Sizin almanız gereken mangal hangisi?

0
389

İster bahçenizde ister balkonunuzda ister piknik alanlarında; taşınabilir modellerden elektrikli mangallara, kömürlü mangallardan kolay muhafaza edilen tasarımlara, işte karşınızda mangal alışverişinin püf noktaları!

Havanın güzelleşmeye başlamasını adeta mangal şenlikleriyle kutlayıp aile ve dostlarımızla mangal ziyafetleri yapmayı çok seviyoruz. Özel bahçe ya da terasımızda kullanabileceğimiz, katlayıp taşıyabileceğimiz, arabamızda muhafaza edebileceğimiz, dilediğimiz yerde kurup kullanabileceğimiz pek çok model mevcut. Özellikle, evin erkeklerini ilgilendiriyor birazdan anlatacaklarımız. Acaba sizin için hangi mangal en doğru?

Genelde ne pişiriyorsunuz?
Mangal Satın Alırken Nelere Dikkat EtmeliÖncelikle, alışkanlıklarınız çok önemli. Mangal keyfi denince aklınıza ne pişirmek geliyor, genelde ne için kullanacaksınız bu mangalı bunu düşünün. Eğer derin hazneli bir mangal alırsanız aynı anda pek çok şeyi pişirebilir, daha fazla çeşit servis eder, sayıca daha kalabalık bir grubu doyurabilirsiniz.

Daha sakin bir seçim de mümkün
Eğer daha sakin, az sayıda servis yapacak ve genelde çöp şişte kebap pişirecekseniz, genişliği sabit, fakat uzunluğu değişken tipte üretilmiş bir kebap mangalı almalısınız.

Kömürlü, gazlı ya da elektrikli
Mangal Satın Alırken Nelere Dikkat EtmeliZor da olsa iyi ateşi ayarlayabilirseniz eti en iyi pişiren mangal, kömürlü mangal. Ancak mangal bacanız yoksa, özellikle rüzgarlı havalarda çok zorlanabilirsiniz bizden söylemesi. Tüplü mangallarda kömür yerine kullanılan lav taşları sayesinde mangal keyfini balkonunuzda bile yapabilisiniz. Izgaraya konan et, ısınan lav taşları sayesinde piştiğinden et gaza doğrudan maruz kalmıyor. Elektrikli mangal ise içeride kullanıma uygunlar. Gerçek mangal tadını tam manasıyla beklememenizi öneririz. Elektrikli mangal, sahip olduğu su haznesiyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu sayede pişirilen yiyeceğin hem lezzeti başka oluyor hem de yağlar yanmadığı için duman ve koku da üretmiyor.

Duman sorunu
Mangal satın alırken alttan havalandırmalı olanları tercih etmenizde fayda var. Etrafı dumana boğmamak için de bacalı olanlardan tercih etmek gerekir.

Kapasiteyi mutlaka düşünün
Mangal Satın Alırken Nelere Dikkat EtmeliEğer kömürlü mangal tercih edeceksiniz, kömür haznesinin büyüklüğü önemli. Kalabalık mangal keyifleri için yüksek kapasiteli bir ürün almanızı öneririz. Kapaklı mangal almanız, mangal keyfinizi uzun saatlere yaymanızı ve bu zaman içinde pişirdiklerinizin sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Taşınabilir olması bir avantaj
Mangal Satın Alırken Nelere Dikkat EtmeliMangalınızın yerini ara ara değiştirecekseniz tabii ki tekerlekli bir model tercih etmenizde fayda var. Bu tercih özellikle rüzgarın durumuna göre mangalın yerinin değişmesi gerektiğinden kömürlü mangallar için geçerli.

Yorumla