Giysi, iç çamaşırı, ayakkabı, pantolon alırken…

0
4

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinde, giyecek satın alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları açıklayıp tüketicileri bilgilendiriyor.

Bakım ve temizlenme maliyetleri giyeceklerin fiyatını artıracağı için satın alınacak giyeceklerin farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı ve buruşmayan bir kumaştan olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bakanlığın, www.sanayi.gov.tr adresindeki sitesinde verilen bilgilere göre, ilk adımda ne tür bir giyeceğe ihtiyaç olduğunun doğru olarak belirlenmesi gerekiyor, daha sonra sahip olunan giyim eşyalarının bir listesinin çıkarılması önerilerek şu tavsiyelerde bulunuluyor:

 • Giysi, iç çamaşırı, ayakkabı, pantolon alırkenÇıkarılan bu listedeki giyim eşyalarını, günün şartlarına uygunluk ve giyilebilirlik açısından gözden geçirerek, küçük düzeltmelerle günün şartlarına uydurabileceklerinizi ayırınız.
 • Bütün bunlardan sonra ne tip giyim eşyalarınızın eksik olduğunu düşünüp gerçek ihtiyaçlarınızı tespit ediniz. Tespit ettiğiniz ihtiyaçlarınızı önem ve öncelik sırasına koyarak, renk, model, kumaş cinsi gibi özelliklerini belirleyiniz.
 • Satın alacağınız giyim eşyasının sitilini ve modelini belirlemede yaşantı biçiminizi ve en sık giydiğiniz giyecekleri düşünmek size yardımcı olabilir. Daima sade ve çeşitli faaliyetler için kolayca kullanabileceğiniz giyim eşyalarının seçilmesi, aşırı derecede modaya bağlı giyim eşyalarının tercih edilmemesi daha doğru bir davranıştır.
 • Satın alınacak giyim eşyalarının renk kombinasyonlarına dikkat edilerek her türlü renkle kolayca uyum sağlayabilecek renkleri tercih ediniz.
 • Satın almayı düşündüğünüz giyim eşyalarının kumaşlarının farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı ve buruşmayan bir kumaş olmasına özellikle dikkat ediniz. Giyim eşyalarının maliyetinin, onların bakımı ve temizlenmeleri için harcanacak para ile giderek artacağını unutmayınız.
 • Alışverişe çıkmadan önce bir harcama planı yaparak kaç liralık bir giyim eşyası satın alabileceğinize karar veriniz.
 • Planlamayı gerçekci yapabilmek için piyasada bulunan giyim eşyalarının fiyat ve kalitesini değişik yerlerden kontrol ediniz.

Giysi, iç çamaşırı, ayakkabı, pantolon alırken     Tüm bu planlamaların ailedeki her fert için ayrı ayrı yapılması, bir yıllık veya son bir kaç aylık giyim ihtiyacının belirlenmesi ihtiyacınız olmayan ya da çok seyrek giyilebilecek bir giyim eşyasını satın almanızı önleyerek alışverişe bilinçli bir yön verir. Ayrıca mevsim sonu ucuz satışlardan yararlanmayı kolaylaştırarak harcamalarınızı kontrol altına almanızı sağlar.

 • Kesin kararınızı vermeden önce mağazaları dolaşarak fiyat, kalite, çeşit ve model açısından karşılaştırma yaparak en uygun yerden satın almaya çaba gösteriniz. Ölçü ve beden yönünden kesin bilgilere sahip değilseniz, satın alacağınız giyim eşyasını mutlaka deneyiniz.
 • Birlikte alışverişe çıktığınız kimselerin veya satış elemanlarının kararınızı etkilemelerine izin vermeyiniz.
 • Satın alacağınız giyim eşyalarının düğme, fermuar, astar gibi yan ürünlerini dikkatle kontrol ediniz. Satın alacağınız giyim eşyalarının kumaş cinsini, uygulanacak bakım ve temizlik yöntemlerini, satın almadan önce mutlaka öğrenip, bakım ve temizlenmeleri konusunda bilgi verici etiketleri olan giyim eşyalarını tercih ediniz.
 • Herhangi bir nedenle değiştirme söz konusu olduğunda kullanmak üzere mutlaka satış fişi alınız ve saklayınız.

İç çamaşırı alırken dikkat!

      Üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin seçiminde hepimiz çok titiz davranırız. Tercihimizi yaparken, modelinin, renginin ve en önemlisi de rahatlığının uygun olmasına önem veririz

Ancak iç çamaşırı söz konusu olduğu zaman, bir çok noktayı gözden kaçırır, ihmal ederiz. Oysa bu özel çamaşırları seçerken, dış giysilerimizden daha titiz davranmamız gerekir. Uzmanlar, iç çamaşırı satın alırken pamuklu kumaşların, dar olmayanların ve doğal boyalarla renklendirilmiş olanların tercih edilmesini öneriyor.

Vakıf Gureba Hastanesi’nden Dermatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Nahide Onsun, yaptığı açıklamada, bazı kadınlarda iç çamaşırının lastik yerinin deriyle temas ettiği bölgede kaşıntı veya kızarıklık meydana geldiğini vurgulayarak, “Bu sebeple kişiler, neye alerjilerinin ve hangi iç çamaşırların kendilerine uygun olduğunu önceden belirlemeli. Ayrıca, iç çamaşırların vücudu rahat ettirecek nitelikte olmalarına dikkat etmek gerekir. Çamaşırların vücudu sıkması durumunda, o bölgedeki yağ dokusunda bazı kayıplara yol açabilir. Bunun yanında, baskı oluşan deri bölgelerinde temastan dolayı egzama gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir” dedi.

Pamuk oranı yüksek olmalı
      Kullanılan çamaşırlar tamamen pamuk olmasa da, pamuk oranının yüksek olması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Onsun, “Ancak kişinin hiçbir şikayeti, herhangi bir maddeye reaksiyonu yoksa, naylon çamaşır da kullanabilir. Ancak, yaz aylarında özellikle naylon içeren çamaşırlardan uzak durmak önem taşıyor. Çünkü terleme nedeniyle oluşan mantar enfeksiyonları yaz aylarında daha sık görülüyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Nahide Onsun, özellikle kalçaların arasına giren ve pantolonda izi belli olmasın diye tercih edilen slipleri fazla kullanmamak gerektiğini de kaydederek, “Çünkü bu slipler, eğer giyilen pantolon sentetikse veya sentetik karışımından oluşuyorsa ve kişinin sentetiğe karşı duyarlılığı varsa, ciltte yine bazı egzamaların ortaya çıkması kolaylaşıyor” dedi.

Herkesin göğüs yapısının birbirinden farklı olduğunu da hatırlatan Doç. Dr. Onsun, “Bu nedenle uygun sutyen seçerken, çok sıkı olmamasına ve lastiğin tene temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Çünkü, eğer lastik açıktaysa, lateks alerjileri meydana gelebilir” uyarısında bulundu.

Dermatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Nahide Onsun, renkli iç çamaşırı alırken, kumaşı renklendirmek için kullanılan boyalara dikkat etmek gerektiğini belirterek, “Çünkü bazı boyamalarda, içeriğinde kansorejen madde bulunan boyalar kullanılabiliyor. Bu sebeple, aldığınız iç çamaşırların doğal boyalarla renklendirilmiş olup olmadığını öğrenin” diye konuştu.

Doç. Dr. Onsun, boya maddesi kadar, iç çamaşırların yıkanmasının da büyük özen gerektirdiğini vurgulayarak, “Deterjanlara karşı alerjisi olan kişiler, az miktarda deterjanla bile rahatsızlık hissedebiliyorlar. Böyle durumlarda kullanacağınız deterjanın özelliğine ve yıkadıktan sonra çamaşırı iyi durulamaya dikkatli özen gösterin” dedi.

Ayakkabıda ilk kriter rahatlık olmalı

Giysi, iç çamaşırı, ayakkabı, pantolon alırken     Ayakkabı seçerken, model ve renkten önce rahatlığa ve ayakkabının doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Ayakkabı alırken, her iki çifti de giyip yürüyerek test edin. En uzun parmağımızla ayakkabımızın ucu arasında yarım santim boşluk olmasına özen gösterin. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların nasır ve benzeri birçok probleme davetiye çıkardığını unutmayın.

Ayakkabı firmalarına danışmanlık hizmeti veren bir şirkette ayak-bio mekani üzerine görev yapan ve KOSGEB’te ayakkabı temel bilgileri konusunda ders veren Dinçer Ünal, ayak sağlığına özen göstermenin, çocukluktan başlayarak bütün yaşam boyunca süren bir alışkanlık olması gerektiğini söyledi. Mutlu bir yaşam için ilk koşulun, sağlıklı olmaktan geçtiğinin altını çizen Ünal, “Bütün ömrümüzü üzerinde geçirdiğimiz ayaklarımız da sağlığını korumamız gereken organlarımızdan biridir. Bu yüzden ayaksağlığı hakkında bilgilenmeli ve gereken özeni göstermeliyiz” dedi.

