Bilardo oyununun kuralları, çeşitleri, incelikleri

0
784

Bilardo bir spor çeşididir. Son yıllarda spor dalları içinde önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Şu anda Avrupa’nın en çok ilgilenilen 5 sporu arasındadır.Bilardo oynamak için gereken aletler; bilardo masası, isteka (bilardo sopası), bilardo topları, tebeşir (istekanın topa daha ölçülü vurmasını ve gereksiz yere kaymamasını sağlar, özellikle falsolu vuruşlarda çok işe yarar), köprü(isteğe göre) (zor uzanılan toplara yetişmeyi sağlar) gerekir.

Bilardoda açı hesaplamak ve hızı ayarlamak iki temel kuraldır. Bilardo kapalı bir alanda oynanır. Bilardo en başta cepli (delikli) bilardo ve cepsiz (deliksiz) bilardo olarak iki temel gruba ayrılır. Cepli bilardoya örnek olarak bilinen 8-Top (Amerikan) bilardosu ve Snooker vardır. Cepsiz bilardoysa 3-Top (3-Bant) bilardo olarak bilinir. Tabi bunların bugüne kadar ulaşamayan çeşitleri de vardır.

1- Amerikan Bilardosu(pool)
2- 9 Top
3- 14+1
4- Snooker
5- 3-Top (Karambol) ve
6- 3 Bant Bilardosu

Amerikan Bilardosu(pool)
amerikan bilardo8 top: Amerikan bilardosu bilardonun bugüne kadar gelebilen ilk cepli bilardo çeşididir. Amerikan bilardosu adından da anlaşılacağı gibi Amerikanların keşfettiği bilardo çeşididir. Amerikan bilardosunda düz olarak adlandırılan 1-7 arasında numaralanmış yedi tane top, çizgili (pijamalı) olarak adlandırılan 9-15 arasında numaralanmış top, 8 numaralı siyah bir top bir de vuruş yapılan beyaz top vardır. Yani tam olarak 16 tane top vardır. Oyun 2 kişi ya da 2 takım olarak oynanabilir. Oyunun amacı iki gruptan birini tamamlayıp siyah topu sokmaktır. Oyuncu hangi topu hangi deliğe sokacağını vuruş öncesi deklare etmek zorundadır. yanlış top girerse ya da top yanlış deliğe girerse top delikten çıkmaz ama sıra rakibe geçer.Fauller beyaz topu sokmak, herhangi bir topun masadan dışarı çıkması, yanlış gruptaki topun deliğe sokulması, beyaz topun ilk önce diğer gruptan topa ya da siyah topa değmesi ya da hiçbir topa değmeden gitmesi, oyuncunun isteği haricinde herhangi bir organıyla veya bir aletle herhangi bir topa dokunması, istekanın beyaz topa iki kere değmesi ya da beyaz top haricinde bir topa değmesi ve hiçbir topun bant ya da cep görmemesi halinde uygulanır. Beyaz topun deliğe girdiği ya da masadan çıktığı durumlarda rakip oyuncu beyaz topu istediği yere koyarak oyuna devam eder. Bir de oyunun kaybedilmesini sağlayan fauller vardır, bunlar siyah topun daha siyah topa sıra gelmeden sokulması,siyah topun masadan dışarı çıkması ve siyah topun deklare edilenden başka bir cebe sokulmasıdır. Amerikan bilardosu en çok tercih edilen cepli bilardo çeşididir. Amerikan bilardo masasının boyu 1.8 metreye yakın eni de bir metre civarlarındadır. Ayrıca 9-top, 14+1 ve Bank pool gibi çeşitleri vardır.

9 Top
Yine standart Amerikan Bilardo masasında oynanan bir oyundur. Kuralları hemen hemen aynıdır. Ancak bu oyunda sadece 1-9 arasındaki toplar kullanılır. Toplar, 1 numaralı top en önde ve 9 numaralı top tam ortada kalmak üzere diamond şeklinde 1 numaralı top açılış noktasında olacak şekilde birbirine yapışık olarak dizilir. Oyunun amacı, açılıştan sonra 1 numaralı toptan başlayarak sırayla gitmek ve en son 9 numaralı topu sokarak oyunu bitirmektir. Buradaki önemli nokta sıradaki topu gördükten sonra başka bir topu sokma hakkı olmasıdır. Örneğin sıra 2 numaralı toptayken, oyuncu beyaz topla önce 2 numaralı topu görüp daha sonra 9 numaralı topu sokarak oyunu kazanabilir. Bu durum bütün toplar için geçerlidir. 9-top oyununda deklarasyon yapılmaz.

