Eviniz ne kadar akıllı?

0
104

Akıllı Ev sistemi, sürekli olarak evin hangi bölümünde hareket olduğunu takip eder. Bu sayede, kapınıza gelen misafirin görüntüsünden, herhangi bir odadaki görüntüye kadar tüm kameralar yerinizden kalkmadan televizyon aracılığıyla herşeyden haberdar olmanızı sağlar. Sistem, evde kimse olmadığını farkettiğinde ise, görüntüyü televizyona yansıtmak yerine, 10 saniyelik video kaydı tutar ve evinize döndüğünüzde size sesli ve görüntülü mesaj olarak sunar. Teknolojinin en gelişmiş teknikleri kullanılarak özel olarak işlenen gerçek zamanlı görüntüler, GPRS destekli cep telefonunuzdan da görülebilir..

Otomatik kapı kilidi ve giriş kontrolü
Akıllı Ev sistemi ile evinizde ikinci bir güvenlik kontrolüne sahip olabilirsiniz. Sistem tarafından kontrol edilebilen dış kapı kilitleri ve “iButton” adı verilen, anahtarlıkta taşınabilen ve bozuk para büyüklüğündeki akıllı çipler ile sadece evinize kimin ne zaman girdiğini takip etmekle kalmayacak, dilerseniz temizlikçinin hangi gün saat kaçta kapınızı açabileceğine kadar tüm ayrıntıları belirleyebileceksiniz.

Su taşkını ve duman sensörleri
akıllı evSu taşkını ve duman sensörleri, siz evde yokken bile evinizin emniyetini, herhangi bir acil durum karşısında size veya dilediğiniz kişiye elektronik posta ile ya da cep telefonuna kısa mesaj göndererek sağlar. Dilediğiniz takdirde, istediğiniz telefon numarası otomatik olarak aranır ve bant kaydı ile durum hakkında bilgi verilir.

Cam kırılması ve kızılötesi ışın sensörleri
Evinizin güvenliği, cam kırılması ve kızıl ötesi sensörleri ile bir kat daha artırılırken, uzaklarda olsanız dahi endişe etmenize gerek kalmayacak.

Harekete duyarlı ışıklar
akıllı evEvinizdeki herhangi bir odaya girdiğinizde, hareketi algılayan sensörler sayesinde, ışıklar dilerseniz kendiliğinden açılır ve yine aynı şekilde, oda içerisinde hareket sonlandıktan belirli bir süre sonunda kendiliğinden kapanır. Böylelikle, herhangi bir sebeple açık unutulan ışıklar kapatılarak, önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlanmış olur. Benzer şekilde, gece belirli bir saatten sonra banyonuza girdiğinizde kendiliğinden açılan akıllı ışıklar, sizin uykudan kalkmış olabileceğinizi düşünerek %40 oranında azaltılarak yakılır ve gözlerinizin kamaşması engellenir. Tüm aydınlatma sisteminizi uzaktan kumandadan, televizyonunuzdan ve hatta cep telefonunuzdan bile kontrol edebilirsiniz.

Akıllı perdeler ve panjurlar
Hava karardığında kendiliğinden perdelerin kapanıp ışıkların açılması; dilerseniz evde hareket olduğunda, dilerseniz siz tatildeyken bile evde biri varmış izlenimi yaratmak için ayarlanabilir. Akşam işten geldiğinizde perdeleriniz sizin için kapanıp, ışıklarınız açılır. Hava ağardığında ise isterseniz perdeler otomatik olarak açılarak, güne güneş ışığı ile başlamanızı sağlar. En sevdiğiniz parçayı dinleyerek uyanmak, buna eklenebilecek birçok ayrıntıdan sadece birisi. Benzer şekilde pancurlarınızın tam kontrolü de artık çok kolay.

akıllı evIsıtma ve soğutma sistemi kontrolü
Akıllı Ev ile ısıtma ve soğutma sisteminizin tam kontrolünü dilediğiniz şekilde yapabilir, uzaktan ısıtma bilgilerine erişebilir, belli saatlerde ısıtmayı açmak ya da kapatmak gibi programları çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sesli ve görüntülü telesekreter
Akıllı Ev, evinizde size özel bir sekreter görevi üstelenerek alışılagelmiş telesekreter kavramının yeni nesil uygulamasını evinize getirir. Akıllı telefon ve video sistemleri ile, size ulaşmak isteyenlerin kayıtları sesli ve görüntülü mesajlar halinde iletilir.

