Tavla oyunu, tavlanın tarihi, tavlanın kuralları, ipuçları

0
451

Tavla oyunu iki kişiyle oynanan, şans ve yetenek oyunudur. Dünyanın en yaygın yetenek oyunudur ve Roma İmparatorluğundan bu yana popülerliğini korumaktadır. Tavla oyunu Orta Doğu’da, Avrupa’da ve Yeni Dünya (Amerika’da) pek yaygındır.

Hızlı düşünme, atak davranma ve net taktikleri gerektiren bir seri oyundur tavla oyunu. Satranç ve dama oyunlarıyla karşılaştırıldığında, tavla oyunu kısa süren bir oyundur aynı zamanda, ve bu nedenle genellikle bireysel oynanan oyunlardan olmayıp ciddi oyunlardan kabul edilir. Tavla oyununun nasıl oynandığını öğrenmek, basit kurallarından dolayı kolaydır ve diğer nedeni ise çok yaygındır.

Tavla oyunu, modern hayatın başlıca eğlence kaynağı olan internetin gelişimiyle son yıllarda yeniden doğmuştur. Satranç, pul ile oynanan oyunlar gibi online masa oyunları giderek yaygınlaşmıştır. İnternet sayesinde dünyanın her yerindeki insanlarla oyun oynayabilirsiniz.

Tavlanın Tarihi
Tavlanın tarihi binlerce yıl öncesine kadar uzanır. Milattan önce 3000 ila 1700 yıllarında tavla oyununun bir versiyonunun insanlar tarafından kullanıldığına dair kalıntılar bulunmuştur. Bir tahtanın ve pulların oluşturduğu oyun sisteminin parçaları bulunduğu düşünüldüğünde, tarihçiler, o kalıntıların tavla oyununun ilk versiyonu olduğuna inanmaktadırlar. Bu kalıntılar muhtemelen MÖ 3000 yıllarında Eski Mısır’da yapılmış oyun araçlarıdır ve bunlara tavla yerine ‘Senat’ ya da ‘Otuz kareli oyun’ denirdi. Zarların görevi ve oyunun kuralları bilinmemektedir. Sonradan, MÖ 2600 – 1700 arasında oyun, Pers İmparatorluğu zamanında, Mezopotamya’da Sümerler zamanında yaygınlaştı.

Tavla, MÖ 1. yüzyılda başlayan, Roma İmparatorluğu zamanında da mevcudiyetini korudu, insanlar on iki çizgi anlamına gelen ‘Ludus doudecim scriptorum’ adlı bir oyun oynarlardı. Bu oyun, (yukarda bahsedilen) ‘Senat’ adlı oyunun bir çeşidi olduğu sanılıyor ve daha sonraları, günümüzün tavla kuralları na benzeyen ‘Tabula’ (masa oyunu) adlı oyun Senat yerine oynanmaya başlıyor. ‘Tabula’ oyunun gelişimi açısından tavlanın tarihinde önemli bir değeri vardır ve bunun sebebi de parayla oynanan ilk oyun olmasıdır. Bu oyun ile kumara alışılmıştır. Buna ilaveten, tavla tarihinin kitabı ilk kez yazılmıştır. Ancak ne yazık ki, bu yazılan kitap varlığını sürdürememiştir.

O zamanlar kumar yasakları uygulanıyordu, ama MÖ. 6. yüzyılda ‘Alea’ (zarla oynanan kumar) adlı yeni bir oyun ortaya çıktı ve yaygınlaşmaya başladı. Fazla sürmeden, İran’da ‘Nard’ adlı benzer bir ortaya çıktı ve popüler oldu.

MÖ. 11. yüzyılda, tavla İngiltere’de yayıldı ve aynı zamanda dünyadaki daha pek çok ülkede yaygınlaşmaya başladı; bunlardan bazıları: Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Çin, Türkiye, Yunanistan ve İspanya’dır. Tavla isimleri yayıldıkları ülkelerin kültürlerine göre farklı oldu. Oyunun adı olarak, Tavla terimi 1645 yılında bir İngiliz tarafından üretildi. Tavla terimi tahminen Sakson dilinden türetilmiştir ve araştırmacılar ‘geri oyun’ anlamında olduğunu ileri sürmektedirler.

Tavlanın Asya ve Avrupa’da yayılması uzun sürmedi ve bugün coğrafi anlamda şimdiye kadar yaygın olarak oynanan oyunlar arasında tavlanın en ünlü oyun olduğunu sanıyoruz. Tarih boyunca tavla türü oyunların pek çok çeşidi vardır ve hala benzer bir çok oyun türetilmektedir, ayrıca bu oyun türü için bir çok sayıda kitap yazılabilir.

