Hırsızlığa karşı korunmanın yolları

0
1

Hırsızlıktan Nasıl Korunabilirsiniz?

Evde bulunmadığınız gecelerde bazı ışıklarınızı yanık bırakmanız kötü niyetli kimselere evde olduğunuz hissini verecek ve onları hiç ışık yanmayan evlere yöneltecektir.

Hırsıza biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz derecesine perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız gündüzleri evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır.

Komşularınızla sürekli dayanışma içerisinde olunuz. Uzun süreli olarak evinizi terk edeceğinizde komşularınıza bilgi verip evinize göz kulak olmalarını tembih ediniz.

Seyyar satıcı, bohçacı, falcı, dilencileri kesinlikle evinize almayınız. Apartmanınıza giren veya civarda gördüğünüz bu tip kimseleri ve yabancı şahısları POLİS’e (155 Polis İmdat) bildirmede tereddüt etmeyiniz.

Plajlar, kampingler, piknik alanları ve benzeri dinlenme ve eğlenme yerleri hırsızlığın en kolay yapıldığı yerlerdendir. Böyle yerlere giderken değerli eşyalarınızı yanınızda götürmeyiniz, götürdüğünüzde bir kişinin sürekli eşyalarınızın yanında bulmasını sağlayınız.

hırsızlığa karşı korunma yolları, hırsızlık, güvenlik, korunma, ev güvenliği, hırsızlığa karşı önlemler İnşaatlarda bakır kablo, demir, musluk, batarya vb. inşaat malzemeleri açıkta bulundurulmamalı, bulunduruluyorsa mutlaka bir bekçiyle korunmalı, mümkünse inşaatın aydınlatılması sağlanmalıdır.

Cami şadırvanlarında abdest almak için veya namaz kılarken askıya astığınız ceket veya benzeri giysilerinizin cebinde paranızı veya cüzdanınızı bırakmayınız.

Evinizde silah bulundurmak durumunda iseniz iyi muhafaza ediniz. Herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir eve giren hırsızın silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına da engel olacaktır. Hırsızların mal güvenliğinizi tehdit eden kişiler olması canınızın güvenli olduğu anlamına gelmez, kuvvete başvurmak istemeyen hırsızlar bile suçüstü yakalanmaları durumunda her türlü kötülüğü yapabilirler.

Eviniz veya işyeriniz, aldığınız bütün önlemlere rağmen hırsızlığa uğramışsa; her şeyden önce paniğe kapılmayınız, soğukkanlı olmaya çalışınız ve hiçbir eşyaya dokunmayınız. En yakın telefondan 155 Polis İmdat’ı arayınız, mümkün olduğu kadar ayrıntılı bilgi vermeye çalışınız. Çalınan eşyaları en ince ayrıntılarına kadar tanımlayınız ve ayırt edilebilir özellikleri hakkında bilgi veriniz. Çekleriniz çalınmışsa ilgili bankalara derhal bilgi veriniz.

Değerli mücevher, kürk, halı ve benzeri eşyalarınızın toplu halde de olsa çekilmiş bir fotoğrafını, televizyon, müzik seti gibi elektronik eşyalarınızın seri numaralarını gösteren bir liste hırsızlığa uğramanız halinde yapılacak araştırmada çok yararlı olacaktır.

Eşyalar mağaza, market, dükkan ve benzeri yerlerde satılır. Elden satılan eşyaların hırsızlık veya kaçak mal olma ihtimali yüksektir ve fiyatları caziptir. Satın almanız halinde zor durumlara düşebilirsiniz. Çaldığını satamayan hırsız bir daha çalmaz. POLİS’e intikal eden hırsızlık olaylarında genellikle; ziynet eşyalarının kuyumcularda, diğer eşyaların ev, market vb. yerlerde, inşaat malzemelerinin ise başka inşaatlarda veya hurdacılarda elden çıkarıldığı görülmektedir. Bu tür mesleklerde çalışanların çok dikkatli olmaları, kendilerine mal satmak isteyen şüpheli kişileri anında POLİS’e bildirmelidir. Bilmeyerek de olsa çalıntı mal satın almanın suç olduğu unutulmamalıdır.

