Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli

0
16

Yüksek topuklu giyme, yorulursun

Özellikle kadınlar tarafından giyilen ayakkabıların önemli bir kısmı, ayak sağlığına dikkat edilmeden üretiliyor. Modaya uygun olsalar da dar, yüksek topuklu ve ergonomik olmayan ayakkabılar, omurga, bacak ve ayak ağrılarının yanı sıra vücutta şekil ve yürüyüş bozukluklarına yol açabiliyor.

Ayakkabının 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu biliniyor… Son yüzyıla gelene kadar, ayakları örtmek ve korumak amacıyla kullanılan ayakkabılar, artık güzel ya da daha uzun boylu görünmenin önemli bir aracı… Özellikle kadınlar tarafından giyilen ayakkabıların önemli bir kısmı, ayak sağlığına dikkat edilmeden üretiliyor. Modaya uygun olsalar da dar, yüksek topuklu ve ergonomik olmayan ayakkabılar, omurga, bacak ve ayak ağrılarının yanı sıra vücutta şekil ve yürüyüş bozukluklarına yol açabiliyor.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli5 cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabı, normal yürüyüşü önemli ölçüde etkiler. 7,5 cm’lik topuk yüksekliği, ayaktaki yük ve basınç miktarını 7 kat artırır. Normal günlük aktivitelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler, gün içinde 6 km’den fazla yürüyüş yapmış kadar ayaklarına ilave yük bindirirler. Yüksek topuklu ayakkabı, ayaktaki ağrı ve şekil bozukluklarının yanı sıra diz ve bele de zarar verir. Denge çabuk bozulduğu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere yol açar. İlave olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması, bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına neden olur. Sıklıkla yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız veya ayakkabı dar ve ayağınıza göre küçük ise aşağıdaki ayak problemleri ile günün birinde karşılaşmanız kaçınılmazdır. Elbette, bu problemler bir gecede oluşmayacak, ancak zamanla gelişecektir.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliNasır oluşumu: Ayakkabı ile ayağınız arasındaki sürtünme sonucu derinin sertleşip kalınlaşmasıyla nasır (kallus) oluşur. Daha çok parmak altında veya parmak aralarında görülür.

Tırnak problemleri: Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde, ayağın öne doğru kayması sonucu, ayak parmakları ayakkabının ucuna doğru itilir. Parmaklara ve tırnak yataklarına sürekli baskıya maruz kalması, tırnaklarda şekil bozukluğuna, tırnak batmasına, mantar ve bakteriyel enfeksiyonların oluşumuna yol açar.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliÇekiç parmak: Parmaklar, ayakkabının ucuna doğru itildiğinde, biçimsiz olarak kıvrılır ve parmağın orta eklemi bükülerek oluşan şekil bozukluğu, ayakkabının üst kısmına baskı sonucu ağrıya neden olur.

Aşil tendonu kısalığı: Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek, bacağın arka tarafındaki kasların yeterince açılıp esnemesini önler ve kasları topuğa bağlayan ve vücudun en kalın ve güçlü tendonunun zamanla kısalmasına neden olur. Aşil tendonu, topuğu yerden kaldırmaya yarar. Ancak sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymekle kullanılmaz hale gelir ve kısalır.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli

Ayak bileği incinmeleri: Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve insan parmak ucunda yürüyormuş gibi olur. Ağırlığı destekleme alanı daraldığı için de dengenin çabuk bozulması sonucu düşme, ayak burkulması ve ayak bileğinde incinmeler meydana gelebilir.

Bacak ağrısı: Yüksek topuklu ayakkabı zamanla, baldır kaslarında kısalmalara neden olur. İlaveten vücut ağırlık merkezinin öne kayması nedeniyle bacak kaslarında aşırı zorlanma ve ağrılar görülebilir.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliDiz ağrısı: Yüksek topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık merkezini öne kaydırarak dize ilave yük bindirir. Bu da dizlerde ağrı ve ileri yaşlarda kireçlenmelere neden olur.

Bel ağrısı: Vücudun ağırlık merkezinin öne kayması belde kavis artışına neden olur. Bu da bel kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı yapar. Fazla kilolar, bu ağrıyı daha da çoğaltır.

Sağlıklı bacaklar için yüksek topuklulardan kaçının

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli

 • Yüksek topuklu ayakkabıyı mümkün olduğunca az giymeye çalışın.
 • Eğer işe giderken giymek zorundaysanız ya da giymek istiyorsanız, yanınızda topuksuz bir ayakkabı götürüp oturduğunuz zaman değiştirin.
 • Eğer işyerinde giymek zorundaysanız, hiç olmazsa, işyerine gidiş ve gelişlerde topuksuz ayakkabı kullanın.
 • İşyerindeki molalarınızda bacak kaslarınızı esnetin.
 • Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirin ve yapabiliyorsanız masaj uygulayın. Bu, ayağınızdaki dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Ayak, bacak, uyluk ve bel kaslarınıza yönelik esnetme ve germe egzersizleri yapın.

  Ayakkabı alırken bunlara dikkat

  Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli

 • Ayakkabılarınızı akşama doğru alın. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklar şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğinizde rahatsız etmez.
 • Ayakkabının uzunluğu ve genişliği ayağınızla orantılı olmalıdır. Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler, bu nedenle ayak numaranızı aralıklı olarak kontrol edin.
 • Ayakkabı ayakta üzerine basarak denenmelidir. Çünkü yük bindiğinde ayak genişler ve uzar.
 • Ayakkabı alırken her iki ayakkabı da denenmeli, çoğu kişide, iki ayağın boy ve genişliği aynı değildir.
 • Ayak bileği burkulmalarını önlemek için daha geniş ve daha kısa topuklu olanları tercih edin. Ayakkabının topuk yüksekliği 2,5 cm’yi aşmamalı.
 • Parmaklarınızın normal şeklini korumak için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçının.
 • Ayakkabı seçerken altının “şok alıcı” özelliği olmasına dikkat edin. Tahta veya benzeri çok kalın ve esnek olmayan ya da çok ince olan ayakkabılar, ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük bindirerek ağrıya neden olur.
 • Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı ve ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimde olmalı.
 • Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalı.
 • Kesinlikle satıcının, ayakkabının açılıp ayağınıza uyacağı sözlerine kanmayın. Düzgün ayakkabıda böyle şey olmaz.
 • Ayağınızın hava almasına izin veren materyalleri, örneğin köseleyi tercih edin, naylon ve benzeri ayakkabılardan kaçının.
 • Ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alın. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan ve büyük yada sıkan ayakkabıyı giymek hem sakıncalıdır, hem de ayakkabıyı deforme eder. En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.
 • İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabılarınızı öğleden sonra satın almaya dikkat edin.
 • Üzerinde su geçirmez (waterprof) ibaresi bulunmayan her türlü deri ayakkabının yağmurda su geçirebileceğini dikkate alın.
 • Aldığınız ayakkabının üzerinde ne tür deriden üretildiğini anlatan kullanma talimatı olup olmadığına bakın, eğer yoksa bir yetkiliden mutlaka öğrenin ve gerekli bakım malzemelerini bulundurun. Özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümü doğal deriden imal edilmiş olmalı.

Yorumla