebilirsiniz. Kullanımları artık otomatik fonksiyonlarla daha da kolaylaştı; otomatik flaşlar, pozlama gibi. Bakıyorsunuz, görüntü alıyorsunuz, düğmeye basınca kamera resmin iyi olmasını garantiliyor. Esnekliğinizi de benzer sebeplerden kaybediyorsunuz bunun yanı sıra. Gelişmiş tekniklerle çekime uygun değiller. Bu kamerayla imajı manipüle edemezsiniz. Diyafram veya enstantane hızını kontrol edemezsiniz. Lens değiştirme şansınız da yok. Artık zoomları olsa da 24mm den 500mm ye gitmek istediğinizde aynı şey olmayacaktır. Filtre kullanamazsınız. Kullanım kolaylığı istediğiniz her duruma uygundurlar yine de. Bazen basit, risksiz bir şeylere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Fotoğraf Makinasının ParçalarıSLR
SLR (single-lens-reflex camera) bu yüzyılın en yaygın kamerasıdır. Point and shoot dan daha güçlü, yapmak istediğiniz işte daha fazla kontrol imkanı sağlarlar. Temelde en önemli fark şudur; baktığınız zaman kameranın asıl lensinden görürsünüz, yani gördüğünüz elde edeceğiniz sonuçtur. Diğerinde ise vizör lensten ayrıdır; yani sadece yaklaşık olarak görürsünüz. Bu yakın çekim fotoğraflarda özellikle sorun yaratabilir. Bu nedenle SLR geliştirildi. Lensleri, flaşları değiştirebilir, diyafram ve enstantane hızını ayarlayabilir, filtre kullanabilirsiniz. Değişkenlerinizi kontrol etmedikçe kameranızı ve yeteneklerinizi tam olarak kullanamazsınız. Tabii bu da fiyat demek. SLR ucuz değildir. Ekleyeceğiniz her fonksiyon da ayrıca maliyet demektir. Eğer gerçekten bu özellikleri kullanacaksanız almanızı öneririz.

Orta ve Büyük Format Kameralar
Amatör fotoğrafçılık ve iyi fotoğraf çekmenin ipuçlarıProfesyonellerin kullandığı kameralardır. SLR’ın benzeri şekilde çalışırlar. En önemli tek fark ciddi bir şekilde görüntü kalitesinin arttırılmış olmasıdır. Negatifin genişliği arttıkça kalite artar. SLR’larda 35’lik tabir ettiğimiz 24mm ve 36mm film kullanılır. Orta formatta 4.5x6cm, 6x6cm, 6x7cm, 6x9cm olur. Büyük formatta ise 9x12cm, 18x24cm’dir. Yine pahalılık söz konusu. Kamera, film ve aksesuarlar pahalıdır. Gerçekten de amatörlerin bu kameraların sunduklarına ihtiyacı olmaz.

FİLMLER:
Fotoğraf Makinası - Film Ne tür film kullanmamız gerektiğini anlayabilmek için biraz bilgi.
Çok önemli ve genelde gözden kaçırılan araçlardan birisi, son baskının değerini belirleyen kameranızdaki filmdir. Çoğunlukla amatörler film hakkında bilgi sahibi değillerdir.

ISO/ASA
Film kutusunun yanında gördüğünüz, genellikle 100 ile 400 arasındaki değerler filmin ISO/ASA değeridir. Bu değer filmin hız indeksidir. Büyük rakam yüksek hız gösterir. Hızlı ve yavaş film ne demektir? Önce filmin çalışmasını anlamak gerek.Işığa duyarlı emülsiyon yüz çeşitli kimyasallarla kaplıdır ki en önemlisi gümüş bromürdür. Işığa duyarlıdır ve ışıkla reaksiyon gösterir. Filmin yapılandırılmasında tekrar reaksiyona girerek negatifin oluşmasını sağlar. Hız ise filmin kaplandığı gümüş bromürün ölçüsü ile ilişkilidir. Bu da fazla ve iri parçalı gümüş bromürlü hızlı film, yavaş filmden daha düşük kaliteli demektir. Geniş parçalarda görüntünün çözünürlüğü daha azdır. ISO/ASA 200 ISO/ASA 100’den iki kat, ISO/ASA 400’ün yarısı kadar hızlıdır. ISO/ASA 100’den daha az ISO/ASA 400’den ise çok görüntü kalitelidir. Sonuç olarak; yüksek görüntü kalitesi için ISO/ASA100 ya da daha az kullanın unutmayın ki enstantane hızı yavaş olacaktır. (tripod kullanılabilir.) Hızlı bir aksiyon veya düşük ışık söz konusuysa ISO/ASA400 ve üstü kullanın. Hangi hızın ne tür bir duygu verdiğini deneyerek keşfedebilirsiniz.