Sokak ve Alışverişte Alabileceğiniz Önlemler

Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın.

Araba ve ev anahtarlarınızı ayrı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarlığınız çalındığında yada kaybolduğunda hem eviniz hem de arabanız için telaşlanmanızı engelleyecektir.

Hanımlar: Alış verişe çıktığınızda anahtarlarınızı cebinize koyun. Bu önlem çantanızı kapıp kaçabilecek bir hırsızın daha sonra evinize ve arabanıza girmesini önleyecektir.

Mutlaka gerekmiyorsa çanta taşımayın. Değerli ve gerekli eşyalarınızı cebinizde taşımanız daha uygun olacaktır.

Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun.

Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini oldukça koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin. Omuza asılan çantalarda da aynı şekilde hareket edilmelidir.

Altın, mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan yada yanınızdan koşarak geçen hırsızlar tarafından kolayca çekilip, çıkarılacak biçimde takmamak suretiyle, yaralanmayı ve maddi kayıpları önleyin.

Alış verişe özellikle tek başına çıkmamaya çalışın. Bir kişi eşya seçerken diğeri çevreye dikkat etsin.

Üzerinizde büyük para taşımanız gerekiyorsa, bunları bir kaç parça halinde, farklı ceplerinizde taşıyın.

Evinizin Güvenliği

hırsızlığa karşı korunma yolları, hırsızlık, güvenlik, korunma, ev güvenliği, hırsızlığa karşı önlemler     Kamu kuruluşlarında çalışsa dahi tesisatçı, tamirci ve kisvesi altındaki kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. Bu tür kimseler bir saldırı planı için gerekli olan, muhtemel hedefler ile ilgili bilgileri öğrenebilecekleri yerlere yerleşebilirler. Bu kişilerde meslek odaları tarafından düzenlenmiş kimlik kartları bulunması konusunda hassas davranın ve kimliklerini tespit etmeye çalışın.

Tanımadığınız hiç kimsenin, bu kişiler her ne kadar resmi görünüşlü olsalar da, içeriye girmesine izin verilmemelidir. Dış kapınıza bir gözetleme deliği veya kamera taktırılmalı, içeriye girmek isteyenler önceden teşhis edilmelidir.

Ev güvenliğinin, ailenin iyi emniyet önlemlerini ne kadar yeterli seviyede uygulayabildiğine bağlı olduğunu asla unutmayın.

Ev Seçimi

Genelde tasarımı iyi ve iyi bir yönetici tarafından yönetilen apartmanlar, müstakil evlere nazaran daha emniyetlidir.

Geliş ve gidişlerde birden fazla yol takip edilecek bir ev bulmaya çalışın. Çıkmaz sokaklarda bulunan evleri tutmaktan kaçının.

Banyo, tuvalet ve diğer havalandırma pencereleri en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdendir apartmanlarınızın havalandırma boşluğuna açılan yerleri ve çatıya çıkış kapaklarını demirli olarak emniyete almalısınız. İş yerlerinizde bulunan drenaj veya havalandırma ızgaraları betona sağlam bir şekilde tespit edilmelidir.

Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını unutmayınız. Ev ve iş yerlerinizin, sokak, bahçe ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin mutlaka ışıklandırılmış olmasına özen gösteriniz.

Evinize, sadece girmesi gerekli veya girmesini istediğiniz kişilerin girmesine izin verin. Eve girmesine gerek olmayan muhtelif pazarlamacılar, seyyar satıcılar ile kapınızın dışında görüşün. Kötü niyetli kişilerin evinizden çalmayı tercih edecekleri eşyaları görmesine fırsat vermeyin.

Kuşkulanıldığı halde kapıyı açmak gerekiyorsa, önce zincir içeriden takılı durumdayken kapıyı aralayın ve gelen kişiyi çok kısa bir sürede görmeye çalışın.