Tavla Nasıl Oynanır
Tavla Oyununun Tarihi Tavla oyunu dünyanın her yerinde yaygınlaşan bir oyun haline gelmiştir. Ve giderek daha çok insan tavla öğreniyor ve oynuyor. Tavla oyunu basit kuralları olan zevkli bir oyundur, ancak nasıl oynandığı ve iyi tavla oynamak için detaylı bilgi edinmek isterseniz, bu yazı size istediğiniz ayrıntıları verecek bazı önerilerimiz ve püf noktaları olacaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra tavla kurallarını tamamen öğrenecek ve iyi oyun oynayabileceksiniz.

Başlarken
Başlangıç: Tavla oynamaya başlamadan önce, bilmeniz gereken bir konu şudur: tavla oynamanın en önemli yanı tavla keyfidir. Tavla, dinamik ve ilginç bir oyundur. Aynı zamanda, kurallarını öğrenmesi çok kolay olmakla birlikte, oynadıkça tavladaki ustalığınız her oyunda geliştirebilirsiniz.

Tavla yetenek ve şans gerektiren bir oyundur; ne sadece oyunu iyi bilmek ne de sadece şanslı olmak yeterlidir. Her ikisine de sahip olduğunuzda sizi kolay kolay tavlada kimse yenemez. İyi oyuncu olmak için yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. İyi oyuncu olmanın yolu da çok tavla oynamaktan geçer. Öte yandan, başkalarını izlemek de bir başka öğrenme yollarındandır.

Açılış Zarları
Açılış Zarları: Oyuna başlamak için her oyuncu zarlardan birini atar ve büyük zar atan başlar. Açılış zar atan gelen iki zara göre ilk hamlesini yapar. Oyunun başlangıcı tavlada bir kaç rol üstlenir. Uzmanlar, açılışta gelen zarların önemli olduğunu ve oyunun geri kalanında etkili olduğunu tespit etmişlerdir. Bu konuda, bilgisayar programlarında ve insanlarla, pulları açılışta en iyi oynamanın hangisi olduğunu bulmak için yıllarca süren testler yaptılar. Anlaşıldı ki, ilk oynama ya da yapılan hamle oyunun geri kalanını etkilemektedir ve ilgili kuralları öğrenerek oyuncunun becerisi artmaktadır.

Açılışta gelen zarlara göre, her oyuncunun bilmesi gereken bazı özel oynama şekilleri vardır. Örneğin, 6 ve 1 gelen zarlarla, toplama hanesine en yakın olan ilk sıraya (yedinci üçgen) kapı alınır. Bu sayede, rakip oyuncunun sizin toplama hanesinden çıkışı zor olacaktır.

Uzmanlar, pulları beklenmeyen bir şekilde oynayanların kaybetme oranının daha yüksek olduğunu da tespit etmişlerdir. Açılıştaki bu basit kuralları hatırlamak oyuncular için iyi olacaktır.

Yeni Başlayanlara İpuçları
Yeni başlayanlara ipuçları: tavla oynadıklarında yeni başlayanları izlerken, uzmanlar bazı hamlelerin sürekli yapıldığını tespit ettiler. Bunlardan biri de açık vermeme eğilimidir, diğeri ise rakibin pulunu vurmaktan kaçınmak! Bu iki eğilim, yeni başlayanlar açısından mantıklı görünebilir, ancak bu her zaman iyi bir strateji olmayabilir. Daha iyi tavla oynamak için, oyunda göz önünde tutulması gereken bazı unsurlar vardır.

Özetle, tavla oyununda yetenekleriniz geliştirebilecek bir örnek vereceğiz, ayrıca, ‘Yeni başlayanlara ipuçları’ adlı yazıda tavla nasıl oynanır ile ilgili daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Tavla oyununda açık pul vermek kötü bir hareket değildir, ancak açık vermeden önce mevcut ve sonraki adımları göz önünde bulundurmalısınız. Eğer rakibinizin toplama hanesinde kapılar alınmışsa açık vermekten kaçının ama rakibin toplama hanesi boş ise yani kapılar alınmamışsa ya da açık pulu ya da pulları varsa açık vermekten çekinmeyin, risk alabilirsiniz. Ve bu durumda, rakip sizin pulunuzu vursa bile rahatlıkla pulunuzu girebilirsiniz ve hatta açık pulu varsa o pulu bile vurarak avantaj elde edebilirsiniz.