Renkli Filmler
İki çeşittirler, baskı filmi (negatif filmler) ve slaydlar (dia pozitifler). Baskı filmi genellikle kullanılanlardır. Slaydlarsa profesyonellere birçok imkan sağlar.

Baskı filmler genelde ISO/ASA100 ile 400 arası, amatörler için orta iyi dereceli filmlerdir. Çünkü görüntü çevresinde iyi bir renk dengesi sağlar. Düşük hızlı renkli baskı filmler, daha çok renk ve kontrast verirler ve daha parlaklardır. Hızlılar daha parçalı ve az renklidirler.

Slaydların daha geniş bir kullanım alanı vardır. ISO/ASA25 ile ISO/ASA6400 arası ve üstü bulunabilirler. Işık ve diğer hataları affetmezler. Gerçekten tecrübeli olmak gerekir. Renkler çok daha yoğundur. Baskıları daha kolaydır.

Siyah ve Beyaz Filmler
Siyah ve beyaz filmler, genelde düşünülenin aksine, renkli filmlerden daha komplikedir. Burada ISO/ASA değeri hız ve kalite önemlidir. Pratikte değişik markaların kıyaslanması değişik sonuçlar verebilir. Öneri çok deneme yapmaktır.

LENSLER:
Fotoğraf Makinası - Lens Sormak isteyebileceğiniz sorulara yanıt olsun diye…
Kameranın esnekliğini arttırmada en iyi yöntem lenslerdir. Yeni başlayanlar için biraz karışık olabilir lens kullanımı. Fakat doğru bir analizle çalışılırsa o kadar karmaşık olmadığını görebilirsiniz.

Standart lensler
Standart bir lensin, negatifin diyagonaline eşit uzunlukta odak uzaklığı vardır. Bu uuzunluk 35mm film için 45mm civarındadır. SLR için ise genellikle 45mm ile 55mm arasındadır. Standart lenslerin, görüntüyü kesinlikle olduğu gibi tekrar üretebilme özelliği vardır. Telefoto veya geniş açı özellikleri yoktur. Bu lensler standart lensler olarak çok pahalı örneklerin yaptıklarını yapamasalar da göz ardı edilmeyecek lenslerdir.

Telefoto Lensler
İsminden de anlaşıldığı üzere bu lensler daha ileri görmenizi sağlarlar. Odak uzunluğu 55mm’nin üstünde olan lensler olmasına rağmen genelde en kısası 70mm’dir. Objeyi yakınınıza getirmek için veya ekstra detayları yakalayabilmek için kullanılırlar. Kısa telefotolar portre fotoğrafları için uygundurlar, modele yaklaşmadan iyi çekimler yapabilirsiniz böylece model rahat hisseder. Uzun lensler vahşi hayvanları, uzaktaki bot ve uçakları ya da her ne kadar yasal olmasa da habersiz uzaktaki insanları görüntülemekte kullanılabilir. Kullanırken önemli iki nokta var. Birincisi bu tür bir lens alan derinliğinizi kısaltır. Standart lensle 10 12 metre derinliğiniz varken telefoto ile 3 ila 4 arasında kısıtlısınızdır. Bu nedenle doğru alan ve neyin odaklanacağı çok önemlidir. İkincisi kamera sallantılarına karşı çok dayanıksızdır. Kamera sallantıları enstantane hızı yavaş olduğunda oluşur ve kamera hareketleri film üzerinde etki yaratır. Bundan kaçınmak için en azından 1/ odak uzunluğu kadar hızlı bir enstantane hızı kullanmak gerekir. Örneğin 210mm lens kullanırken 1/250 de çekim yapılmalıdır.

Geniş Açı Lensler
İsminden anlaşıldığı üzere kameradan alınan görüntüyü genişletirler. Odak uzunluğu 40mm altındakiler geniş açı, 18mm altındakiler ultra geniş açı lensler olarak isimlendirilirler.

Özel efektler için de kullanılabilirler. 30mm altında resmin kenarlarında biçim bozukluğu olur ve lense yakın herhangi bir görüntü orantısızca büyük olur. (Örneğin Pearl Jam in VS. albüm kapağı ultra geniş açılı bir lensle bu şekilde çekilmiştir.) Geniş açılar uzun bir alan derinliği verirler bu yüzden alanda seçicilik yapmak isteniyorsa dikkatli çalışılması gerekmektedir.