Geceleri istirahata çekildiğinizde veya evden kısa süreli de olsa ayrıldığınızda kapı ve pencerelerinizin kilitlenmiş olup olmadığını kontrol ediniz. Güvenden yoksun kapı ve pencerelerin hırsızları cezp ettiğini unutmayınız. Özellikle yaz aylarında havanın sıcak oluşu nedeniyle birçok vatandaşımızın yapılan ikazlara rağmen balkon kapıları ve pencereleri açık vaziyette uyudukları görülmektedir. Bu durumlarda hiç değilse hırsızların ilk olarak yoklayacakları pantolon ve gömlek ceplerinizde, el çantalarınızda para ve ziynet eşyaları bulundurmayınız.

İşyerinizi hırsızlıktan korumak için mutlaka bir alarm düzeneği kurmalısınız.

Tatile Giderken Pratik Güvenlik Önlemleri

Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk ettiğinizde evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyiniz. Siz tatildeyken kapınızın önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evraklar hırsızlara davetiye olacağından komşularınıza bunları almalarını tembih ediniz. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar.

Evinizden uzun süre ayrılacaksanız, güvendiğiniz bir komşunuza evinizin uzun bir süre boş kalacağını belirterek, gerektiğinde sizi nerede bulabileceğini bildirin.

Hırsızla Evinizde Karşı Karşıya Kaldığınızda

Siz evdeyken evden olmaması gereken sesler geliyorsa, mümkünse sessizce evden ayrılın ve polise haber verin, mümkün değilse kendinizi odanıza kilitleyin ve telefonunuz varsa polise haber verin.

Saldırgan odanızdaysa panik yapmayın ve gidene kadar uyuduğunuza inandırmaya çalışın. Bu şekilde, amaç saldırı değilse (ki büyük ihtimalle olmayacaktır) canınızı tehlikeye atmamış olursunuz.

Amaç saldırıysa, uyuduğunuza inanan kişiye saldırı anında gerekli tepkiyi vererek şaşırtabilirsiniz.

Hırsızla direk yüz yüze kaldığınızda soğukkanlılığınızı koruyun ve kararlı davranın. Ancak kendiniz yakalamaya çalışmayınız.

Sizin dikkat edeceğiniz hususlar elbisesi, boyu, saç rengi gibi göze çarpan özellikleri, kaçış yönü ve özellikle de kaçtıkları araçların markası, rengi, plakası gibi elde ettiğiniz bilgileri hemen polise aktarınız.

Evimizi Hırsızdan Korumak İçin

hırsızlığa karşı korunma yolları, hırsızlık, güvenlik, korunma, ev güvenliği, hırsızlığa karşı önlemler     Evinizi civarınızda ki diğer evlerden hırsızlık riskine karşı daha güvenli duruma getirmek, alabileceğiniz basit önlemlerle mümkündür. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir.

Hırsız gibi düşünün evinize hırsız gibi girmeyi deneyin. Sizin bulduğunuz yollardan en az beş tanesini de hırsızların bulabileceğini unutmayın.

Kapı ve pencerelerinizde güvenli kilitler olduğundan emin olun.

Dış kapınız çelik veya sertleştirilmiş ahşaptan olmalı. Yalnız kapılarınız değil kapı çerçevesi de metalden veya sağlam ahşaptan olmalı ve kapı ile aralarında boşluk bulunmamalıdır. Kilidin çok sağlam olması bile çerçevenin zayıf olması durumlarında hırsızlara karşı etkili olmadığını unutmayın.

Kapı dürbünü sizi ziyaret eden kişileri görebilmeniz için kapı zincirlerinden daha önemlidir.

Sürgülü kilitler en iyileridir. Genellikle dışarıdan bir anahtarla kilitlenirken içeriden bir dilin dönmesi yolu ile çalışır.

Her türlü pencereye uygun kilit yaptırmak mümkündür. Bunun yanında sokak seviyesindeki pencereler için parmaklık yaptırmak düşünülebilir. Yangın merdivenine yakın pencerelerde metalden akordeon parmaklıklar pencerenin iç tarafına yerleştirilebilir.

