Çalışanlara özel ramazan önerileri

0
114

Oruçlu çalışanlar öğle tatilinde yürüyüş yapın
Çalışırken oruç tutanların açlık nedeniyle dikkatinin dağılmaması çok önemli. Bu nedenle hem çalışıp hem oruç tutanlar, mutlaka sahura kalkmalı. Böylece fazla açlık hissetmezsiniz ve dikkatiniz de dağılmaz. Ayrıca işyerinde çok bunaldığınızda yürüyüş ve nefes egzersizleri de sizi rahatlatır..

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Algoloji (ağrı bilimi) uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel çalışanlara, Ramazan boyunca iş yaşamında fazla olumsuzluk yaşamamalarını sağlayacak yöntemleri anlattı:

Çalışırken orucun olumsuz etkilerinden korunmak için ne yapılabilir? Oruç tutma nedeniyle özellikle çalışanların en sık yaşadıkları yan etki; öğleden sonra başlayan performans eksikliği ve dikkat kaybıdır. Kimisi de Ramazan’ın ilk günlerinde yoğun baş ağrısı çeker. Bu bazı işyerlerinde o dereceye varır ki; herhangi sıradan bir iş bile halledilemez hale gelir. Her şey oruç ve iftara göre ayarlanıp uygulanır. Ülkemiz gibi devamlı üretmesi gereken bir ülke için yılın bir ayı durmak, büyük kayıp demektir. Çünkü oruç tuttuğu için işini hakkıyla yapamayan bir cerraha ya da hava kontrol görevlisine kimsenin tahammülü yoktur. Dikkat eksilmesinin ana nedeni; açlığın sebep olduğu düşük kan şekeri, yeterli sıvı almamaya bağlı dehidratasyon ve tansiyon düşüklüğüdür. Bunun yanında azalan kan insülin seviyesi de, sodyumun atılımını artırıp, düşük tansiyona zemin hazırlar. İnsanlarda terleme, halsizlik, kaslarda ağrı görülebilir ve baygınlık hissi olabilir. Ellerde titreme ve yoğun dikkat kaybı belirtiler arasında yer alır.

SU İÇMEK DİKKATİ TOPLAR
Dikkat kaybı nasıl önlenebilir? Sabah saatlerinde insanlar daha dikkatli çalışabilirler. Öğleden sonra düşen kan şekeriyle birlikte, çalışma isteği ve gücü de azalır. Bu nedenle yoğun dikkat isteyen işler, sabah saatlerine kaydırılmalı. Oruç boyunca görülen halsizlik ve yorgunluk; kan basıncının yani tansiyonun düşmesine bağlı olabilir. Bu sırada terleme, enerji azalması, baş dönmesi görülebilir. Bu hal, özellikle öğleden sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni iftar ve sahurda yeterli sıvı ve tuz alınmamasıdır. Bu yüzden kilo başına 30 mililitre suyun tüketilmesi gerekir. Yani 50 kilo olan biri, iftarın ardından 1.5 litre sıvı içmeli.

Çalışanlar Ramazan ayı boyunca nasıl beslenmeli? Ramazan’da sadece iki öğün yenilebildiğinden; gün boyu süren performansımızı etkileyen en önemli öğün olan sahuru atlamamak gerekir. Her ne kadar zaman zaman uyku daha tatlı gelse de, konsantrasyonun iyi olması, metabolizmanın hızlı çalışması ve yukarıda sayılan açlık belirtilerinin ortaya çıkmaması için bu öğünde mutlaka yeterli miktarda gıda yenmeli.

EGZERSİZLE GEVŞEYİN
Oruç sırasında başı ağrıyan kişilere ne yapmalarını tavsiye edersiniz? Eğer ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa, ancak atak sıklığı ayda 1-2’den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa; sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilir. Ancak bu dönemde fazla miktarda kafeinli ürünleri tüketmemeleri gerekir. Çünkü ani kafein eksikliğiyle birlikte ek bir baş ağrısı meydana gelebilir. Eğer kişi düzgün bir ilaç tedavisi almak zorunda ise ve bu tedavi sahur ve iftar saatlerine uydurulamayan bir tedavi ise oruç tutmakta ısrar etmemesi gerekir. Bunun dışında, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde oruç sırasında şiddetli bir ağrı görülüyorsa, bu kişi hemen bir doktora başvurmalı.

