Efsanevi oyun kahramanları

0
159

Bunca yıldır oyun oynuyoruz, bir şey öğrendikse o da sıkı karakterli fos bir oyun pek görülmemiştir. Şimdi doğru söyleyin, Lara Croft’lu bir Pac-Man yapılsa bile o oyun şahaneler şahanesi olmaz mı? Buyrun, bize göre tüm zamanların en sıkı oyun karakterleri geri sayımı…

10 – Cloud Strife: Kocaman bir kılıç. Kocaman diken gibi saçlar. Bütün numarası kafasında değildi ama bilirsiniz işte, süper oyun karakteri olmak için Einstein olmaya gerek de yok. İleride bir gün Sephiroth gibi olmak için köyünden kalkıp asker olmaya giden bu genç, önce Sephiroth’dan nefret eder, sonra üzerinde deneyler yapılır ve hafızasını kaybeder, sonra en yakın arkadaşı ölür, evine dönerken bindiği tren kaçırılır… Üstelik bütün bunlar olurken daha oyuna başlamamışsınızdır bile. Final Fantasy VII’nin baş kahramanı, arkadaşı Zack’ın kılıcı ile harikalar yaratır, üstelik bir kere kadın kıyafeti bile giyer.

9 – Master Chief: İşte Xbox’un medyadaki yüzü, bir numaralı yıldızı! Biz PC ağırlıklı takılanlar bile sırf “Halo” oynamak için XBox edinmeye çalıştıysak hep bu sessiz ama derinden adam yüzünden. Kendisi, hareket halindeki bir tankın üstüne atlayıp içine el bombası atacak, bir jipin şoförünü direksiyondayken pataklayacak kadar cesur, uzaylıların nasıl kökünü söktürüyor anlatmıyoruz bile. Aynalı gözlük her zaman kötü bir şey değil demek ki!Efsanevi oyun kahramanları - Pikachu:

8 – Pikachu: Bu elektrikli ufaklık olmasaydı, Pokémon böyle bir fırtına haline gelir miydi sizce? Ufaklık dediğimize bakmayın, 25 numaralı 7 kiloluk bu minik dev, Raichu haline geldiğinde karşısında olmak istemezsiniz. Ayrıca kendisi bir top içinde yaşamayan tek Pokémon’dur. Japon çocuklar onu izlerken nöbet geçiriyor olabilirler ama bu onu şu an olduğundan daha az tatlı yapmaz.

Efsanevi oyun kahramanları - Sonic 7 – Sonic the Hedgehog: Master Chief Xbox’ın maskotuysa (az önce Master Chief’e maskot mu dedik biz?) Sonic de Sega’nın maskotuydu. Bahçede “Sonic mi Mario mu” tartışması yapılırken hangi tarafı tutardınız? Saçlar çekilir, lakaplar takılır, kavgalar edilirdi ama hangi kahraman daha kıyak bir türlü karar verilemezdi. 1991 doğumlu bu mavi kirpi kafayı tutanların iddiası basitti: “Daha hızlı daha iyidir!”

6 – Samus Aran: Gameboy’un en efsanevi kahramanlarından biri de bayan Samus Aran’dır. Evet, doğru duydunuz, bilmeyenler için söyleyelim, Samus Aran, uzayda dolanan bir ödül avcısıdır ve bir kadındır. İşin en eğlenceli tarafı, çok sıkı erkek bir karakter ile oynadığımızı sandığımız o zamanların sonunda bir kadın olduğunu ilk öğrendiğimiz andı. Filmi de geliyormuş diyorlar.

Efsanevi oyun kahramanları - Lara Croft5 – Lara Croft: Lara Hanım, muhtemelen en ikonik oyun kahramanıdır. Sadece ilk oyunda 100 tane altın ıvır zıvır toplamadan da platform oyunu oynandığını göstermesiyle meşhur olmuştur dersek saflık etmiş oluruz. Neden bu kadar meşhur olduğunu anlamak için kendisine şöyle bir bakmak yeterli. Yahu Angelina Jolie oynadı gerçek hayatta, daha ne diyelim?

4 – Solid Snake: Snake, genleriyle oynandığı için bir savaş makinesiydi, doğuştan bir kahramandı. Hideo Kojima’nın elinden çıkma bu yaratık, “Metal Gear Solid”in her şeyiydi. Kendisi ultra sıkı, ultra karizmatik, ultra güçlü bir adamdı ve savaşmaya başladı mı siz bile şaşırırdınız oynarken. İşin acayibi, kendisini bu kadar karizmatik olmasının övgülerini Kojima değil, Snake’i seslendiren David Hayter aldı hep. Yazık.

3 – Link: Bu kadar sessiz bir karakter nasıl oldu da listemizde 3 numara oldu? İki sebepten dolayı, 1, listemiz tamamen kendi keyfimize göre derlendi, 2, ağzından tek kelime çıkmıyordu! Biraz alışılmış, hatta biraz bayat gibi duran bir imajı olabilir ama nihayetinde bir elfin ne kadar farklı olmasını bekleyebilirsiniz? Üstelik 18 yıllık ömrü ile en yaşlı oyunculardan biridir. Bu bile yeterli gibi aslında. Kendisini “Legend of Zelda: Ocarina of Time”da oynamalısınız.

Efsanevi oyun kahramanları - Süper Mario 2 – Pac-Man: Pac-Man’in koskoca listede 2. sırada olması sizi şaşırtabilir. Ama şaşırtmamalı. Bütün o cafcaflı, patlamalı efektli, göz yamultucu oyunları bitirdikten sonra, Pac-Man’de eğlendiğiniz kadar eğlendiğinizi düşünüyor musunuz? Hangi oyunda rekor yazdırmak, hele de önünüzde başka birinin rekoru varsa bu kadar heyecanlı, hırslı oldu? Tetris, o da belki. Ama tetris bir karakter değil mi? Yoksaa?

1 – Mario: Bıyığı vardı çünkü başka türlü o yuvarlak şeyin yüz olduğu anlaşılmıyordu. Tulum giyiyordu çünkü atlayıp zıpladığı başka türlü anlaşılmıyordu. Teknik yetersizliklerin, tüm zamanların en popüler (ve bizce en harika) oyun karakterini yaratılmasına sebep olduğunu düşünmek sizce de ilginç değil mi? “Hotel Mario” gibi olmadıkları sürece bir 20 yıl daha Mario oynamaya hiçbir itirazımız olamaz.

Yorumla