Mükemmel banyolar için öneriler

0
12
Dilerseniz yüzünüze bir avuç su çarparak başlayın güne, dilerseniz spa tarzı bir bakımla noktayı koyun… Modern banyoların tasarım çeşitliliğini gözler önüne seren yeni ürünlerden oluşan rehberimizi alışverişe çıkarken yanınıza alın…

Birbirinden farklı banyo bataryaları ve vitrifiyeleri ile hem estetik hem de farklı bir görüntü ortaya çıkıyor.

Serin sulara atılmadan önce…

 • Odanızı ölçün ve küçük bir eskizini çıkartın. Böylelikle eşyalarınızı nasıl ve nerelere yerleştirebileceğinize dair daha kolay kararlar alabilirsiniz.
 • Banyonun bir ev için önemli bir yatırım olduğunu ve sizin de orada ne kadar süre kalmayı planladığınızı tartın.
 • Banyonun kimlerin kullanımına açık olacağı önemli bir konu. Tüm aileniz veya sadece siz? Belki de konuklarınız?
 • Evinizin veya banyonun kapısından sokamayacağınız ölçülerde bir objeye gönlünüzü kaptırmayın; Mantığınıza kulak verin.
 • Fayansları kaplayacak, elektrik işlerini yapacak ya da tesisat sorunlarınızı çözecek birilerini tanıyor musunuz? Banyonuzu yaptırdığınız veya ürünlerinizi aldığınız mağazalardan, size bu konuların profesyonellerini tavsiye etmelerini isteyin.

Zamanlama

 • Hayalinizdeki banyoyu gerçekleştirmeye karar verdiğinizde, büyük ihtimalle üç veya dört hafta sonunuz mağazaları gezmekle, satın alacağınız ürünlere karar vermekle ve fiyat araştırması yapmakla geçecektir.
 • Seçtiğiniz ürünlerin nereye yerleşeceğine karar vermek zaman alan bir iştir. Tesisatçı gelmeden bu düzen sağlamanızda yarar var.
 • Tesisat işleri genelde bir ya da iki hafta alır. ilk iki üç gün alanı nötralize etmek, bir hafta da yeni ürünlerin uygulamasıyla geçecektir. Banyonuz en fazla üç hafta kullanım dışı olacaktır. Özellikle duş tesisatı çok vakit alır, klozet ve lavabonunki ise daha kısa sürede halledilebilir.
 • Tüm işler için ayrı ayrı insanlarla çalışmaktansa, tek bir sorumluyu görevlendirmeyi düşünmelisiniz.

Maliyet
      İyi bir tesisatçı ile banyonuzun maliyeti elbette ki, yüksek olacaktı. Eğer daha komplike bir plan düşünüyorsanız, o zaman maliyet iki katına bile çıkabilir.

Yeni trendler

Mükemmel banyolar için öneriler      Mobilyaları pirinçlerle ve duvar kaplamalarını zeminle karıştırmanıza olanak sağlayacak malzemeler kullanın. Örneğin kurşun ve kalay karışımı son dönemde gündeme gelen bir stil. Üstelik daha modern görünüşlü ürünlerle de kolaylıkla kombine edebilirsiniz.

Küvetinizi banyodan yatak odanıza taşıyın
      Küvetin yatak odasının en göz alıcı noktasına yerleştirildiği bir çok evin projesinde butik otel tarzına rastlamak mümkün. Küvetin yatak odasında oluşu son derece lüks ve şık bir atmosfer yaratırken, ev sahiplerinin tarzının dışavurumunda da önemli rol oynuyor

Daha çok renk, daha az beyaz ve krom aksesuarlar
      İnsanlar daha çok seçim şansı ister; yumuşak hatlar ve dört duvarı tam anlamıyla doldurması için daha feminen bir hava…

Yağmur hissi yaratan duş sistemleri
      Duşunuzdan sıçrayan ve bir şelale efekti yaratan sular, tavandan genişçe çıkan bir duş paneli en az doğal bir hava yaratan ahşap kadar etkilidir.

Sade çizgiler, önceki minimal ve keskin görüntüden daha yumuşak hisler için
Mükemmel banyolar için öneriler     Artık insanlar daha narin bir alan yaratmak istiyorlar kendilerine, örneğin alınan bütün eşyaların birbirine uyumlu olmasını istiyorlar ortada bir oda takımı olmaksızın Duvara monte klozetler, oval veya çakıl taşı şeklinde lavabolar ve küvetler ve bu hissi yaratmaya yardımcı olmak için musluğun takılı olduğu aynalar.