Zoom Lensler
Zoom lensler özellikleri kadar dezavantajları da olan lenslerdir.
Yararları:
Sabit bir odak uzunluğu olmayan lenslerdir. Böylece bir alımda 100mm ile 400mmlik bir aralığınız olacaktır. Hem para hem kullanım kolaylığı ile zaman da kazandırır. Bu bazen aksiyon ve doğa çekimlerinde çok önemli olabilir.

Zararları:
Ana problem odak uzunluklarının değişebilirliğindedir; bir zoom lensin benzer ölçü sabit odak uzunluklu lensler kadar geniş apertureü olamaz. Bu da uzun enstantane hızı demektir, çekimde esnek değilsinizdir çokça tripod ile çalışmak gerekir, özellikle de telefoto zoomlarda.

NASIL DAHA İYİ FOTOĞRAF ÇEKERİZ.
İyi Fotoğraf Çekmek İçin Neler Gerekir Aşağıda genelde fotoğraf çekmeyi seven herkesin bildiği basit fotoğraf çekim ipuçları derlenmiştir.

Arka fona dikkat: Fotoğrafını çektiğiniz konunun arka planının daha düz bir ortam olması konuyu daha ortaya çıkartmanızı sağlar.

Dış mekanda flaş: Dış ortamlarda güneşli havada bile fotoğrafını çektiğiniz kişinin yüzü gölgede kalmışsa karanlık çıkacaktır. Bunun önlemek için flaş kullanınız. Flaş dış ortamı etkilemeyeceği gibi çektiğiniz kişinin yüzünü aydınlatacaktır.

Kırmızı göz: Kırmızı göz problemi göz retinasından yansıyan ışık yüzünden oluşmaktadır. Makinenizde kırmızı göz problemi azaltma düğmesi varsa kullanımı. Veya fotoğrafını çektiğiniz kişinin direk olarak flaşa bakmamasını biraz gözünü kaydırmasını söyleyebilirsiniz.

Fotoğraf Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir Dijital zoom dan kaçınınız: Dijital zoom bilgisayarınızda bir görüntüyü,resmi zoom yapmaktan farksızdır. Sadece görüntüyü büyütür. Netlik bozulur.

Yakın çekimler, makro: Etkileyici çekimler yapmak için konuya yaklaşabilirsiniz. Çok yakın çekimlerde makro modu kullanınız. Eğer makro modu yoksa bazı dijital kameralarda görüntü bozulabilir. Makro modu ile aşırı parlaklığı önlemek için flash kullanmamanız daha iyi olur.

Dikey resimler: Birçok konu dike çekimde daha güzel görünebilir. Bir arkadaşınız çekerken veya yüksek bir yapıyı çekerken fotoğraf makinenizi çevirim dik tutarak resim çekmeyi deneyin.

Odağı kitleyin: basit digital kameralarında bu özellik olmamasına rağmen SLR veya SLR olmayan filmli kameralar dahil birçok makinede odak kilitleme fonksiyonu vardır. Çekeceğiniz konu tam ortada değilse makineniz ortadaki noktaya odaklanarak görüntü ayarı yapacağı için konu net çıkmayabilir. Konuya odaklanıp deklanşöre yarıya kadar basıp tutun, kamerayı döndürüp istediğiniz kareyi görüp çekin.

Konunun seviyesine inin: Fotoğrafını çekeceğiniz konu aşağıda ise onun göze seviyesine inmeniz detayları daha iyi yakalayabilmenizi, orantıların daha belirgin olmasını sağlar. Daha kişisel bir duygu yakalayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun resmini çekerken çöküp onun göz seviyesinde kamera tutmak güzel bir gülümseme yakalamanızı sağlayabilir.

Konuyu kenara almak: Konunuzu (örneğin bir ağaç, ev, kule, tarihi eser gibi.. ) tam ortaya almak yerine kenara alarak daha doğal bir resim çekmeniz mümkün. fakat bunu yaparken genelde tüm kameraların tam ortaya odaklandığını unutmamak gerekir. Konuya odaklanıp deklanşöre yarıya kadar basıp nesneyi yana kaydırabilirsiniz.

Amatör Fotoğrafçılara Öneriler Flaş menzili: Kameranızın flaş mesafesini biliniz. konunuz flaş menzilinden uzakta ise karanlık çıkacaktır.

Işık: Fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin çok ışık altında olmasını istemezseniz kendiniz yer değiştirin. Manzara fotoğrafları için sabahın erken saatlerini ya da akçam üstü saatlerini tercih edin.

Konunuzu yönetin: Fotoğrafını çekeceğiniz kişileri, organize edip düzenleyin, ne yapmaları gerektiğini söyleyin, onların, yüz hatlarını, duygularını ortaya çıkarın. Yönetmen olun. Bu arada habersiz çekim ile çok güzel anlar yakalayabileceğinizi de unutmayın.

Yorumla