Evde olmadığınızı farkeden hareket algılama sensörleri ve harekete duyarlı kameralar, kapınıza gelen misafirin 10 saniyelik görüntülerini kaydeder ve istenildiğinde elektronik posta veya kısa mesaj olarak cep telefonunuza iletir. Aynı zamanda cevap veremediğiniz telefon aramaları, sizin için sesli mesaj olarak sisteme kaydedilir ve istediğinizde cep telefonunuzdan veya sisteminizden dinlenebilir.

Ev sineması ve müzik sistemleri
akıllı evEvinizde bulunan DVD, televizyon, müzik sistemi gibi cihazları, tıpkı uzaktan kumandalarından olduğu gibi Akıllı Ev sisteminden de kontrol edebilirsiniz. Sistemde göreceğiniz uzaktan kumandalar, evinizde kullandıklarınızla birebir eş görünümde tasarlanmıştır.

Akıllı Ev sistemi sayesinde, salonunuzdaki DVD oynatıcıyı kullanarak yatak odanızdaki televizyondan sinema keyfi yaşayabileceksiniz. Artık evinizde her televizon için ayrı bir DVD oynatıcı, video gibi cihazlara gereksiniminiz olmayacak. Dünyada “tüm ev video ve ses sistemi” olarak isimlendirilen bu gelişmiş teknoloji ile odadan odaya sizi takip eden müzik sisteminden, bir video kaynağını tüm ev televizyonlarından kullanabilmeye kadar birçok fonksiyona sahip olacaksınız.

Bahçe sulama sistemi kontrolü
Bahçenizdeki toprağın nem düzeyini takip eden sensörler sayesinde, bahçe sulama sisteminiz, yalnızca gerektiğinde devreye girer. Yağmur yağan bir günde, gereksiz yere sulama sisteminizin çalışmaması, aşırı sıcaklarda ise daha sık devreye girmesi, bir telefonunuzla sulama yapılması gibi özellikler, Akıllı Ev 2002 sistemi ile elinizin altında.

Konuşan ev
akıllı evAkıllı Ev sayesinde dilerseniz eviniz bilgileri size sesli olarak iletebilmektedir. Bu özellik sayesinde, gerek ev içinde iken, gerekse ev dışında iken telefonunuz vasıtası ile hangi ışıkların açık olduğundan evde kimse olup olmadığına kadar tüm sistem bilgilerine sesli olarak ulaşabilirsiniz.

Sıcaklık sensörleri
Evinizdeki her odanın ve dışarının ısısını sürekli olarak takip edebilirsiniz. Benzer şekilde, bazı odaların daha sıcak tutulması gibi özellikler de Akıllı Ev’de bulunmaktadır.

Kayan kapıların otomatik kontrolü
akıllı evDilediğiniz zaman uzaktan kumanda ile açılabilen ya da siz yaklaştığınızda kendiliğinden açılan bahçe kapısı, sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak, evinizde konforu yaşamanızı sağlayacak. Kapı sıkıştığında kendiliğinden açılmak gibi güvenlik fonsiyonları da içeren bu sisteme Akıllı Ev ile sahip olabilirsiniz.

Evcil hayvanlar ve çiçekler için otomatik besleme sistemi
Siz uzakta iken sadık dostlarınızın yemek ve su ihtiyaçları, sizin ayarlayabileceğiniz aralıklar ile giderilebilirken, kullanılan cihazların evcil hayvanlar için tamamen güvenli ve sağlıklı olması sayesinde akıllı evinizden küçük dostlarınızın da faydalanması sağlanır. Dilerseniz akvaryumdaki balığınızın yemini, dilerseniz çiçeklerinizin sulanmasını siz tatildeyken bile ayarlamak artık çok kolay.

Diğer fonksiyonlar
İnternet üzerinden 5 dakikada bir güncellenen, gerçek zamanlı döviz kurları, İMKB verileri, son dakika haberleri gibi bilgileri her an evinizden izleyebilirsiniz. Profil oluşturma özelliği sayesinde evinizdeki herkese özel renk seçimleri, ayarlar ve sesleri kullanarak gönlünüzce bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Yorumla