Evinizin etrafında bulunan ve hırsızların saklanabileceği çalılıkları ve gizlenilebilecek benzeri yerleri ortadan kaldırın. Bunları yapamıyorsanız buraları denetleyebileceğinizden emin olun. Kapı ve pencere önlerindeki ağaç dallarını ve çalılıkları temizleyin. Evinizin etrafına çit yaptırırken bunun sizin gizinizi arttıracağını fakat bu gizin hırsızlar için bir çekim kaynağı olduğunu unutmayın.

Komşularınızı iyi tanıyın. Onlarla aranızda arkadaşça bir ilişki oluşturun.

Alarm ve kamera sistemi kurun. Kapı ve pencerelere takılabilen birçok alarm sistemi vardır. Güvenliğiniz için nasıl bir sistemin sizin için yeterli olacağına karar verin. Polise veya bu konuda uzman kişilere danışın.

Genelde tasarımı iyi ve iyi bir yönetici tarafından yönetilen apartmanlar, müstakil evlere nazaran daha emniyetlidir.

Banyo, tuvalet ve diğer havalandırma pencereleri en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdendir apartmanlarınızın havalandırma boşluğuna açılan yerleri ve çatıya çıkış kapaklarını demirli olarak emniyete almalısınız.

Evinize, sadece girmesi gerekli veya girmesini istediğiniz kişilerin girmesine izin verin. Eve girmesine gerek olmayan muhtelif pazarlamacılar, seyyar satıcılar ile kapınızın dışında görüşün. Kötü niyetli kişilerin evinizden çalmayı tercih edecekleri eşyaları görmesine fırsat vermeyin.

Kuşkulanıldığı halde kapıyı açmak gerekiyorsa, önce zincir içeriden takılı durumdayken kapıyı aralayın ve gelen kişiyi çok kısa bir sürede görmeye çalışın.

Geceleri istirahata çekildiğinizde veya evden kısa süreli de olsa ayrıldığınızda kapı ve pencerelerinizin kilitlenmiş olup olmadığını kontrol ediniz.

Evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız, kapı komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakınız.

Akşam dışarıya çıktığınızda 3-5 saat sonra dönecekseniz, evinizin ışıklarından bazılarını, televizyon veya radyonuzu açık bırakınız.

Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz ve bakmadan kapı otomatiğini kullanmayınız.

Evden uzun süreli ayrılacaksanız, değerli eşyalarınızı banka kasasına koyunuz.

Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen polise bildiriniz.

Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını kırıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız.

Sokak lambalarının yanık vaziyette olması sağlanmalı, gerektiğinde ilgili kurumlar ikaz edilmelidir.

Tatile gittiğinizde ya da evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu daireleri tercih ederler.

Semt pazarlarının kurulduğu günlerde, Pazar civarında bulunan evlerde daha fazla hırsızlık olabilmektedir.

Yalnız yaşayan bir bayan iseniz, kapınızda ve telefon rehberinde adınızın ilk harfiyle soyadınızı kullanınız. Böylelikle yabancı biri o adreste bayanın mı yoksa bir erkeğin mi oturduğunu anlamayacaktır.

Yeni bir eve taşındığınızda evle ilişkisi olan bazı kişilerde evin anahtarının olması ihtimaline karşın mutlaka kilitleri değiştiriniz.

Eğer Evinizi satmayı düşünüyorsanız, her gelene evinizi gezdirmek yerine bir emlakçıyla irtibat kurarak sadece evinizi gerçekten alabilme ihtimali bulunan kişilere evinizi gösterin.

Apartman sakinlerinin birbirlerini uyarmak, yardım istemek ya da apartman güvenliği konularında dahili telefon sistemi aracılığı ile konuşa bilmelidir.

Eğer gelen kişi Polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezi veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimliklerini teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın.

Değerli eşyalarınıza tanıtıcı işaretler koyun.

Evinizde büyük miktarda nakit bulundurmayın.

Eviniz uygun yerde ise bahçede köpek besleyin.

Evinizdeki elektronik eşyaların seri numaralarını yazıp saklayın.

Kapı anahtarınızı paspas altı, ayakkabı içi, elektrik, su saati yanı v.b. yerlerde saklamayın.