14+1
Yine standart Amerikan Bilardo masasında oynanan bir oyundur. Bütün toplar 8-top düzeninde yerleştirilerek oyuna başlanır. Bu oyunda her iki oyuncu da sıra kendisindeyken istediği her topu sokabilir. Deliğe nizami olarak giren her top 1 sayıdır. Önceden belirlenen sayıya ulaşan oyuncu maçı kazanır. Bu oyunda da deklare yapmak zorunludur. Deklare edilen top yanlış deliğe girerse ya da başka bir top deliklerden birine girerse söz konusu top çıkarılıp açılış noktasına konur. Oyun sonu ise diğer türlerden tamamen farklıdır. Masadaki 15 topun sonuncusuna atış yapılmaz, masada kaldığı yerde bırakılarak önceden sokulmuş 14 top üçgen içinde en öndeki top olmadan dizilir. Topların diziliş sırası yoktur. Dizilişten sonra son toptan bir önceki topu yani 14. topu sokan oyuncu oyuna devam eder. İdeal devam biçimi masada önceki seriden kalan tek topu sokarak beyaz topla diğer 14 topu dağıtmak ya da “kırmaktır”. Bu yapılamıyorsa güvenli vuruş yapmak gereklidir. Eğer 15. top üçgenin konacağı alanda kalmışsa üçgen içine konur ve 15 top birlikte dizilmiş olur. Aynı şey beyaz top için geçerli olursa açılış çizgisinden başlanır. Bu oyunda fauller -1 puan olarak hesaplanır. Faulden sonra beyaz topun kaldığı yerden devam edilir. Beyaz topun deliklere girmesi halinde açılış çizgisinde bir noktadan başlanabilir ancak açılış noktasının gerisindeki toplara atış yapılamaz. Üst üste 3 kez faul yapan oyuncudan 15 puan düşülür. Ayrıca bant kuralı da vardır. Bu kurala göre beyaz top ya da diğer toplardan en az biri vuruştan sonra en az 1 banda temas etmelidir.

Snooker
Bilordonun Çeşitleri, Kaç Tip Bilardo Var? Cepli bilardoya diğer bir örnek Snookerdır. İki kişi ya da iki takımla oynanır. Snookerı İngilizler savaşa giderken can sıkıntısından keşfetmişlerdir. Diğer bilardo çeşitlerinden canları sıkıldığı için keşfetme gereği duymuşlardır. İngilizler ilk keşfettiğinde renkli toplar yoktu. Renkli toplar sonradan keşfedildi bunlar sarı top (2 puan), yeşil top (3 puan), kahverengi top(4 puan), mavi top(5 puan), pembe top (6 puan) ve son olarak da siyah top(7 puan) olarak sıralanır. Bunların yanında 15 tane kırmızı top (1 puan) olarak sayılır ama kırmızı toplar en baştan beri vardır. Bir de yine bir tane beyaz top vardır. Yani toplam olarak 22 top vardır. Kuralları bir kırmızı top sokmak sonrada bir renkli top sokmak ardından yine bir kırmızı top sokmak gibi bir döngüye sahiptir. Faul olsa da olmasa da deliğe giren kırmızı top asla ve asla çıkartılmaz ama renkli toplar çıkartılır. Kalan renkli toplar kıdem sırasına göre küçükten büyüğe doğru(sarı-yeşil-kahverengi-mavi-pembe-siyah) sokulur. Fauller sıra kırmızı toptayken beyaz topun deliğe girmesi (4 puan), sıra kırmızı toptayken renkli bir topun sokulması (sarı, yeşil, kahverengi için 4 puan mavi için 5 puan, pembe için 6 puan, siyah için 7 puan) karşı tarafa geçirilir, sıra renkli bir toptayken vurulan ilk renkli top yerine herhangi başka bir topun sokulması (kırmızı, sarı, yeşil, kahverengi için 4 puan, mavi için 5 puan, pembe için 6 puan, siyah için 7 puan) sokulan ya da ilk vurulan topun sayısı toplanmaz hangisinin puanı daha fazlaysa ona göre rakibe puan geçer, herhangi bir topun masayı yapılan vuruş sonrası terk etmesi ya da herhangi bir topa isteka harici herhangi bir şeyle değilmesi ya da beyaz topa iki kere vurulması halinde 7 puan karşı tarafa geçirilir. oyunun adını aldığı “snooker” terimi aynı zamanda oyunun ayırıcı ve can alıcı bir özelliğini adlandırmak için de kullanılır. pot şansı olmayan ya da riske girmek istemeyen oyuncu beyaz topu masada rakibinin top görmesini engelleyecek bir noktaya bırakırsa – faul yapmadan – buna “snooker” bırakmak denir. “çin snookerı” ise beyaz topu bir topa yapıştırmak suretiyle rakibi kontrolsüz, zor bir vuruş yapmaya zorlamaktır. üst seviye oyuncular için pot yüzdesi ne kadar önemliyse snooker bırakabilmek ve snooker çözebilmek de o kadar önemlidir. Oyunculardan biri herhangi bir durumda faul yaptıktan sonra, sıra rakibine geçtiğinde eğer bu oyuncu masadaki kırmızılardan herhangi birinin her iki maksimum incesini düz bir vuruş çizgisinden göremiyorsa “free ball” veya “açık top” kuralı uygulanır. Bu kurala göre masa üstündeki tüm toplar (yani renkliler) kırmızı top olarak sayılır ve oyuncu istediği topa vurabilir. Renklilerden birini kırmızı yerine pot yaparsa kırmızı topların değeri olan 1 sayı kazanır ve renkli top yerine konur. Oyunun devamı normal şekilde oynanır.

