Uçurtma uçurmanın incelikleri

1
561

Gökyüzünün renkli arkadaşları
Hiç uçurtma uçurdunuz mu? Farkındaysanız “becerebildiniz mi” diye sormuyoruz, hiç fırsatınız oldu mu diye soruyoruz. Uçurtma uçurmak için roket bilim adamı olmak gerekmiyor, işin en zor kısmı babanızı televizyon karşısından kaldırıp pikniğe çıkarmaya ikna etmek. Biz zamanında yüz vermeyen babamıza suratımızı asar, kendi başımıza üç çıtayı birleştirip altıgen bir zemine oturtur, ucuna da bir püskül takıp çayıra çimene çıkardık. Klasik altıgen uçurtma işte…

Acıklı denemelerden sonra rüzgara bıraktığımız uçurtmaya nasıl zor hakim olduğumuza kendimiz de şaşardık, zira epey kol gücü gereken bir iş. Küçük bir çocuğun kolay becerebileceği bir iş değil gibi. Zaten onun için, yanımızda babamız, abimiz, zorla getirdiğimiz kim varsa artık, bir süre sonra alıp kendisi uçurmaya başlardı. Eh, bir büyük ele geçirdi ya, artık uçurtmanın akıbeti de belliydi ya gidip bir ağaca dolanacak ya ipi karışacak ya da kaçıp gidecekti. Ancak çok şanslıysak o uçurtmayı eve götürebilirdik. Buradan çıkacak ders: “bir uçurtmanın ömrü kelebek kadardır”.

Uçurtma uçurmanın incelikleri

Uçurtmayı Çinliler bulmuş diye biliniyor. O da tamamen bir tesadüfe bağlı. Efsaneye göre, 3000 yıl kadar önce, şapkasının rüzgardan uçmasını önlemek isteyen bir Çinli adam, ona bir ip bağlamış ve uçurtma fikrinin doğmasına sebep olmuş. Sonra şapkadan ziyade bambu çıtaları kullanarak uçurtma yapmanın daha akıllıca olduğunu düşünmüşler. Zemininde de ipek kullanmışlar. Çinliler bu pahalı uçurtmanın kötü ruhları kovduğuna inanırlarmış. Bugün bile uçurtmanın uğuruna inanıyorlar.

Zamanla Asya’ya yayılan uçurtma, Avrupa’da, Amerika’da ve Avusturalya’da da popüler olmuş. Giderek farklı şekiller kazanmış ve günümüze kadar zenginleşerek gelmiş. Artık festivalleri bile yapılıyor biliyorsunuz, ülkemiz de dahil. Uçurtma meraklıları, bunu sadece bir oyuncak olarak görmeyi reddediyorlar ve uçurtmanın kendi kültürü olduğunu düşünüyorlar. Eh, zamane uçurtmaları hakikaten de bir farklı.

Bir bilim adamı olarak uçurtma
Uçurtma uçurmanın püf noktaları Uçurtma, bilime de hizmet etmiş. Rüzgar, basınç ve hava akımları hakkında bilgi sahibi olmaktan tutun, Wright kardeşlerin ilk uçak denemelerine kadar birçok yerde uçurtma kullanılmış. Amerikalı diplomat ve bilim adamı Benjamin Franklin, uçurtmayı atmosfer elektriğini araştırmakta kullanmış. Şu uçurtmanın ipine anahtar bağlama hikayesi… Telefonun mucidi Alexander Graham Bell de uçurtmadan bilim adına yararlananlardan biriymiş. Elbette teknoloji ilerledikçe bu tip kullanım alanlarında uçurtmanın yerini başka cihazlar aldı. Ama teknoloji, uçurtmanın bilimsel kullanımını gereksiz kılarken kültürünün kendisini yakından etkiledi, bir şeyler alıp başka şeyler verdi yani. Fiberglas, karbon grafit gibi yeni ve hafif malzemelerle yapılan uçurtmalar, daha hızlı ve iyi uçan bir hale geldiler ve işin içine rekabet de karıştı.