İmkanınız varsa değerli eşya ve mücevherlerinizi videoya kayıt yaparak veya fotoğrafını çekerek saklayabilirsiniz.

Apartmanın giriş ve çıkışını kontrol edecek kapıcı bulundurun ve hırsızlık olayları ile ilgili olarak zaman zaman uyarın.

Pencereniz yüksekte ise; yakınında tırmanılabilecek malzeme bırakmayınız!

Evinizin etrafında art niyetli bir kişinin faydalanabileceği gereçler bırakmayın. Merdiven, çekiç, tornavida ve benzeri tüm araç gereçler buna dahildir.

Telefonunuzun programlanabilir hızlı arama tuşları varsa, acil durumlarda aranabilecek numaraları (polis, itfaiye gibi) programlayın ve bunu kullanabilecek yaştaki çocuklarınıza da öğretin.

Acil bir durumda görevlilerin evinizi kolayca bulup ulaşabilmesi için evinizin kapı numarasının dışarıdan rahatça görülmesini sağlayın.

Ev çevresinde bulunan bozulmuş arabalar, yanmayan sokak ışıkları, yazı yazılmış resim çizilmiş duvarlar, kirli sokaklar suçluları çeken unsurlardır. Bunların en kısa zamanda giderilmesini sağlayın.

Apartmana girerken kapının önünde anahtarlarını arıyormuş gibi çantasını karıştıran biri, sizi içeri girmek için kandırmaya çalışıyor olabilir. Kim olduğunu öğrenmeye çalışın, tabi güvenli bir mesafeden.

Bir eve taşındıysanız mutlaka eski kilitleri değiştirin. Size teslim edilen anahtar sayısı tam dahi olsa bunların kopyalanıp kopyalanmadıklarını bilmeniz mümkün değildir.

Anahtarınızı, güvenilirliği şüpheli kişilere kısa süreliğine dahi olsa emanet etmeyin. Bir anahtarı kopyalamanın en fazla 1-2 dakika sürdüğünü hatırlayın.

Anahtarlarınızın üzerinde, özellikle adresinizin tespit edilmesini sağlayabilecek hiçbir not bulundurmayın.

Evde yoksanız kapınıza hiçbir not bırakmayın ve not bırakma ihtimali olan kişileri uyarın. Zorunluluk durumunda size iletilmesi gereken mesajın, güvendiğiniz bir komşunuza verilmesini sağlayın.

Bir yabancıyı kesinlikle evinize almayın! Anket yapmak, hediye vermek, su istemek, telefon etmek gibi sebepler uydurabilirler.

Çocuğunuz evde yalnızsa kapıya gelen hiç kimseye cevap vermemesini öğretin. Tanıdık dahi olsalar.

Apartman kapınıza; yöneticinizin imzası bulunan ve satıcı, pazarlamacı, dilenci ve benzeri apartman ile ilgisi olmayan kişilerin girmesinin yasak olduğunu belirten kolayca görülebilir bir yazı asın.

Sigorta yaptırın. Her türlü soruna karşı içinizin rahat etmesi ve kayıplarınızın karşılanabilmesi için evinizi kapsamlı bir şekilde sigortalayın.

Gereğinden ucuza satılan mallardan kuşku duyunuz, özellikle elden/2.el satılan eşyaların çalıntı veya kaçak mal olma ihtimali yüksektir. Bu tür malları alırken kaynağını araştırınız. Böyle durumlarda size mal satmak isteyen şüpheli kişileri tereddüt etmeksizin polise bildiriniz. Çalıntı mal satın almanın suç olduğunu unutmayınız!

İstatistikler, hırsızlara karşı iyi korunan evlerin geçekten de çok az hırsızlık olayı yaşadığını göstermekte. İyi korunan evlerin daha az sigorta primi ödediği de unutulmamalıdır. Kilitler, güvenlik cihazları, iyi ışıklandırma ve uyanık komşular bölgenizde suçla ve özellikle Hırsızlıkla mücadelenin en etkili yoludur.

Yorumla