Hakkımızda

Cur-Cuna.Com Bilgi, Yaşam ve Eğlence Portalı yaşamınızı güzelleştirmek, yaşamdan zevk almanızı sağlamak ve yaşamın her anını dolu dolu yaşamanızı sağlamak için geliştirildi. Günümüzde insanlar hep bir koşuşturma içinde ve genellikle günlerin nasıl geçtiğinin farkında değiller. Sizleri yaşama bağlamak, yaşamınızı kolaylaştırmak, gündelik telaşların dışına çıkarmak bizim öncelikli amacımız.

Sitemiz tümüyle sizlerin ilgisini çekecek, sizlere faydalı olacak haberler ve yazıları içeriyor. İçerik olarak çok zengin bir site olmamızın yanında gereksiz gördüğümüz hiçbir yazıyı sitede yayınlamayacağımızı tümüyle taahhüt ediyoruz.

Göz yormayan tasarım ve kullanıcı dostu menülerle aradığınıza kolayca ulaşacak, vaktinizi en iyi şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

Her türlü eleştirileriniz, önerileriniz ve reklamlarınız için bize info@cur-cuna.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CURCUNA:
Çağdaş sözlüklerimizde bu Türkçe kelime şöyle tariflidir:
1. Alaturka musikide süratli bir usul.
2. Bir toplantıda her kafadan bir ses çıkmak suretiyle meydana gelen gürültü ve patırtı. Curcunaya çevirmek, curcunaya döndürmek, bir yeri curcunaya vermek, ortalığı gürültülü patırtılı hale sokmak.”

Kelime Anadolu’da eski olmasına rağmen, Nevşehir, Eğin gibi nice bölgelerde unutulmuştur. Doğu, güney illerimizde hiç yoktur. Trabzon gibi kuzey illerimizde kullanılıyor. İstanbul’da herkes bir tabir olarak bilir. “Curcuna kıyamet gitti” derseniz bunu herkes anlar, fakat “curcunalar oyuna kalktı” derseniz iyi Türkçe bilmediğinize hükmedilir. Yani curcuna bir oyundur, fakat onun oyuncusu demek değildir. Curcuna usulüne gelince; o kendine has olarak tenazursuz (karşılıklı simetrik olmayan) iç taksimatı ve oynak haliyle notada 10/8 olarak yazılan en eski aksak tartımlarımızdandır. Yalnız fasıl musikisinde değil, bugün için adsız olarak bazı Halaylar gibi kıvrak Anadolu oyun havalarında da esastır: 3+2+3=10/8.