İyi karpuz seçmek için tüyolar

0
106

Sıcak yaz günlerinde sulu ve tatlı bir karpuzdan iyisi yoktur. Ancak karpuz seçmek hiç de kolay olmuyor. Birçok kişi karpuzun dıştan bakılarak içinin anlaşılamayacağını düşünse de az sonra okuyacağınız ipuçları sayesinde hem sulu hem de tatlı karpuzu kolayca tespit edebileceksiniz.

İşte bir çiftçinin sizler için paylaştığı iyi karpuz anlama yöntemleri:

İyi karpuz seçmenin için ipuçları

 

1- Beyaz bölgelere bakın.
Hemen hemen her karpuzda büyük ve beyaz bir bölge vardır. Buralar aslında karpuzun toprak üstünde beklediği yerlerdir. Birçok renkte olabilir. Sarı renge çalanları tercih edin.

İyi karpuz seçmenin için ipuçları

 

2- Erkek mi dişi mi?
Karpuzların da cinsiyetleri olduğunu biliyor muydunuz? Uzun ve oval karpuzlar ‘erkek’, yuvarlak olanlar ise ‘dişi’ olarak biliniyor. ‘Erkek’ karpuzlar sulu olurken, ‘dişi’ karpuzlar daha tatlı oluyor.

İyi karpuz seçmenin için ipuçları

 

3- Boyutu
Büyükse daha iyidir diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Ancak konu karpuzlar olunca öyle değil. Karpuzu kaldırdığınızda ağır olmalı. Yoksa içinin geçmiş olduğunu söyleyebiliriz.

İyi karpuz seçmenin için ipuçları

 

4- Sapına Bakın.
Karpuzun sapına bakarak olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayabiliriz. Eğer sapı kuruysa karpuz olgundur ve alınabilir. Ancak sapı kuru değilse o karpuzu kesinlikle almayın. Muhtemelen erken hasat ürünüdür.

İyi karpuz seçmenin için ipuçları

 

5- Çatlaklara Dikkat Edin.
Karpuzun çatlak kısımları örümcek ağına benzer. Eğer örümcek ağına benzer şekilde çatlakları olan bir karpuz gördüyseniz onu hemen alın. Yine karpuzdaki minik noktalar da iyi olduğunu gösterir. Çünkü arılar buraya mutlaka uğramıştır.

İyi karpuz seçmenin için ipuçları

 

6- Karpuza Vurun.
Herhalde karpuz seçerken karpuza hafifçe vurma tüyosunu bilmeyen yoktur. Eğer karpuz iyiyse tok bir ses çıkar. İyi değilse ses çıkmaz.

İyi karpuz seçmenin için ipuçlarıİyi karpuz seçmek için verilen tüyoları beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşarak onların da iyi karpuz yemelerini sağlayın.

Yorumla