Uçurtma yapmanın incelikleri Uçurtmaları, ‘gösteri amaçlı yapılanlar’ ve ‘güçlü uçanlar’ olarak ikiye ayırıyorlar. Gösteri uçurtmaları, adı üstünde gösterişli ve renkli, seyredeni hayrete düşüren uçurtmalar. Bir çoğunu uçurmak için çok kuvvetli rüzgara gerek duyulmuyor. Son derece hafif malzemeden yapılan bu oyuncaklar, elbette pek nazikler ve çabuk hasar görebiliyorlar. Zora gelemiyorlar yani. Güç uçurtmaları ise, genellikle resimde gördüğünüz “buggy” adı verilen tekerlekli cihazla kaymaya ve uçurtma sörfü yapmaya yarıyorlar. Tabii ki uçurtma yapıp kaykayınıza bağlayın demiyoruz, bunlar ekstrem spor deneyimi olmayanların pek yapamayacağı işler. Nereden de biliyorsak deneyiminiz olmadığını? Bunların fren yapabilme yeteneğine sahip olan 4 ipli olanlarına da ‘traction kite’ deniyor.

Asya’da, dekoratif uçurtmaların müzik eşliğinde gökyüzünde salınması esasına bağlı yarışmalar yapılıyor. Balık, kuş, özellikle de ejderha formlu uçurtmaları görmüşsünüzdür. Ama bütün yarışmalar bu kadar masum değil; rakibin uçurtmasına saldırıp onu düşürmeye dayalı oyunlar da var. Bir de dedelerimizden filan duyduğumuz uçurtmalara jilet takma hikayeleri varmış eskiden, diğer uçurtmaların iplerini kesmeye çalışmak için.

Yeni başlayanlar için uçurtma
Acemi uçurtmacılar için, öncelikle basit ve ucuz malzemeden yapılanları kullanmaları öneriliyor. Uçurtma uçururken unutmamak gereken bazı noktalar şunlar:

Uçurtmaya takılan kuyruk, sadece süs amaçlı değildir. Hızını ve dengesini korumaya yardımcı olur.

İskeletin merkezinin sağlam ve dengeli olması çok önemlidir.

Küçük uçurtmalar elbette daha kolay havalanır ama yine de boyutlarda cömert davranın. Hem daha çok süsleyebilirsiniz hem de uçurmak daha heyecanlı olur. Çok zorlanacağınız için ip elinizi kesebilir, en iyisi eldiven kullanmak. Küçük çocuklara büyük uçurtmaları teslim etmemek gerektiğini de unutmayın. Kardeşiniz uçurtmanın peşinde, yerden de bir karış havada… Size eğlenceli görünebilir ama onun hiç hoşuna gitmeyecektir.

Elektrik telleri olan bir yerde uçurmayacağınızı düşünüyoruz. Ola ki bir talihsizlik sonucu uçurtmanız tellere takıldı, en iyisi onu olduğu yerde bırakmak.

Uçurtma alanına giderken yanınıza fazladan bant ve ip almayı unutmayın.

Fırtınada uçurmamanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Yıldırım bu, kolay hedef buldu mu kendine, ne yapacağı belli olmaz. Gerçi belli aslında, çarpar işte.

Uçurtma uçurmanın incelikleri Hem en basit hem de en iyi uçan uçurtmalardan biri olan ‘Eddy’ tipi uçurtma yapımı ile devam edelim. Yeni başlayanlar için en uygun uçurtmalardan biri olduğu düşünülüyor. En tanınan uçurtmalardan biri.

Eddy, yapımı en kolay, hızlı uçurtmalardan biri. Size gerekenler, 2 tane 1 metrelik orta incelikte çıta, 1 metrekare genişliğinde kalın ve sağlam bir plastik naylon (profesyonel uçurtmalarda bunun için karbon fiber kullanılıyor), sağlam uzun bir ip, koli bantı, yapıştırıcı, makas.

Uçurtma uçurmanın incelikleri Önce iki çıtayı resimde gördüğünüz gibi, bir haç oluşturacak biçimde birbirine çivileyin ya da çapraz düğümle sabitleyin. Oranları şekildeki gibi ayarlayın. Zemini oluşturacak materyali yere yayıp, üzerine iskeleti yerleştirin. Yanlardan 2 cm pay bırakacak şekilde çevresinden kesin ve yapıştırıcı ile çıtayı çevreleyecek çekilde içeri aldığınız parçayı yapıştırın. Koli bantı ile sağlamlaştırabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz gibi iki tane bağlama noktamız var. 150 cm’lik bir ipi keserek bu noktalardan uçurtmaya bağlayın. Bunun için halka şeklindeki metal aparatlardan kullanabilirsiniz ya da basitçe çıtaya da bağlayabilirsiniz. Sıra geldi uçuracağınız ipi bağlamaya. Bunun için de uçurtmayı yer ile 30 derece gibi bir açı yapacak şekilde bağlayın. Daha fazla açı ile bağlarsanız havada dengede durmaz. Uçuracağınız zaman, rüzgarın durumuna göre açıyı azaltabilirsiniz.