Nefes egzersizleri nasıl yapılmalı? Nefes egzersizleri, tıpkı doğum sancıları sırasında uygulandığı gibi yapılabilir. Bu egzersizler; insanın vücudunu zihniyle yönlendirerek kontrol altına almasını sağlayan birçok yöntemden biridir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken, bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderebilirsiniz. Aynı şekilde gerilim ağrılarında, özellikle de kas kökenli gerilim ağrılarında çok sık kullanılan, insanın kendi kendine kaslarını gevşettiği gevşeme egzersizleri de çok yararlıdır. Ve bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok faydalı olur. Ama her ikisi için de kişiye önceden bir uzman tarafından bu konuda eğitim verilmiş olması gerekir. Ayrıca imkan varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanma, temiz havaya çıkma gibi birtakım tedbirler de ağrının azalmasını sağlayabilir.

Çalışana Özel Sahur Ve İftar Mönüsü
İftarı İşyerinde Geçireceklere Öneriler Örnek iftar mönüsü: Hurma, zeytin veya su ile oruç açtıktan sonra; bir kepçe çorba, bir orta boy biftek büyüklüğünde kırmızı et, beyaz et ya da köfte, iki yemek kaşığı pilav veya makarna, bir tabak sebze yemeği, iki yemek kaşığı yoğurt, bir avuç büyüklüğünde pide veya iki ince dilim ekmek ve salata. Örnek sahur mönüsü: Bir miktar peynir, bir adet haşlanmış yumurta, beş adet zeytin, iki-üç ince dilim ekmek, bir adet meyve, domates, salatalık veya bir kepçe çorba, beş-altı yemek kaşığı yoğurt, bir meyve, istenildiği kadar salata.

Açlık Ve Susuzluk Stres Yapıyor!
Uzun süren açlık ve susuzluk, özellikle psikiyatrik sorunu olanların rahatsızlığını daha da artırıyor. Psikolojik bir rahatsızlığı olmayıp da oruca niyet edenlerin yaşayacağı sorunlarsa iradelerinin ölçüsüyle doğru orantılı. Memorial Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Dr. Cem Hızlan’a göre; uzun süreli açlık, psikiyatrik rahatsızlığı olan kişileri etkiliyor. Hızlan şunları anlatıyor: “Organizma kendisi için uygun koşullardan uzaklaştığı oranda fiziksel ve ruhsal olarak gerginliğin yani stresin belirtilerini de hissetmeye başlar. Böyle düşünüldüğünde pek çok fiziksel etki, ruhsal bir içerik barındırmasa da gerginliğe yol açar. Açlık ve susuzluk, kaygıyı uyaran bir faktör olduğuna göre, kaygının oruç tutan insanlarda şiddetleneceğini öngörebiliriz. Duygulanım (depresif durum gibi), bellek fonksiyonlarını ilgilendiren bozukluklar (bunamalar gibi) ya da bilişsel durumun (şizofreni gibi) etkilendiği tüm bozukluklar; genel gerginlik düzeyine bağlı olarak belirtilerini şiddetlendirir. Özetle; uzun süren açlık ve susuzluk pek çok psikiyatrik rahatsızlığın alevlenmesine yol açar.

SORUNLARI ALEVLENİR
Çalışanlar İçin Ramazan Öneriler Psikiyatrik rahatsızlığı olmayanlarda ne olur, ortam daha mı gergin olur, daha mı çok kaza yaparlar, daha mı çok kalp kırarlar? Psikiyatrik rahatsızlığı olmayan biri oruç tuttuğunda neyle karşılaşacağını ve buna katlanmak isteyip istemediğini bir doktora gerek olmadan, kendi iradesiyle ölçer ve ona göre niyet eder ya da etmez.”

Bunalınca Nefes Egzersizi
Eğer iş gününde oruç tutuyorsanız ve başınız ağrımaya başladıysa aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:
Açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın.
Bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatıp, ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun.
Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız hemen kas gevşetici egzersizler ya da nefes egzersizleri uygulayın.
Buna rağmen ağrı hala şiddetleniyorsa, dayanılmaz boyuta ulaşmadan orucunuzu bozarak bir şeyler yiyin.
Çalışıyorsanız iftar ve sahurda yediklerinize dikkat Ramazana Özel Uyarılar, Öneriler

Böreklere Bir Ay Mola
İş hayatındakiler, ramazan mönüsünde, bu gıdalardan kesinlikle uzak durmalı: Şeker ve şekerli tatlılar (bal, reçel, marmelat, şurup), hamur işi, börek, çörek, pasta, kurabiye, çikolata, gazlı içecekler, yağda kızartmalar ve kavurmalar, kuruyemişler, sucuk, pastırma, salam, sosis, bütün yağlı yiyecekler (yağlı etler, kaymak, krema ve benzeri), içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, kuyruk yağı, yağı, margarin, tereyağı, sakatatlar. (karaciğer, beyin, böbrek)

Yorumla