Sağlıklı uyku ve doğru yatak için tavsiyeler

0
134

Uyku ve Sağlığınız Her insanın hayatında iyi bir uykunun çok önemi vardır. Tıp bilimine göre düzenli ve dengeli beslenme, huzurlu bir ortam ve sağlıklı bir uyku ruh ve fizik sağlığının en önemli unsurlarıdır.

Uzmanlara göre iyi ve yeterli uykunun insan hayatına bir çok alanda pozitif etkileri vardır. Yeterli ve sağlıklı bir uykunun enerjimizi, algılamamızı, düşünmemizi, performansımızı, yaratıcılığımızı, sağlığımızı ve insan ilişkilerimizi olumlu etkilediği bir gerçektir.

Günümüzde yetişkin insanların %40’ının uyku problemleri olduğu kanıtlanmış olup, yatağını değiştiren insanların en önemli sebeplerinden birisinin sırt ağrısı olduğu bilinmektedir. Sırt ağrısının nedenleri arasında egzersiz eksikliği, duruş ve oturuş bozuklukları, aşırı kilo vb nedenlerin yanında, kaliteli, rahat ve kişiye uygun bir yatağın eksikliği de çok önemli bir pay almaktadır.

Sağlıklı Uyku ve Doğru Yatak İçin Tavsiyeler

Normal bir insanın hayatının yaklaşık 1/3 ‘ünü uyuyarak geçirdiğini düşünürsek , yatağınızın sizin için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Kaliteli iyi yatak kesinlikle bir lüks değildir. İyi bir yatağın sizin hayatınızda önemli bir yer tutacağı unutulmamalıdır. Belki de evinizde sağlığınızı direkt etkileyebilecek tek mobilya yataktır. Vücut sağlığı açısından en önemli bölge sırt, omurlar ve bel bölgesidir. Bu sebeplerden dolayı alacağınız yatağın yapılan pazarlık sonucu en ucuzu olmasını değil, üzerinde yatacağınız en kaliteli yatak olmasına özen gösterin. Yatağınızı değiştirerek daha sağlıklı bir hayata kavuşabileceğinizi unutmayın. Yatak alırken en az 8-10 sene kullanacağınızı düşünerek en iyisini almaya özen gösterin.

Günümüzde piyasalarda başta yaylı yatak olmak üzere sünger, latex, su yatağı ve klasik şilteler bulunmaktadır. Yaylı yataklar iç yay konstrüksiyonu ve bu konstrüksiyon içerisindeki hava boşluğu nedeniyle yaylanma esnasında mükemmel bir hava sirkülasyonu sağlar. Yaylanma ve esneme özelliği yatağın , vücudun kıvrımlarına uyum sağlamasını ve dolayısıyla omurganın düz durmasına imkan verir. Sonuçta yaylı yataklar omurgayı doğru konumda desteklerler ve en az kas gerilmelerine yol açarlar. (resim 1)

Pamuk veya yün elyafla doldurulmuş klasik şilteler hava geçirme özelliği ve tabii elyaflardan yapılmaları nedeniyle sağlıklı olmalarına rağmen çok kısa zamanda yatışarak normal yüksekliklerini kaybetmeleri ve çukurlaşmaları nedeniyle omurganın eğri durmasına neden olurlar ve sırt ağrısına yol açabilirler.

Kaliteli bir sünger yatak ise vücudun şeklini iyi almasına rağmen hemen hemen hiç hava geçirmediği için terlemelere ve vücutta elektrik birikimine yol açar ve yataktan yorgun kalkılmasına yol açar. Ayrıca sünger yataklarda en büyük desteği omuzlar almakta , yük kalçaya doğru azalmakta, sonuçta omurga tam düz bir duruşa zorlanmaktadır.(resim 2)

İdaş yatakları sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kalitede yaylı yataklar üretmekte olup , her bütçeye çeşitli seçenekler sunarak insan sağlığını ve rahatını ön planda tutacak şekilde üretilmektedir.

Sağlıklı Uyku ve Doğru Yatak İçin TavsiyelerYeni bir yatak almanın püf noktaları
Yeni bir yatağa ihtiyacınız var mı? Doğru ebadı nasıl seçeceksiniz? Yatak alırken nelere dikkat etmelisiniz? Yatağınızı nasıl korursunuz? Aşağıda bu soruların cevaplarını bulacaksınız?

