Markalar ve öyküleri

0
4
    Chrysler ile ortak çalışıp araba yapan Cari Benz, bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes-Benz’in adını bu araca verir. Hırsızların en çok rağbet gösterdiği figür. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes Benz’in üç ayaklı yıldız figürü kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor.


    Edouard Michelin, 1984’te üst üste yığılmış otomobil lastikleri görünce kolları olsa adama benzeyecek demiş ve reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi sipariş vermiş ve Bibendum adı verilen ‘lastik adam’ böylece doğmuş.
    Nike’ın ilk çalışanlarından Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunanlı Nike’ı görür. Patronu Phil Knight, “Dimension 6” adını düşünüyordur. Logoyu 35 dolara inciye yaptırırlar ve bu logo günümüze kadar
    İlaç devi olan Bayer, 1863’de boya imalatçısı olarak işe başladı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin, 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, logosunu oluşturan yatay ve dikey olarak yazılan Bayer yazısını 1900 yılında tescil ettirdi.
    Henry Royce, lSS4’de makine üreten bir fabrika kurdu. 1904’de ilk otomobili yaptı ve otomobil satan Charles Rol I si a tanıştı. Royce’ın yaptığı otomobilleri Rolls sattı ve markanın ismi (Rolls Royce) buradan doğdu.
    Mitsubishi’nin üç kanatlı baklava şeklindeki amblemi, Samura i armasından esinlenmiş. Firmayı kuran iki Japon aile tercih ettikleri amblemde sorumluluk bilincini, centilmenliği ve toplumlar arası uyumu simgelerine yer verdi.
    Amerika’nın en çok bilinen markası Apple ilk kurulduğu zaman Macintosh ismiyle anılıyordu. Ama daha sonra pazarlama dahisi Steve Jobs’un önderliğinde şirketin ismi değişti ve elma tasarımı logoya girdi.
    1916 yılında Münih’te kurulan BMW’nin amblemindeki mavi beyaz renkler Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılında uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de lastik biçiminde donen pervane figürüne yer verir.
Markalar     İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği beygir maskot Ferrari’nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı firma sahibinin yaşadığı Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.
Markalar     Üç Alman 1906’da kalem üretme kararı aldı. En pahalı kalemlerin tepesinde üstü karla kaplı Mont Blanc Dağının resmi var. Yukardan bakınca beyaz bir yıldızı andıran dağın karlı tepesi Mont Blanc’ın logosunda yer almış.
Markalar    Audi’nin amblemin d eki dört yüzük, araba birliği için bir araya gelen ortaklık kuran 4 firmayı simgeliyor. Audi ismi eski yöneticilerden August Horsc trafından verildi. Kendi ismini vermeyen Horch, Latince karşılığı olan Audi’yi buldu.
Markalar     Rolex logosu firmanın kurucusu Hans VVilsdorf tarafından bulunmuş. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılar ise saat ustasının hünerli ellerini temsil etmekte.

Yorumla