Hesaplandığında bu oyunda en fazla 147 sayı yapılabilir (fauller sayılmazsa).En çok 147 Stephen Hendry tarafından(7 kez)yapılmıştır. Ronnie O’Sullivan ise 5 kez maksimum seriye ulaşmıştır.Bu 5 seri en hızlı 5 maksimum seridir. Bu hızlı oyun tarzından dolayı kendisine roket Ronnie denir. Snookerın devleri(lokomotifleri) olarak bilinen oyuncular Ronnie O’Sullivan, Stephen Hendry, Paul Hunter kanser olmasına rağmen kemoterapi gördüğü hafta maça çıkmıştır, 2006 yılında kanserden öldü)(Peter Ebdon), (John Higgins) ,(Ken Doherty),(Steve Davis(80’lerin en büyük oyuncusu))

Türkiye’de kuralları pek bilinmediği için Türkiye’de çok tercih edilen bir bilardo çeşidi değildir. Yabancı turistleri (özellikle de İngiliz turistleri) ağırlayan oteller snookerı tercih eder. Snooker masasının boyu 3.60, eni 1.80’dir. Dünya’nın en fazla tercih edilen bilardo oyunu olmaya doğru ilerlemektedir. Yavaş yavaş Britanya dışında da oynanmaya başlanmıştır.

3-Top (Karambol) ve 3 Bant Bilardosu Cepsiz bilardoya en iyi örnekse 3-Top (Karambol) ve 3-Banttır. Prensip olarak bu iki oyun arasında çok az fark vardır.Bu iki oyunda aynı masada ve aynı toplarla oynanır. 3-Topta ve 3-Bantta bir bitiş sayısı seçilir örnek olarak(20) ve bu sayıya ilk ulaşan kazanır. Bu iki oyunda da bir beyaz top, bir sarı top ve bir de kırmızı top vardır. İki kişi ya da iki takım olarak oynanır. Kural olarak rakiplerden biri beyaz topa diğeri ise sarı topa vurur bu iki oyunda da kırmızı topa vurulmaz. 3-Topta sayı yapmak için vuruş yapılan topun diğer iki topa değmesi lazımdır. 3-Bantta ise sayı yapmak için vuruş topunu 3 kez banda (bir banda üç kez ya da 3 ayrı banda gibi) temas etmesi ve diğer iki topa vurmasıdır. 3-bant oyununun esası vuruşu yaparken ıstakanın çıkış noktasını dikkate alarak, topların masa içinde hangi hızda ve hangi açılarda yol alacağını hesap etmeye dayanır. Masa üstündeki nokta ya da diamond şeklindeki işaretler bu hesaplamaları yapmaya yardımcı olur. bu hesapların yapılabilmesi için farklı sayı sistemleri kullanılmaktadır. Sayı yapan kişi tekrar vurur. Faullerde karşı tarafa sayı geçmez. Herhangi bir topun masayı terk etmesi halinde faul olur. 3-Top 3-Banta göre daha kolay sayı yapılan bir oyundur. Oyunda belirli bir seviyenin üzerine çıktıktan sonra sayıyla birlikte atış bırakmanın ve tuş engellemenin öğrenilmesi gerekir. Atış bırakmak için geometri hesabının yanı sıra oyun temposunun iyi ayarlanması gerekir.Ayrıca zor pozisyonlarda sayı almak yerine rakibe karot atmak tabir edilen vuruşlarla pozisyon vermemek düşünülebilir. Öbür türlü sayı alınamazsa rakibe sote ya da sota tabir edilen kolay vuruş bırakılması kuvvetle muhtemeldir.

