Bovling nasıl oynanır, tarihçesi, kuralları

0
245

Devrilen kukalar, alınan sayılar: Bovling
Çocukluğunda kukalı saklambaç oynayanlar ya da Taş Devri’ni seyredenler için aslında hiç de yabancı bir spor değil… Bovling sadece Fred Çakmaktaş ve Barnie Moloztaş’ın tutkusu değil, tüm dünyada milyonlarca insanın hem spor yapmak hem eğlenmek için tutkuyla bağlandıkları bir oyun. Biz de hazır sıcaklar bastırmışken, şöyle klimalı salonlarda serin serin oynayabileceğimiz bovlinge biraz daha yakından bakalım dedik.

Biraz Tarih…
Bovlingin ortaya çıkışı hakkında çeşitli söylentiler var. Ancak kesin olarak bilinen, insanların tarihin ilk dönemlerinden beri dünyanın farklı yerlerinde, uzak mesafelere bazen yan yana bazen üst üste yerleştirdikleri taş, tahta, metal cisimleri devirmeye dayanan oyunlar oynadıkları. Yapılan kazılarda Mısır mezarlarında taş kuka ve toplara rastlanması bunun en iyi kanıtı.

oyun, bovling, bowlingYeni Dünya’ya duyulan ilginin artmasıyla birlikte Alman ve Hollandalı göçmenler tarafından Amerika’ya taşınan bovlingin atası olan oyunlar, halk arasında bir anda yaygınlaşıyor. Ancak üzerinden para kazanmak isteyenlerin çoğalması, 1800’lü yılların ortasında çeşitli eyaletlerde bu tip oyunların yasaklanmasını bile gündeme getiriyor. Ancak bir kere bu oyunun zevkine varanlar yasaların sadece 9 kukalı bovlingi kapsamasından yararlanarak, 10. kukayı oyuna dahil edip topu fırlatmaya devam ettiler.

1895’e gelindiğinde ise artık kuralları ve malzemeleri standartlaştırmak için -yalnızca erkek oyuncuları kapsayacak- Amerikan Bovling Kongresi kuruldu. 1901’de düzenlenen ilk ulusal şampiyonayı daha sonra uluslararası turnuvalar takip etti. 1952’de otomatik kuka yerleştiricisinin bulunması ise bovlingin bir anda yaygınlaşıp, dört bir yanda salonların açılmasına yol açtı.

Günümüzde dünyadaki bütün bovlingoyunlarının yönetim organı, 1951’de kurulan Uluslararası Bovling Oyuncuları Federasyonu. Ancak bu federasyon da 9 ve 10’ar kukalı oyuna göre farklı birimlere ayrılmış durumda. Türkiye’de ise 10 kukayla oynanan bovling, “Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu” altında faaliyet gösteriyor. A, B ve C kategorilerini içeren bir ulusal ligimiz de var.

Saha
oyun, bovling, bowlingBowling nasıl oynanır, tarihçesi, kuralları Günümüzde sayıları gittikçe artan salonlarda oynanan bovlingin üzerinde oynandığı vernikli tahta 19.17 cm uzunluğunda ve 1.07 m genişliğinde. Atış yapılan faul çizgisiyle en önde duran kuka arasındaki mesafe ise 18.3 metre. Birbirlerine yaklaşık 30 cm arayla dizilen kukalar, plastikle kaplı tahtadan yapılıyor ve boyları 38 cm oluyor. O kocaman topun ağırlığı ise 7.3 kiloyu geçemiyor ve metal olmayan bir maddeden yapılması gerekiyor. Topun üstünde baş ve iki orta parmağı geçirmek için üç tane delik var.

Puanlama
Bovlingin puanlaması karışık görünmesine rağmen aslında son derece basit. 10 tur üzerinden oynanan oyunda oyuncuların her turda 2’şer atış yapma hakları var. Yıkılan her kuka bir puan anlamına geliyor. Bütün kukaları ilk atışta devirecek kadar iyi bir atış yaptıysanız strike yaptınız demektir. “X” ile gösterilen bir strike’ın puanı 10’a ilaveten sonraki iki atışta devrilen kukaların sayısı toplanarak hesaplanıyor; böylece koskoca bir puanınız oluyor.

Bovling nasıl oynanır, tarihçesi, kuralları Birinci atışta kukaların hepsi devrilmezse, düşen kukalar alınarak ikinci atışa geçilir. Kalan kukaları bu sefer devirebilirseniz, spare yaptınız, tebrikler. Puanınız, 10’a ilaveten sonraki ilk atışında devrilen kukaların sayısının toplamı oluyor. Puan tabelasında işaretiniz ise “/” sembolüyle gösteriliyor. Şayet onuncu turda strike veya spare yapmayı başarırsanız ek atış hakkınız oluyor. İlk iki turda iki strike yapılırsa kazanılan 20 puana bir sonraki turda ilk atışta devrilen kukaların sayısı eklenir. Bütün bu hesaplar gözünüzü korkutmasın zira bovlingde ulaşılabilecek en yüksek puan 300. Onu da ancak 12 strike arka arkaya yaparsanız elde edebiliyorsunuz.

Sonuçta özellikle kalabalık oynandığında son derece eğlenceli bir spor olan bovlingin denge, gücün doğru kullanımı, konsantrasyon gibi özellikler kazandırmak gibi yararları olduğunu da söyleyebiliriz. Her durumda bu oyunun/sporun, arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirmek ve değişik bir şeyler yapmak isteyenlerin alternatif listelerinde yukarılarda yer alması gerektiği ortada. Tabii saha dışına çıkmamaya ve atış çizgisini ihlal edip faul yapmamaya da dikkat etmeyi unutmayın!

Yorumla