Yatağınızın Ömrü:
Araştırmalara göre iyi kullanılıp her ay en az bir kere ters yüz edilen bir yatağın ömrü 8-10 yıl arasındadır. Bu tarihlerden sonra yatağınızda bazı deformasyonlar meydana gelip, rahatsızlık yaratabilir.

Yatağın Görüntüsü:
Yatağınızın renginde solma, kumaşında lekelenme, yüzeyinde bozukluk, aşınma, yırtılma, çökme gibi problemler, yatağınızın değişmesi gerektiğini gösteren başlıca işaretlerdir.

Rahatlık ve kalite testi:
Yatağın konforunu belirleyen ana unsurlar iç yay sistemi üzerindeki dolgu katmanları ve telin kalitesidir. İç yay sisteminin yoğun olması ise vücut ağırlığını yatağa daha eşit yayar ve rahatlığı arttırır. Kaliteli yataklarda yay konstrüksiyonunun üzerinde mutlaka üst dolgu malzemelerinin yaylarla temasını önleyecek koruyucu sert bir keçe bulunmalıdır.Sert keçenin üzerinde ise dolgu katmanları bulunmaktadır.

Bunun yanında yatağın nereye oturtulacağı da iyi düşünülmeli, uygun baza veya karyola seçilmelidir. Yaylı yatak kesinlikle yumuşak ve içe doğru eğik bir zeminde kullanılmamalı, sert zeminler tercih edilmelidir. Uygun bir karyola veya baza yatağın performansını arttırır. Yatağın bir takım olarak düşünülmesi gerekmektedir. İdaş baza, sandıklı baza, yedekli baza,ve birçok yatak başlığı seçenekleri ile müşterilerine bu konuda da yüksek kalitede ürünler sunmaktadır.

Yatak almaya karar verirken eski yatağınızın rahatlığını, yeni bir yatakla mukayese edin ve farklılığı hissetmeye çalışın. Satın almayı düşündüğünüz yatağın üzerine uzanınız, yatağın direnci ve rahatlığı hakkında yatağın kenarına oturarak veya birkaç dakika yatağın üzerine uzanarak karar veriniz. Rahatlıkla bir yanınıza uzanarak omuz ve kalçanızın rahat olup olmadığını kontrol ediniz. Yatağın içinde kullanılan maddeleri inceleyin, dışındaki kumaşın kalitesine, neden yapıldığına ve hangi yay sistemi kullanıldığına dikkat edin.

İdaş’ta kullanılan kaliteli teller ve vücudun yapısına uyumlu süngerler vücudun yatağa yaptığı baskıları ve sarsılmayı azaltmakta , dönme sırasında maksimum konfor sağlamakta ve size mükemmel uyku için gerekli ortamı yaratmaktadır. Eski yatağınızla yeni yatakları karşılaştırırken, yatak teknolojisindeki son gelişmelerin yatakları 10 yıl öncesine göre çok daha konforlu hale getirdiği hesaba katılmalıdır.

Yatağınızın nasıl oluştuğunu bilin: Yaylı yataklar üç ana kısımdan oluşurlar.
Yay Ünitesi:
Yatağın içindeki yay ünitesi vücudunuza destek sağladığı ve ağırlığınızı yatağa dağıttığı için çok önemlidir. İdaş’ta Bonnell, Cosiflex, Pocketflex ve Mira-Coil yay sistemleri kullanılmaktadır.

Yatağın üst kısmında yer alan dolgu malzemesi:
Bu bölüm size gerçek rahatlığı sağlar.

Baza veya Karyola:
Yatağınızı üzerine oturtacağınız baza veya karyolalar yatağınızın dayanıklılığını arttırmakla beraber, performansını yükseltir.

Ne tür bir yatağa ihtiyacınız olduğunu tespit edin:
Eski görüşe göre yatağın kalitesi ve vücuda uygunluğu sert olması ile ölçülürdü. Ancak günümüzde kullanılan modern sünger, tel ve diğer maddeler yatakları insan vücuduna göre çok daha uyumlu hale getirmiş ve rahatlığı arttırmıştır. Sert yatak bazı insanlar için hiç de uygun olmayabilir. Çok yumuşak yataklar da ise vücut yatağa fazlaca gömüleceği için uyku sırasında omurga eğri durabilir ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Size en uygun yatağı seçmenin yolu en yakın İdaş bayisine giderek denemeler yapmanız ve en rahat ettiğiniz yatağı seçmenizdir.

