Kredi kartıyla alışveriş yaparken…

0
7

Kredi kartıyla alışverişlerinde, kartın POS makinesi haricinde bir başka cihazdan geçirilmemesine dikkat edin.

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) internet sitesinde yer alan işyeri ve kart sahiplerine yönelik uyarılarda, bankalar tarafından verilen banka/kredi kartlarının, hesap sahibinin ilgili hesabına ait bütün mevduatını içinde bulunduran cüzdan niteliğinde olduğunun unutulmaması istendi.

Bu kartlar aracılığıyla yapılacak işlemlerde kullanılmak üzere belirlenecek giriş şifresi için doğum tarihi, okul numarası gibi kolay tahmin edilebilir numaraların kullanılmaması talep edilirken, kullanılan şifrenin her ne olursa olsun ikinci bir şahıs ile (banka personeli dahil) paylaşılmaması, kart arkasına, cüzdandaki not kağıdına veya herhangi bir yere de kesinlikle yazılmaması gerektiği ifade edildi.

Banka/kredi kartının güvenliğinin şifre olduğu, birden fazla banka/kredi kartı varsa, her biri için mümkün olduğunca ayrı şifre kullanılması gerektiği vurgulanan uyarılarda, şifre belirlenirken, e-posta veya mesaj alma-gönderme gibi diğer internet hizmetlerine erişim için kullanılan bilgilerin aynısının kullanılmasından kaçınılması istendi.

Sanal alışveriş ortamları hariç, internet üzerinden kredi kartı numarası, şifre veya özlük bilgileri isteyen e-postalara kesinlikle bilgi verilmemesi gerektiğine işaret edilen uyarılarda, bankaların, hiçbir şekilde e-posta yoluyla şifre işlemleri yaptırmadığı ve müşterilerinin kişisel bilgilerini istemediğine dikkat çekildi.

“İşlem sırasında kartınızı yanınızda bulundurun”

      Kredi/banka kartı ile işlem yapılırken mümkün olduğunca kartın yanında bulunulması ve işlem yapılırken kartın kopyalanması riskine karşılık kartın izlenmesi istenirken, diğer uyarılar şöyle sıralandı:

  • Kredi/banka kartı ile POS makinelerinde ödeme yapıldıktan sonra kartın geri alındığını kontrol edin.
  • Alışveriş yapılan yerlerde POS makinelerinin hangi bankaya ait olduğu bakıldığında görülebilir.
  • Ödeme kartının POS makinesi haricinde bir başka cihazdan geçirilmemesine dikkat edin.
  • Bankalar tarafından kredi kartı sahiplerine aylık hesap dökümü, hesap sahibinin isteğine göre posta, internet, SMS vb. ile gönderilir. Yapılan harcamaları belirten hesap dökümü alındığında veya hesapta herhangi bir olağandışı hareket fark edildiğinde, sorunla ilgili bankayı derhal haberdar edin.
  • Banka/kredi kartı kaybedilir veya çalınırsa vakit geçirilmeden ilgili bankayı durumdan haberdar edip, kartı da kullanıma kapattırın.
  • Kredi kartı ile karta ait şifreyi ayrı yerlerde bulundurun. Böylece kartın çalınması ya da kaybolması durumunda kötü niyetli kişilerin kredi kartını özellikle ATM makinelerinde kullanmasına engel olmuş olursunuz.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde işyerinin düzenlediği satış belgesini dikkatle inceleyin. Özellikle tarih ve tutar bölümlerini kontrol ettikten sonra satış belgesini imzalayın ve kart hamiline verilen nüshayı saklayın. Yanlış doldurulan satış belgesini kart hamilinin gözetiminde imha edin.
  • Kartının çalınması veya kaybolması durumunda, kredi kart hamilini derhal bankasını telefonla bu konuda bilgilendirin ve en kısa sürede yazılı olarak bildirimde bulunun.
  • VISA ve MasterCard üyesi işyerlerinde kredi kartı kullanımı için herhangi bir komisyon talep edilmesi söz konusu değildir. Böyle bir taleple karşılaşıldığında kesinlikle ek bir ücret ödemeyin ve durumu kredi kartı alınan bankanın müşteri hizmetleri bölümüne yazılı olarak işyerinin ad ve adresi ile birlikte bildirin.

Yorumla