Ustalara İpuçları
Acemiler ve Ustalar İçin Tavla Oyunu Tavla oyununda birden fazla risk almanız gerekmektedir. İyi bir oyuncu olsanız bile ve tavlanın nasıl oynandığını bilseniz bile oyun içerisinde risk almada düşünmek zorunda kalabileceğiniz bazı durumlarda kalabilirsiniz. Tavla dinamik bir oyundur ve rakibinizin oynama şeklini tahmin edemeyebilirsiniz. Ancak bazı tavla ipuçları, zor durumlarda, risk alıp almama tereddüdünü yaşadığınızda yardımcı olabilir. Bazı durumlarda karar verirken dikkate almanız gereken birkaç unsur söz konusu olabilir. Örneğin, toplama haneniz – boş ya da dolu; rakibinizin toplama hanesinin durumu – içerde kaç tane pulu var ve saire.

Tavla Kuralları’ bugün, herkes tarafından tam olarak uyulmasa da, dünyanın her yerinde bilinmekte ve yaygınlaşmaktadır. Tavla oyununa başlamadan önce, rakipler önce kurallarda anlaşmaları gerekir. Bu kurallar, tabii ki kazanma halinde, oyunculara iki ya da üç kat kazanma şansı veriyor.

Kurallar iki duruma bağlıdır:
1. Gammon (Mars): Oyunu kazandığınızda rakibiniz hiç pul toplayamamışsa bahsiniz katlanmış olur, mars etmiş olursunuz.

2. Backgammon (üç el birden kazanma): Oyunu kazandığınızda, rakibiniz hiç pul toplayamadığı gibi, en az bir pulunun sizin toplama hanesinde bulunursa ve üç el kazanmış sayılırsınız.

Kuralların uygulanmadığı örneklerden biri de, tavli oynanan Yunanistan’dadır. Tavli’de tavla oyununa tam olarak benzemese de, mars ve üç el birden kazanma yoktur ama buna ‘Portes’ denir.

Tavla Oyununun Kuralları
Bu yazı ‘Tavla Oyununun Kuralları’ ile ilgilidir. Online tavla turnuvaları son yıllarda oldukça popüler olmuş ve giderek daha çok insan, tavlanın nasıl oynandığını öğrenmeye çalışmaktadır. Tavla oynamayı öğrenmek için önce kuralları öğrenmelisiniz. Üstelik kuralları öğrenmek çok kolaydır. Bu yazı, tavla oynamak isteyenlere yardımcı olmak üzere, tavlanın basit tüm kurallarını kapsamaktadır.

Oyun Hakkında
Tavla, bir masa oyunudur ve iki kişiyle oynanır; bir çift zar, pul ve tavla tahtasından oluşur.
1. Tavla tahtasında yirmi dört adet ince uzun üçgenlerden oluşan şekiller vardır, dört bölümde altışar üçgen şekil bulunur ve birden yirmi dörde sayılır. Üçgen şekillerin renklerinin tek amacı pulları hareket ettirirken kolaylık sağlaması içindir. Üçgenler, her oyuncunun toplama hanesinde ve toplama hanesinin dışındaki bölümlerinde bulunur. Her oyuncunun tavla tablasında bir toplama hanesi olur.

2. Pullar, atılan zara göre, oyuncuların hareket ettirdikleri (oynadıkları) nesnelerdir. Her oyuncunun on beş pulu vardır oyuna başlarken ve her oyuncununki farklı renklerdedir.

3. Tavlada, her biri birden altıya kadar noktalarla belirlenmiş iki zar vardır. Her el, oyuncular iki zarı birden atar ve gelen zara göre pullarını hareket ettirirler (oynarlar).

4. Oyunun amacı, tüm pulları toplama hanesine getirmek ve toplamaktır. Kim önce pulların tamamını toplarsa, oyunu kazanır.

Tavla Kuralları ve Hedefler – Başlangıç
Tavla oyunu, her oyuncunun, kimin önce başlayacağını belirlemek amacıyla tek zar atılarak başlar. Zarlar aynı gelirse, farklı zar gelene kadar atılır. Büyük zar atan oyuncu oyuna başlar ve gelen zara göre de pullarını oynar, ve oyuncular sırayla iki zarı birden atar ve gelen zara göre tavla oynanır.

Aşağıdaki resimde pulların, tavla üzerinde, başlangıçta nasıl dizilmesi gerektiğini görebilirsiniz.

Pulları Oynama
Tavla Nasıl Oynanır1. Pullar gelen zara göre oynanır ve sadece ileri doğru, azalan sayıya göre oynayabilirsiniz. Pulları geriye dönük oynayamazsınız. Rakibinizin toplama hanesindeki rakamlar en yüksek rakamlardır, kendi toplama hanenizdeki rakamlar ise en küçükleridir.