Uçurmak için ipuçları
Tüm yapmanız gereken boş, geniş ve rüzgarlı bir alan bulmak. Eğer tek ipli bir uçurtma kullanıyorsanız dikkatli olduğunuz sürece sorun çıkmaz. Kafa karıştıran şey genellikle türbülans oluyor. Bu nedenle tamamen açık bir alan bulursanız, bu engeli oldukça azaltmış olacaksınız. Aksi takdirde kendi içinde spiral oluşturan rüzgara uçurtmanızı kaptırır ve hasar görmesine neden olursunuz.

Önce rüzgara arkanızı vererek ipi sıkıca tutmanız gerekiyor. Arkadan uçurtmayı tutacak birinin desteğine ihtiyacınız olacak. Hızlıca rüzgara karşı koşarak ipi biraz salacaksınız, arkadaki kişi de uçurtmayı bırakacak. Tek başınızaysanız, uçurtmayı çıtalar yukarı bakacak şekilde yere yatırın ve siz de rüzgara arkanızı dönün. Uçurtma yerde ayakta duracak şekilde ipi yavaşça çekin. Aynı zamanda birkaç adım geri atmaya hazırlanın, dönüp hızlanın. Uçurtma havalanacaktır. Daha sonra dengeyi sağlamak için yavaş hareket edin.

Uçurtma uçurmanın incelikleriRüzgarlı alanın sonuna geldiğinizde uçurtmanın da hızı azalacaktır. O zaman birkaç metre ip serbest kalır. Bundan yararlanarak uçurtmayı yavaşça indirebilirsiniz.

Eğer iki ipli bir uçurtma kullanıyorsanız, sol ipi çekerseniz uçurtma sola doğru hareket eder. Tam tersi de sağ taraf için geçerli tabii. Kontrollü hareket edin ve panik halinde yapılacak hareketlerin uçurtmanın düşmesine neden olacağını unutmayın. Sakin ve güvenli hareket etmeniz gerek.

Sağ ipi nazikçe çekerseniz, uçurtma sağa doğru düşüş hareketi yapar. Çekmeye devam edin, burnu tekrar yukarı dönecektir. Tebrikler, bir döngü hareketi yaptınız. Şimdi iki elinizi bir araya getirin. Bu uçurtmanın düz durmasını sağlar. Uçurtmanızın havada sekiz çizmesini istiyorsanız, yine önce sağ ipi yavaşça çekin ve bu manevrayı sol iple de tekrarlayın; ta ki uçurtmanın burnu tekrar yukarıyı gösterene kadar. Bu hareketi, uçurtmanız havada sekiz çizene kadar yapın. Dönüşten çıkmak için yapmanız gereken, uçurtmanın burnunun yukarı döndüğü bir anda iki ipe birden asılmak.

Uçurtma uçurmanın incelikleri İki ipli uçurtmaları havalandırmak için de aynı işlem tekrarlanır. İndirirken ise uçurtmayı yukarı doğru çevirirseniz hızı azalacaktır. Yine serbest kalan ipleri yavaşça kendinize doğru çekin ve öne doğru birkaç adım atın. Yavaşlamadan faydalanarak uçurtmayı indirebilirsiniz. Yine de tavsiyemiz bu işi ilk önce bilen birileri ile yapmak.

Yok ben şimdilik bilgisayarımın başından kalkmak istemiyorum, ama uçurtma işine heves etmedim de değil, derseniz eğer, şurada sevimli bir uçurtma oyunu var. Dikkatli olmazsanız yere çakılıyorsunuz.

Uçurtma uçurmanın incelikleri Türkçe uçurtma bilgilerine ulaşmak için bir tane link vereceğiz. Buradan uçurtma ile profesyonel olarak ilgilenmek isterseniz ülkemizde neler yapabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Biz gerekli bilgileri verdik, uçurtmayı nasıl yapacağınızı da uçuracağınızı da biliyorsunuz artık. Eh, gerisi de pratik yapmaya kalıyor. Hazır havaların da artık kıra bayıra çıkmaya uygun olduğu şu aylarda toplayın etrafınıza uçurtma heveslilerini, gidin açıklık bir yerlere. Uçurdukça uçurun, uçurdukça bizi hatırlayın…

İlginç uçurtmalar

1 YORUM

Yorumla