Perdelerin bakımı nasıl yapılmalı?

0
105

Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa bu yıkama 5 ya da 6’ya çıkarılabilir.

Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir. Yıkanan tüller üst üste bekletilmemeli, hemen asılıp kurutulmalı, yedeği yoksa ütülenip asılmalı. Bol suda yıkanıp, durulanmalıdır.

Tüllerin yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır. Küvette yıkanan tüllerin suyu değişeceği zaman buruşmamaları için banyoya enine konarak bir sopanın üzerine uzunlamasına asılmalıdır.

perdeleri yıkarken dikkat edilmesi gerekenler Tüller elde yıkanacaksa çamaşır makinesine konulan deterjandan biraz daha fazlası kullanılmalıdır.Yıkanan tüller silkelenmeli, dikiş yerlerinden normal şekilde hafifçe düzeltilerek asılmalıdır.

Kalın perdeler ile ince olmayan tüllerin bazıları ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir. Tüller çok kirli ise, yıkanmadan önce bir iki saat ılık suda tutulmalıdır. Tüllerin üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilip sonra yıkanmalıdır. Pahalı, çabuk sökülebilir, değerli tüller kullanılıyorsa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkamak gerekir. (Makinenin en ağır ayarında)

Eğer tüller bilinenden fazla kirli ve solmuşsa bir su yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.

İri delikli naylon ve renkli tüllerin şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırıp durulanmalıdır.

KUMAŞ VE TÜL PERDE TEMİZLİĞİ
perde ve tüller nasıl yıkanmalı Kumaş ve tül perdelerin daha uzun ömürlü olması için yapacağınız temizlik metodu çok önemlidir. Perdeleri sık sık yıkamak ömrünü azaltır, bu yüzden otuz günde bir elektrik süpürgesinin perde ucuyla tozunu alarak perde yıkama aralığını uzatabilirsiniz.

İpek,tafta ve bazı şönil kumaşlar mutlaka kuru temizleme yapılmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanabilecek perdeler için dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır.
Perdeler 30 derece hassas programda sıkma yapmadan yıkanmalıdır
Yıkama sonrasında hemen nemli hali ile asmayı tercih ediniz. Böylece perde ütü gerektirmeden kırışıklığını kendi ağırlığı ile giderir.
Ağartıcı özelliği olan deterjanlar kullanılmamalıdır.
Organze gibi perdeleriniz genellikle ütü gerektiğinden bu tarz perdeler ütünüz hassas konumda ütülenmelidir.
Perdelerinizin daha uzun ömürlü olması için güneşten korumalı ve bunun içinde astarlamanız gerekmektedir. Güneşlik perde kullanmak en iyi çözümdür.

STOR PERDE TEMİZLİĞİ
Kumaş stor perdeler, apreli kumaşlar olduğu için tül perdeler gibi sık temizlik gerektirmez. Stor perdenizi yerinden çıkarmadan, elektrik süpürgesiyle tozlarını alabilir, ayrıca stor perdelerinizi yıkamak isterseniz yerinden çıkarıp toz sabunla halı yıkar gibi temizleyebilirsiniz.

JALUZİ PERDE TEMİZLİĞİ
Alüminyum jaluzi perdeler metal olduğu için çabuk toz tutmaya müsait perdelerdir. Bu yüzden iki ayda bir tozları alınabilindiği gibi, yıkama yapılarak da temizlenebilir. Eğer jaluzi perdelerinizin tozlarını sık alıyorsanız yıkama işini senede bir yapabilirsiniz. Jaluzi perde slaytları metal olduğu için yıkamadan etkilenmez. Yıkama işlemi düz bir zeminde perdenizi açarak kapalı konumda ve sabunlu suyla yapabilirsiniz. Fakat perdenizi fırçayla yıkarken hareketi hep bir yöne doğru yapmalısınız, böylece jaluzi perdenizin slaytlarına zarar vermemiş olursunuz. Yıkama işlemi bittikten sonra yapışık slaytları birbirinden ayırmalısınız. Birbirine yapışık slaytlar kuruduktan sora açılmaya çalışılırsa metal film boyası zarar görebilir.

AHŞAP JALUZİ PERDE TEMİZLİĞİ
Ahşap jaluzi perdeler, temizliği en kolay perdelerdir. Perdenizi indirmeden yerinde rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ahşap olması bakımından toz alıcı tüyler kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer mobilyalarınızı temizlediğiniz gibi ahşap temizleyici maddeler ile kumaş bez parçaları yardımıyla daha detaylı bir temizlik de yapabilirsiniz. Açık konumda tek tek slaytlar silinebilir. Daha hızlı bir temizlik isterseniz her iki yöne kapalı konumda tutarak da perdenizi temizleyebilirsiniz.

DİKEY PERDE TEMİZLİĞİ
Dikey perde temizliği slaytlar yerinden çıkarılarak yapılabilir. Slaytları yukarı kaldırıp ve sağa çekerek yerinden çıkarabilirsiniz. Slaytları düz bir zemine sererek deterjanlı su ve fırçayla iyice temizleyebilirsiniz. Slaytları yıkandıktan sonra üzerinde leke kalmaması için iyice kurular ve çıkarıldığı gibi mekanizmalara oturtularak yerine takabilirsiniz.

KATLAMALI PERDE TEMİZLİĞİ
Katlamalı perdeler, tül ve kumaş cinslerine göre kuru temizleme yapılmalı veya çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Perdemizi yıkamadan sonra daha rahat takabilmek için aşağıdaki detaylara dikkat etmeliyiz.
Perdemizi aşağıya kadar indirmeliyiz.
Çubuk ve lamayı çıkardıktan sonra perdemizi mekanizmadaki cırt tabir edilen yerden ayırmalıyız.
Perdeyi iplerinden ayırırken eski yerlerini işaretleyerek takma işini daha rahat yapabilirsiniz.
Perde yıkamadayken hiçbir şekilde ipleri ve mekanizmasıyla oynamamalıyız.
Kurdeleli sistemlerde, perdeyi iplerinden ayırmadan kurdele makarasındaki tıpadan çıkararak iple birlikte yıkayarak, perdemizi takarken ayarla uğraşmamız gerekmez.
Kuru temizleme yapan firmayı katlamalı perdedeki halkaların erimemesi konusunda uyarınız.
Çamaşır makinesinde yıkanan perdeler nemli halde asılırsa çubuk ve lamaların ağırlığıyla kendiliğinden kırışıklığı giderir.
Yaşam alanlarınıza yeni perde uygulaması yapmayı düşünüyor iseniz perde ölçülerinde, zevk ve dekorasyonunuza uygun perde ve perdeliklerin şeçimine, doğru ve hızlı işçilikten, satış sonrası hizmetlere kadar birçok dikkat edilmesi hususta firmamızdan her türlü desteği talep edebilirsiniz.

Yorumla