2. Pulları yalnızca, iki veya daha fazla rakip puluyla dolu olmayan açık alanda oynayabilirsiniz.

3. Her bir zar için bir pul oynanır. Örneğin, zarlardan biri beş ve diğeri de üç geldiğinde, oyuncu bir pulu boş alana beş, diğer pulu ise boş alana üç oynar. Ya da aynı pulu hem beş hem de üç yani toplam sekiz olarak oynayabilir, tabii oyuncu bunu sekiz sıra oynanabilecek boş alanı varsa bunu yapabilir.

4. Zarlar çift gelirse, yani ikisi de aynı sayıyı gösteren zarlar ise, tavla oyuncusu gelen zarları iki kez oynama hakkına sahip olur. Böylece, beş beş atan oyuncu pullarını dört kez beş oynayabilir. Oyuncu beş beş gelen zarları istediği gibi oynayabilir.

5. Tavla kurallarına göre, zar her atılışında, gelen zarın ikisini de, fırsatı varsa, oynamak zorundadır; eğer pulların tavla üzerindeki dizilişlerine göre, bir zarı oynamak durumundaysa büyük gelen zarı oynamalıdır. Gelen iki zarı da oynayamıyorsa sırası gider ve sıra rakip oyuncuya geçer. Bu kural zarların çift gelmesi halinde de geçerlidir.

Pul Kırma ve Kırık Pulu Girme
Bir oyuncunun pulu tek ise, ki buna biz açık deriz, rakip oyuncunun attığı zara göre oynadığı pul diğerinin açıktaki puluna denk geliyorsa o rakip oyuncunun pulunu kırar ve kendi pulunu yerleştirir. Pulu veya pulları kırılan oyuncu, diğer hiçbir pulu oynatamaz, önce kırık pullarını rakip oyuncunun toplama hanesine girmelidir. Kırık son pul girildikten sonra kullanılmayan diğer zar tavlanın diğer yerlerinde olan pullar için kullanılır. Örneğin, bir oyuncunun iki pulu rakibi tarafından kırılmışsa, ve dört ve altı atmış ise, rakibin toplama hanesindeki dört ve altı haneleri açık ise pullarını yerleştirir. Sadece dört hanesi açık, altı hanesi kapalıysa, sadece dört hanesine girebilir ama altıyı bir sonraki zar atışına kadar beklemek zorundadır. Rakip oyuncunun dört ve altı haneleri kapalı ise sıra rakip oyuncuya geçer.

Pulların Toplanması
Bütün pullar toplama hanesine taşındıktan sonra tavla oyuncusu pullarını toplamaya başlar. Oyuncu sadece tüm pulları toplama hanesine pullarını taşıdıktan sonra toplamaya başlayabilir ve bu toplama işlemini attığı zara göre yapabilir. Oyuncu pullarını toplama durumuna geldiğinde, yani tüm pulları toplama hanesine ulaştığında, pullarını toplayabildiği gibi, toplama hanesinde yer değiştirebilir de. Oyuncu zar attığında, attığı yerde pulu yoksa, pulunu ya da pullarını daha yüksek rakamlı yerlere sallar. Eğer toplama esnasında oyuncunun pulu kırılırsa, toplama işlemi durur ve kırık pulu veya pulları, rakip oyuncunun toplama hanesine girdikten kendi hanesine kadar getirir ve ondan sonra toplamaya devam eder. (Aynı işlem ‘Pul Kırma ve Kırık Pulu Girme’ bölümünde belirtilmiştir) On beş pulunu toplayan oyuncu oyunu kazanmış sayılır.

Oyunu Kazanma
Acemiler ve Ustalar İçin Tavla Oyunu Geleneksel tavla kurallarına göre, tavla oyununu kazanmanın üç yolu vardır:
1. En bilinen yol, oyunu kaybedenin en az bir pul toplamış ama tamamını toplayamadığı zaman, kazanan ise tüm pullarını toplamıştır ve bir puan elde eder.

2. Eğer bir oyuncu oyunu kaybeder ve hiç pul toplayamamış olursa ‘mars’ olmuştur ve kazanan iki puan birden elde eder.

3. Daha kötüsü, oyuncu oyunu kaybeder, hiç pul toplayamamışsa ve kazananın toplama hanesinde hala kırık pulu varsa, tavla kurallarına göre kazanan iki puan elde eder.

Özetle, tavla kuralları çok basittir ama oyuncular, ne kadar online tavla oynarlarsa, oyun becerilerini o kadar geliştirirler.

Yorumla