‘Bosch’ fincanı dolduracak

0
99

TÜRK kahvesi makineleri arasındaki rekabet artarak devam ediyor. Önce Arçelik’in ‘Telve’, sonra Arzum’un ‘Okka’ ve ‘OKKA Minio’, Fakir’in ‘Kaave’, Conti’nin ise ‘Kahveci’ modelleri Türkiye’de satışa sunuldu.

Bu modellere şimdi de Alman tüketici elektroniği devi Bosch’un ‘Coffeexx’ eklendi. İstanbul’da düzenlenen Kahve Festivali’nde ilk kez tüketicilerin beğenisine sunulan model, Bosch’un çatı şirketi BSH tarafından Türkiye’deki Çerkezköy’deki fabrikasında üretiliyor. BSH’ın hedefinde ise Türkiye’den ihracat var. Türk tüketicisiyle kasım ayında buluşan Bosch Coffeexx, Türkiye’nin ardından önce Orta Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika pazarlarına, daha sonra da Avrupa ülkelerine Türk kahve kültürünü taşımayı amaçlıyor.

9 FİNCANLI KAPASİTE

Coffeexx’in 1.4 litrelik su haznesine sahip olduğuna dikkat çeken BSH Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve BDT Bölgesel Pazarlama Müdürü Sinem Güler, “Ürünümüzün en önemli farkı 3 ayrı fincan boyu seçeneği ile her 2 haznede tek seferde toplam 9 fincana kadar kahve hazırlayabilme özelliği. Bunun yanında kolay doldurulabilen ve çıkartılabilen su haznesi sayesinde evde, özellikle misafirin yoğun olduğu zamanlarda kahve ikramını son derece kolaylaştıracak bir ürün. Aynı zamanda sessiz çalışarak konforlu bir hazırlama süreci sağlıyor. Ürün, kahveyi Türk kahvesinin standartları göre sensör teknolojisi ile otomatik olarak en ideal şekilde hazırlıyor” dedi. Türk kahvesi makinesi fikrinin Türkiye’nin Bosch icin en önemli pazarlardan biri olması sebebiyle ortaya çıktığını anlatan Güler, şunları söyledi: “Türkiye organizasyonun girişimi ve BSH genel merkezinin desteğiyle birlikte ortaya çıktı. İçecek hazırlama kategorisinde tek eksiğimiz olan Türk kahve makinesini yıllardır bu ürün için yoğun talebi olan Bosch müşterisiyle buluşturmak istiyorduk. Bunu başardık. Türkiye Bosch için önemli bir pazar. Kültürümüzün en önemli değerlerinden biri olan Türk kahvesinin Bosch kalitesiyle evlerde hazırlanması bizim için gurur verici olacak. Bosch Coffeexx ile Türkiye’deki tüketicilerin yıllardan bu yana varolan talebini karşılamayı hedefliyoruz.”

REKABET NASIL BAŞLADI

2003 yılında Arçelik, satışa sunduğu ’Telve’ modeliyle tüketicilere Türk kahvesini otomatik olarak pişirebilen bir modeli sundu. Yoğun ilgiyle karşılanan bu üründen sonra diğer küçük ev aletleri üreticileri harekete geçse de, Telve’ye karşı hızlı bir yanıt veremedi. Ancak 2014 yılında Arzum direkt fincana servis eden Okka’yı kullanıcılara sundu. Yaklaşık 2 yıldan beri süren bu rekabete önce Alman tüketici elektroniği şirketi Fakir, ‘Kaave’ ile Conti ise Kahveci ile giriş yaptı. Bu pazardaki son ürün ise Bosch’un Coffeexx modeli oldu.

Yorumla