Ufak banyolarda minimal çizgilerdeki banyo mobilyaları ile daha gelişmiş izlenimi uyandırabilirsiniz. Bagnostation

Mükemmel banyolar için öneriler     (Bir Üstteki Resim)Alçak Tavanlı banyolarda gömme küvet daha iyi bir sonuç verir. Yütaş Yapı

(Sağdaki Resim)Stilinizi, hayatınızın her alanına yaymak ve tasarımı günlük yaşamın bir parçası olarak görmek istiyorsanız, tasarım harikası küvetler, vitrifiyeler, lavabolar tam size göre. Vitra

Zorlayıcı alanlar için 9 akıllı çözüm

 • Banyonuz küçük olsa bile, Spa hissi uyandıran bir mekan yaratmanız yine de mümkün.
 • Aynalı bir dolap, odayı her zaman büyük gösterme özelliğine sahiptir. Bunun püf noktası dolapların gömme dolap olup ayna gibi görünmelerini sağlar.
 • Duş alanlarında, özellikle de duş kabinlerindeki girinti ve çıkıntılar şampuanların, duş jellerinin ya da çeşitli banyo aksesuarlarının koyulması için uygun yerlerdir. Benzer ışıklı alanları banyonuzun duvarlarında da yaratabilirsiniz.
 • Daha küçük banyolarda duvara asılan saklama sistemlerini kullanabilirsiniz, böylece zemininizi rahatlatmış olursunuz ve banyonuz daha büyük görünür. Üstü kapanmış borular ve depolar da bu büyüklük hissine katkıda bulunacaktır.
 • Eğer banyonuz çok zor ya da dar bir alana sahipse, radyatörünüzü alışılmadık bir yere koyabilirsiniz. Yer kazandıran şekilleri arayın. Mesela dikey radyatörler kapı arkalarına saklanabilirken yatay olanlar ise lavabo altına girebilirler.
 • Eğer banyonuzu yeniden inşa etmekteyseniz, içinde havluları, şampuan şişelerini ve diğer banyo aksesuarlarınızı saklayacağınız gizli bir dolap yaratabilirsiniz kendinize.
 • Fayansları daha geniş bir mekan illüzyonu yaratacak şekilde dizebilirsiniz. Mesela diyagonal bir dizilim daha geniş bir banyo hissi uyandıracakta. Dar bir alanın etrafından dolaşan renkli çizgiler ise yine daha geniş bir görünüm sunacaktır.Mükemmel banyolar için öneriler
 • Banyonuzun bolca dolap içermesine özen gösterin, çünkü arada bir çocuklarınızın eşyalarını kaldırıp sakinleştirici bir banyoya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer geniş bir aileye sahipseniz, sabahlan oluşacak tuvalet kuyruklarını engellemek amacıyla ayrı bir giyinme odası veya çocukların odasına bir lavabo eklemeyi düşünebilirsiniz.(Sağdaki Resim)Lavaboların ve küvetin birbirine uyumlu muslukları ile sofistike bir görünüm yakalayacaksınız. Moda Bagno

  Banyodan çıkmak istemeyeceksiniz!

  Mükemmel banyolar için öneriler     Akıllıca değerlendirilmiş estetik bir banyoya sahip olmak göründüğü kadar zor değil. Banyolar aydınlatmaları, vitrifiyeleri, yer ve duvar karoları, bataryaları ve mobilyalarıyla en özel mekanlardır. Lüks bir banyo otellerde rastladığımız masajlı bir duşu, iyi bir aydınlatmayı ve işlevsel bir dolap sistemini çağrıştırır. Halbuki ortalama bir banyo mekanına tüm bunları yerleştirmek mümkün. İşte düşlediğiniz banyoyu yaratmak için önerilerimiz:

 • Banyoda renk seçimi çok önemlidir. Soğuk ve solgun tonlar banyoyu daha aydınlık gösterirken, siyah ve antrasit tonlar banyoya asil ve lüks bir hava katar. Bu tonlara minimal tasarımlı bir cam, krom malzemelerden aksesuarlar katarak modern bir banyo elde edersiniz.
 • Banyonun aydınlatması evin genelinden farklı ele alınmalıdır. Hem kullanışlı hem de dinlendirici bir düzenleme için tavan spotlarını; makyaj, tıraş gibi özel işlevler için de ayna etrafında çözümlenecek ışıklandırma sistemelerini tercih edin.

Estetik için ‘duşakabin’ ve ‘mozaik’ şart

 • Gizli ve düşük voltajlı halojen ampullerin banyo için uygun versiyonları gün ışığını çağrıştırdıkları için idealdir.
 • Küvet için alan probleminiz varsa duşakabin ünitelerini tercih edin. Büyük bir banyoya sahipseniz her ikisini de kullanabilirsiniz.
 • Banyonuzda düz bir küvet yüzeyi veya duş paneli yerine bu yüzeylerde mozaik seramik kaplaması kullanılabilir. Böylece kişilikli ve stil sahibi bir görüntü elde edilebilir.
 • Eskimiş ve modası geçmiş vitrifiye, batarya ve duş başlıklarınızı güncel olanlarla değiştirdiğiniz zaman banyonuzda farklı bir hava estirebilirsiniz.
 • Cam tuğla veya temperli camdan paneller duş bölümünü tanımlarken hoş bir etki yaratırlar.

Yorumla