Tatili regl sancılarıyla geçirmeyin

0
4
Regl ve tatil dönemleri çakışan kadınlar büyük sıkıntı yaşıyor. Uzmanlar alışkanlık haline getirilmediği sürece, geciktirici ilaç kullanılabileceğini söylüyor…

Tatilde regl olmak yani adet görmek bir kadının başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Peki tatil için regl tarihi ertelenmeli mi yoksa regl tarihine göre mi tatil programı yapılmalı? Bu soruyu uzmanlara sorduk. Op. Dr. Seval Taşdemir, erteleme yapması şart olanlar için en sağlıklı yöntemin doğum kontrol hapı kullanımı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu ise; reglin çok önemli bir konu olmadığını ve adet döneminden tamamen vazgeçilebileceğini dile getirdi.

Rahim zarı inceltilerek kanama azaltılıyor
      Rahme yerleştirilen T şeklindeki özel bir plastik cismin içindeki gestagen hormonu, rahim zarını inceltiyor. Bu sayede adet kanamaları azalıyor. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu; bu uygulamanın özellikle yaz aylarında kadınlar için büyük bir avantaj oluşturduğunu söylüyor. Rahme yerleştirilen T şeklindeki özel bir plastik cismin içindeki gestagen hormonu, rahim zarını inceltiyor. Bu sayede adet kanamaları azalıyor. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu; bu uygulamanın özellikle yaz aylarında kadınlar için büyük bir avantaj oluşturduğunu söylüyor.

yazinreglRegli değil tatili erteleyin!
      Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir tatilde reglinizi ertelemek yerine, tatilinizi regl tarihine göre ayarlamanızı önerdi ve şunları söyledi: “Eğer tatil, bir haftalıksa adetin geciktirilmesi sorun olmaz. Ancak bu her zaman uygulanacak bir yöntem değildir. Alışkanlık haline getirilmemelidir. Çünkü vücudun 28 gün içinde tekrarlayan düzenli hormonal döngüsü mevcuttur. Bunun en önemli göstergesi de, adet kanamalarıdır. Adeti ortadan kaldırmakla 28 gün içinde düzenli olarak tekrarlayan hormonların yükselip alçalmasını baskılamış oluruz. Bu baskılama uzun süreli olursa; kişinin hormonal dengesi de, psikolojik dengesi de bozulur.

KONTROL HAPI KULLANIN
      Adeti geciktirmek için doğum kontrol haplarının ara verilmeksizin kullanılmasını öneren Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğum kontrol hapı, adet kaç gün geciktirilmek isteniyorsa o kadar kullanılır. Doğum kontrol hapı bırakıldığında, kanama başlar. Ayrıca geciktirme gestagen hormonları ile de sağlanır. Bu hormonlar kullanılarak, adetin ikinci yarısı uzatılır.”

KISIRLIK OLUŞUR!
Fazla gecikmelerin vücutta dengesizliğe neden olduğunu belirten Dr. Seval Taşdemir, “Kadınlara önerim; tatile göre regl ayarlaması yapmasınlar. Tatillerini regl dönemlerine göre ayarlamaya çalışsınlar. Sağlıklı olan budur” diye konuştu. Dr. Taşdemir, uzun süre ilaç kullanımının zararlarını ise şöyle sıraladı:

  • Güneşle beraber ciltte lekelere ve çillere neden olabilir.
  • Bir haftadan fazla süreli regl ertelemelerinde, vücudun fizyolojik yumurtlaması ve hormonal dengesi bozulur.
  • Bu ertelemeyi takip eden adet dönemlerinde, adet düzensizliği meydana gelebilir.
  • Vücuttaki fazla su, tuz tutumuna ve dolayısıyla da şişliğe neden olur.
  • Hassas bünyelerde sinirliliğe ve asabiyete yol açar.
  • Süresi 6 ay ile bir yıl arasında değişen geçici kısırlık yaratır.

Adetten vazgeçilebilir!
      Marmara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu; kadınların sadece tatilde değil, normal yaşantılarında da adet döneminden kurtulabileceklerini söyledi ve şöyle devam etti:

TIBBEN SAKINCASI YOK!
      “Kadınlar bazı doğum kontrol yöntemlerini tercih ettikleri takdirde, korunmanın yanı sıra adetlerini de azaltabilir hatta bazen tamamen ortadan kaldırabilirler. Adet kadınlığın göstergesi gibi kabul edilip hayattaki en önemli şeylerden biri oluyor ve bu konuya gereğinden çok önem veriliyor. Özellikle yaz aylarında, kadınlar adetten vazgeçebilir. Bu; tıbbi olarak sakıncalı bir durum değildir. Kadının doğurganlığının devam ettiğini bildiğimiz sürece, adet olmaması bir avantajdır. Yeter ki; bunun geriye dönüşü olan basit bir olay olduğu bilinsin. Adetin pasif bir hareket olduğunu anlatabildiğimiz kişiler, adet kesilmesini daha rahat karşılıyor.”

Rahim içi sistemin vücudun hormonal dengesini etkilemediğini belirten Durmuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “En etkin doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi sistemde, rahime yerleştirilen T şeklindeki özel plastik bir cismin içinde bulunan çok düşük dozdaki gestagen hormonu, rahim zarına etki ederek zarı inceltiyor. Zar inceldikçe, adet de azalıyor. Bir süre sonra yumurtalıkların faaliyeti aynen devam etmesine rağmen, rahim zarı kalınlaşamadığı için adet üretememeye başlıyor. Bu şekilde hem gebelikten korunuluyor, hem de adet kanamasında ciddi bir azalma oluyor. Bu da, özellikle yaz aylarında kadınlar için büyük avantaj sağlıyor. Rahat rahat denize giriyorlar, kıyafet seçiminde özgür oluyorlar.

KORKMAK ÇOK YERSİZ!
      Bu yöntem aynı zamanda aşırı kanamanın sebep olduğu halsizlik, yorgunluk ve kansızlığı da önlüyor. Rahim içi sistem çıkarıldıktan sonra, 3-6 hafta içinde adetler tekrar başlıyor. Yani korkulacak bir durum yok. Kadınlar bize, ‘Dengem bozulur mu’ endişesiyle geliyor ama zamanla bu korkuları tamamen ortadan kalkıyor.”

Yorumla