Yatağın Boyutu:
Her insan uyurken bir gecede ortalama 40 ile 60 kez dönme ihtiyacı hissetmektedir. İnsanların geniş bir ortamda , yayılarak, rahatça dönerek, partnerlerinin onları sıkıştırmadığı bir ortamda daha rahat uyudukları düşünüldüğünde alınabilecek yatak, odanızın uygunluğuna göre en geniş ebatta olması tavsiye edilmektedir. İdaş’ta üretilen yataklarımız 70×132 60×120, 70×140, 80×130 (bebek yatağı), 90×190; 90×200; 100×190: 100×200; 140×190; 140×200; 150×190; 150×200; 160×190; 160×200 cm, bazı yatak cinslerimizde 180×200; 200×200 cm ebatlarındadır.

Garanti:
Yatağınızın garanti belgesi olmasına özen gösterin. Garanti Belgesi sizi her türlü üretim hatasına karşı korumaktadır. İdaş’ın tüm ürünleri 2 sene garantili olup, bazı özel yay konstrüksiyonlarında garanti süresi 5 yıla kadar çıkmaktadır.

Tecrübeli ve Güvenilir Bir Marka Seçin:
Yatağınızın bu sektörde tecrübeli, müşteri servisine önem veren, kolay ulaşabileceğiniz ve kalitesini kanıtlamış bir marka olmasına özen gösterin. Yatağınızın uygun ambalaj içinde olup olmadığına ve etiket üzerindeki bilgilere bakınız . Yatağınızın kalite belgesi taşımasına dikkat ediniz. İdaş, 1994 yılında yaylı yatak üretiminde TS-ISO 9002 Kalite Güvence Belgesi almış ve yatak sektöründe bu belgeye sahip ilk üretici olup, 1965’ten beri müşterilerine uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli üretim yapmakta ve kişisel ihtiyaçlara göre seçenekler sunmaktadır.

Yatağınızı Koruyun:
Yatağınızın ömrünü yapacağınız basit uygulamalarla arttırabilmeniz mümkündür:
Yatak koruyucusu kullanmanız yatağınızın yüzeyinin kirlenmesini, tozlanmasını önlediği gibi, zaman içinde koku oluşmasını engeller. Ayrıca, yatağınızın baskı ve darbelere karşı dayanıklılığını arttırır. Yatağınızın lekelenmesi halinde ılık su ve yumuşak bir sabun veya deterjanla silmek yeterlidir. Kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Yatağınızın iki yüzünü de kullanın: İdaş yataklarının her iki yüzünü de güvenle kullanabilirsiniz. Yatağınızı periyodik aralıklarla ters-yüz etmek yatağınızda hep aynı bölgeye baskı gelmesini engelleyerek, ömrünü uzatır. Yatağınızı ters- yüz ederken elektrik süpürgesi ile yatağın yüzeyinde ve kenarlarında toplanabilecek tozların temizlenmesi uygun olur.

Yatağınızı Katlamayın:
Yatağın katlanması yatak içi konstrüksiyonlarında deformasyona yol açabilir, bu da yatağınızın ömrünü kısaltır.

Sert yatak astıma iyi geliyor
Sağlıklı Uyku ve Doğru Yatak İçin Tavsiyeler İngiliz uzmanlar, sert dokulu ve düz yatakların göz sağlığı, astım ve alerjik rahatsızlıklar için de faydalı olduğunu açıkladı. Yumuşak dokulu yataklarda bulunlardan farklı maddeler içeren bu tip yataklar, gece yatarken terlemeyle birlikte odanın içerisinde bulunan bakterilerin cilde yapışmasını da önlüyor. Bu sayede, özellikle hassas ciltlerde bakterilere bağlı kızarıklık ve sivilceler de engellenmiş oluyor.

Gözlere ve astıma yararlı
Yumuşak yatakların üzerine yatıldığında vücut ağırlığına bağlı olarak bir çökme gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, “Sert yataklarda çökme olmaması, gözlerin sabit bir bakış açısıyla kalmasına neden olarak, göz sağlığını da önemli ölçüde koruyor” diyor. Yumuşak yataklarda içeri çökmenin rahat nefes almayı da engellediğini söyleyen bilimadamları, şöyle devam ediyor: “Yumuşak yatak rahat nefes almaya da engel olur. Uyurken nefes almada zorlanan astım hastaları, düz ve sert yatakları tercih ederek solumalarını kolaylaştırabilir ve öksürük krizlerini engelleyebilir” diyor.

Yorumla