Türkiye’nin en başarılı bilardocularından Avrupa Şampiyonu Semih Saygıner Türkiye’de bilardonun özellikle de 3-Bant ve karambol bilardonun öncüsü olarak görülür. Kendisinin Dünya Şampiyonlukları ve pek çok Türkiye şampiyonluğu vardır. Dünya genelindeki diğer büyük 3 bant oyuncuları Raymond Ceulemans, Torbjörn Blomdahl, Sanchez olarak sayılabilir.

Semih Saygıner
Semih Saygıner Semih Saygıner altı kardeşin beşincisi olarak 12 Kasım 1964’te Adapazarı’nda doğdu. Babası tüccar terzi Faruk Bey ile annesi Süreyya Hanım’ı 14 yaşındayken elim bir trafik kazasında kaybetti.

Çok başarılı bir okul hayatı olmasına rağmen lise 1. sınıfta ailesinin vefatı nedeniyle okuluna ara veren Saygıner, bir süre sonra tekrar sınava girip Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümünü kazandı.Lise 1.sınıfı tekrar okuyan ancak ailesini kaybetmenin verdiği üzüntü nedeniyle pisikolojik sorunlar yaşayan Saygıner, sonunda okul hayatına nokta koymak zorunda kaldı. 16 yaşında bilardo oynamaya başladı ve kısa bir süre sonra üstün performansıyla herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. 17 yaşındayken İstanbul Şampiyonası’na katıldı ve birinci oldu. Ağabeyinin müteahhitlik firmasında çalışmaya başladı. 1986’da askerliğini bitirdikten bir süre sonra bilardodan kopamayacağını anlayıp tekrar İstanbul’a geldi. Bir bilardo salonunda çalışmaya başlayan Saygıner hem hayatını kazanıp hem de antrenman yapma fırsatı bulmuş oldu.

1988 yılında Türkiye’de yapılan uluslararası bir gösteri turnuvasında dünya şampiyonlarına karşı gösterdi. 1992 yılına kadar çeşitli uluslararası turnuvalara katılan Saygıner, ilk önemli başarısını Almanya’da Dünya Kupası’nda, o yılın Dünya Şampiyonu olan Ceulemans’ı 3-0 yenerek elde etti. Bu başarıdan sonra 1993’te Dünya Klasmanı’nda altıncılığa kadar yükseldi.

Semih Saygıner’in elde ettiği uluslararası başarılardan sonra, bilardo Türkiye’de federasyonu olan bir spor dalı haline geldi ve hızla yaygınlaştı.

Saygıner 1994’te ilk kez Dünya Kupası’nı kazandı. Aynı yıl bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Takımlar Hollanda Ligi’ne transfer oldu ve 1994’te bu yana sayısız başarılara imza attı.1995 yılında, kendi gibi bir bilardo tutkunu olan, bayanlar Türkiye Şampiyonu ve Türkiye Bilardo Federasyonu kurucu üyesi Aygen Berk ile evlendi. Saygıner çifti İzmir’de ve İstanbul’da sektöre öncü olacak iki bilardo salonu açtılar.halen profesyonel olarak Hollanda liginde oynayan, Bilardo literatürüne geçen patentli 40 tane vuruşu ve şu anda egale edilmiş iki Dünya Rekoru bulunan Saygıner, Dünya Bilardo camiasında ‘Mr. Magic’ ve ‘Turkish Prince’ lakaplarıyla anılmaya başlandı.

Eğitim
Bilardo’nun farklı disiplinleri için farklı eğitimler ve teknikler olmasına karşın temelde öğrenilmesi gerekenler aynıdır; Bilardo topuna doğru ve düzgün bir vuruş yapabilmek alınması gereken eğitim ve buna bağlı olan antrenmanlar.

Bilardoda topa ıstaka dediğimiz ağaçtan yapılmış ucu sertleştirilmiş geyik derisinden yapılan bir araçla vurulur. Bilardo oynamak isteyen birinin öncelikle bu aracı düzgün bir şekilde ileri geri hareket ettirmeyi yani limaj yapmasını öğrenmesi gerekir.