Ayakkabı seçimine dikkat
      Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığa ve ayakkabının doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerektiği ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

“Rasgele ve sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz olarak etkiler ve basma bozukluğuna, tırnak batmalarına, ayak mantarına, acılı nasırlara, ayak parmaklarında şekil bozukluklarına, çabuk yorulmaya, bilek burkulmalarına, ayak, bacak ve bel ağrılarına ve ayakta kalıcı deformasyonlara neden olur. Ayakkabı alırken, her iki çifti de giyip yürüyerek test edilmelidir. En uzun parmağımızla ayakkabımızın ucu arasında yarım santim boşluk olmasına dikkat etmeliyiz. Bağcıklı ayakkabılar ayağı daha iyi kavrar ve kan dolaşımını engellemeyecek şekilde ayarlanabilir. Aynı zamanda ayağımızın günlük değişimleriyle de uyumludur. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri birçok problemin davetiyesidir.”

“Ortopedik ayakkabı yürüyüşü rahatlatır”
      Ortopedik ayakkabıların, ayakta önemli taşıyıcı noktaları desteklediği için yürüyüşü rahatlattığını anlatan Ünal, bu tür ayakkabıların aynı zamanda vücudun rahat taşınmasına da olanak sağladığını belirtti. Ortopedik ayakkabıların sadece ayak için değil bütün vücut için faydalı olduğuna işaret eden Ünal, şunları kaydetti:

“Doğru bir ortopedik ayakkabı, omuriliğin duruşunu destekler. Böylece kişinin yorulmasını geciktirir, verimliliği artırır. Doğal malzemeden üretilmiş olması sürekli kapalı ortamda bulunan ayakların cilt sağlığının korunması için önemlidir. Nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Basış bozukluğu olankişiler için tedavi edici ve rahatsızlığı olmayanlar için koruyucu ve dinlendiricidir. Doğru ayakkabı ve sandaletler ayağı egzersiz yaptırır.”

Pantolon nasıl alınır?

Erkek giyiminin en önemli parçası olan pantolonu seçmek ve satın almak ayrı bir özen istiyor.

– Hem vücutta nasıl durduğuna hem de kumaşının kalitesine ve dikişinin muntazam olmasına dikkat etmek gerekiyor.

 • Pantolon alırken ilk önce vücut tipinizi dikkate alın. Örneğin boyunuz ve özellikle bacaklarınız kısaysa bol kesimli, duble paçalı ve pilili pantolonlardan uzak durun. Erkeklerin çoğu ceketle birlikte gelen pantolonu satın alırlar. Takım halinde satılan bu pantolonları tercih etmek alışveriş yaparken fazla uğraşmak istemeyen erkekler için ideal bir çözüm. Ancak çok beğendiğiniz ve üzerinize tam oturan bir ceketin pantolonu sizi yeterince tatmin etmeyebilir. Örneğin fazla dar olabilir ya da ceketin altına takım bir pantolon giymek istemeyebilirsiniz. Çok resmi ortamlar dışında ceketle takım olan bir pantolon giymek zorunda değilsiniz. Renk uyumu ve kumaş uyumunu göz önünde bulundurarak çok şık kombinasyonlar elde edebileceğinizi unutmayın.
 • Pantolonunuzun duble paçalı olup olmayacağı, genel görünüşünü oldukça etkileyen bir ayrıntı. Duble paçanın yavaş yavaş gözden düştüğünü ve yalnızca vücut yapısı çok düzgün, uzun boylu erkeklere yakıştığını hatırlatalım.
 • Diğer bir seçenek pilili pantolonlar. Piliyi bu sene çok moda olan balıksırtı desenli yün pantolonlarda tercih edebilirsiniz. Fakat tek piliyi aşmamaya çalışın. Birden fazla pilisi olan pantolonlar genelde hantal dururlar ve insanı daha kilolu gösterirler.
 • Pantolonun uzun ömürlü olması ve içinize sinmesi için kaliteli bir kumaşı tercih etmelisiniz. Kötü bir kumaş kısa sürede parlar ya da tüylenir.
 • Pantolon alırken tok olmamaya dikkat edin. Pantolonun içine gömleğinizi sokacağınızı da hesaba katarak beli ne fazla dar ne de fazla bol olan bir pantolonu tercih edin. Arka kısmı bol pantolonlar hiçbir zaman estetik görünmezler.

Yorumla