Bunun için masadaki duruşumuzun dengeli ve ıstakayı tutuşumuzun doğru olması gerekir.

Not: Bilardoda vuruş topu beyaz toptur (üç toplu bilardoda sarı top da vuruş topudur)

Sağ elini kullanan bir oyuncu için;

Topu atacağımız yönde masaya doğru gelin, masaya yatacağımız yeri (beyaz topa vuruş yapabilmek için durulması gereken yer) tayin ettikten sonra (sert atışlarda normalden biraz daha geride durulabilir) sol ayak biraz önde masaya eğiliyoruz.

Bilardo nasıl oynanır?

 

 

 

 

Bacaklar dengeli olacak şekilde açık olmalı ve boy uzunluğunuza göre de dizlerinizi kırabilirsiniz.

Istakanın arkasını sağ elinizle fazla sıkmadan çanta tutarmış gibi kavrayın

Bilordo oynamanın incelikleri

 

 

 

 

 

ve ıstakanın diğer ucunu da;

sol elinizde açık köprü

Bilordo oynamanın incelikleri

 

 

 

 

 

 

ya da kapalı köprü

Bilardo eğitim

 

 

 

 

 

 

oluşturacak şekilde tutun.

Istakayı ileri geri sallayın (limaj) ıstakanın dengede olmadığını hissediyorsanız sağ elinizin yerini değiştirebilirsiniz yani ıstakanın arkasını daha önden yada arkadan tutabilirsiniz.

Başınız ıstakanın tam üzerinde olmalı ve çenenizle ıstaka arasında atış mesafesinin uzunluğuna göre bir mesafe bırakmalısınız. Bazı amerikan bilardosu ve snooker atışlarında ıstaka çeneye değecek kadar yakın olabilir. Üçbant ve üç toplu bilardo da ise daha yüksekte olabilir.

Nasıl daha iyi bilardo oynarım

 

 

 

Limajın düzgün olup olmadığını kontrol edin. Istaka sağa sola hareket etmemelidir. Burada önemli bir noktada sağ kolunuzun dirsekle omuz arasındaki bölümünün hareketsiz olması gerektiğidir. Yani kolunuz sadece dirsekten hareket etmeli ve üst kol limaj sırasında asla hareket etmemelidir.

Eğer bilardoya yeni başlıyorsanız bu antrenmanı sık sık tekrarlamalı ve kol kaslarınız bu harekete alışana dek devam etmelisiniz.

(Yukarıdaki örnekler sağ elini kullanan oyuncular içindir sol elini kullananlar sağ ve sol ibarelerinin tersini düşünmelidir)

Antrenman sırasında ıstakanın ucunu devamlı beyaz topun aynı noktasına vuracakmış gibi sallamanız yada ortası delik bir tahta yada bir kola şişesinden yardım almanız faydalı olacaktır.

Antrenmanları topa vurarak devam ettirin. Beyaz topun ortasına vurarak başlayın. Çünkü eğer sağına veya soluna vurursanız top sağa yada sola dönerek gider (falsolu atış) ve uzun mesafeli atışlarda yön değiştirebilir.

Ayrıca topun altına sert bir şekilde vurduğunuzda top geriye doğru dönerken masada ileri doğru kayacaktır yada tam tersi topun üstüne vurursanız ileri doğru dönerken yine ileri doğru gidecektir. Bu eksta atışları topa vurmada ustalaştığınız sürece geliştirecek ve beyaz topa istediğiniz hareketleri yaptırmaya istediğiniz yöne göndermeye başlayacaksınız.

Unutulmaması gereken bir noktada tebeşir kullanmaktır. Hemen hemen her atıştan önce (özellikle falsolu atışlardan sonra) ıstakanın ucunu tebeşirlemelisiniz. Tebeşir uçtaki derinin parlak ve pürüzsüz topun yüzeyinden kaymasını engelleyecektir.

Bu antrenmanlardan sonra öğrendiklerinizi uygulamak için arkadaşlarınızla maçlar yapın ve düzgün vuruşlar yapmayı deneyin.

Eğer usta bir bilardo oyuncusu olmak istiyorsanız çok iyi oyuncularla oynamalı, antrenörlerden yardım almalı ve çok çalışmalısınız. Bilardoyla ilgili sormak istediklerinizi forumda sorabilir ve usta oyunculardan cevaplar alabilirsiniz.

Yorumla