İcatlar ve mucitleri

0
7
İlk faks makinası ve icadı

İskoçya’da yaşamını sürdüren Alexander Bain 27 Kasım 1843 yılında ilk faks makinası (faksimil) için patent başvurusunda bulundu. Bain’in tasarladığı faks makinası ana hatlarıyla günümüzde kullanılan sisteme benzemektedir. Belgenin beyaz ve siyah kısımlarının tanımlanarak iletilmesi ilkesine dayanıyordu.

İletken bir madde üzerinde elektriksel olarak haritalama işlemi için sarkaçlar kullanılmasını önermiş fakat bu sistemi hiçbir zaman uygulayamamıştır. 1848 yılında İngiltere’de bir fizikçi (Frederick Bakewell) daha geliştirilmiş bir versiyonu için patent aldı. Yine İngiltere’de halka açık bir sergide ilk defa bir belge iletimini gerçekleştirdi.

Tüm bu çabalar ticari anlamda sonuçsuz kalmıştı. Ticari başarıyı yakalayan ilk faks makinasını ise İtalyan Giovanni Caselli icat etti. Caselli Bain ve Bakewell’in sistemlerini harmanlayarak ortaya yeni bir sistem çıkarmıştı.Pantelgraf adını verdiği buluşun ortaya çıkması 10 yıl sürmüştü. 1861 yılında patentini aldı. Fransız hükümetince kullanılmaya başlandı.

İcatlar ve mucitleriFaks makinasının başlangıçta oldukça başarılı olması telgraf sisteminin korunması adına fazla yaygınlaştırılamadı. Çıkan savaşlar nedeniyle döşenen hatların kullanılamaz hale gelmesiyle faks sistemi uzun süre ortalardan kaybolacaktı. 20. YY’da Alman Alexander Korn fotoelektrik tarama adında bir sistem geliştirdi. Her ne kadar yeni bir sistem gibi görünsede mantık aynıydı. Bu sistem sayesinde hertürlü belge gönderilebiliyordu ve sarkaçlara gerek duyulmuyordu. Telefonun yaygınlaşması telgrafın sonunu hazırladı. Böylece faks kullanımı yaygınlaştı ve iş dünyasında çokça kullanılır hale geldi.

İlk radyo
İcatlar ve mucitleri     İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak radyonun kendi icadı olduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıkmıştır. Telsiz telegraf patentine sahip olan Nikolai Tesla, Olive Lodge bu iddiayı ortaya atanların başında gelir.

Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadı için patent almamıştır. Daha pek çok insan vardır fakat ticari başarıyı yakalayan kişinin Marconi olduğu herkesçe kabul edilir.

Popov, Lodge ve Marconi, Edward Branly’nin bulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak için kullanılan bir aracı geliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları 1895 yılında Marconi ve Popov’un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlanacaktı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından “Heinrich Hertz” ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi.

İtalya’da aradığı desteği birtürlü alamayan Marconi sonunda İngiltere’ye gitti ve burada ilk radyonun patentini aldı. Bu patent alımının ardından birçok farklı versiyonu üretildi. Lee De Forest ve Edwin Howard Armstrong Amerika’da radyo teknolojisinde çok büyük değişiklikler yaptılar. Tüpler ve devreler kullanarak bambaşka bir hal kazandırdılar. 1947 yılında transistörün icadı ise radyo teknolojisi için bir devrim olmuştur.

İlk helikopter
İcatlar ve mucitleri     Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı bir uçaktır. 1907 yılında Fransız Paul CORNU ilk motorlu helikopteri uçurmuştur.

Helikopterler dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir ve havada sabit olarak tutunabilirler. Helikopter ve uçakların uçma prensipleri aslında aynıdır. Uçaklarda TUTUNMA kuvveti elde edebilmek için uçak hava içinde hareket ettirilir. Ancak kanat, uçak gövdesine bağlı olduğu için sabit bir yapıdadır. Fakat helikopterlerde kanat sabit değil, hareketlidir. Yani helikopterlerde TAŞIMA kuvveti elde edebilmek için döner kanat yani pervane kullanılır.

Pervane iki ya da daha fazla palden meydana gelir. Pervane palinin profili uçak kanadının profili ile aynıdır. Helikopterin motoru palleri döndürür. Paller hava içinde hareket ettikleri için üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise, yüksek basınç oluşur. Bu basınç farkı TAŞIMA kuvvetini meydana getirir. Pallerin devir sayısının ve hücum açısının (pallerin havayı karşılama açısı) artması ile bu TAŞIMA kuvvetinin büyüklüğü de artar. Tersi bir durumda ise azalır. Taşıma kuvveti helikopterin ağırlığına eşit olduğunda helikopter havada sabit olarak tutunur. Büyük olduğunda dikey olarak yükselir. Daha az olduğunda ise, dikey olarak alçalır.

Pervanenin dönme düzlemi eğildiğinde, yani pervanenin oluşturduğu TAŞIMA kuvvetinin yönü değiştirildiğinde, helikopter ileri – geri ve sağa – sola doğru hareket eder. Böylece helikopterin hava içinde hareket etmesi sağlanır. Pervane sürekli döndüğü için (gövde üzerinde yarattığı moment nedeniyle) helikopterin gövdesini de döndürmeye çalışır. Bunu engellemek için helikopterin kuyruğunda daha küçük olan bir pervane daha kullanılır. Kuyruktaki pervane gövde üzerindeki dönme momentini sönümler. Ayrıca sönümleme miktarı değiştirilerek gövdenin dönüşü de sağlanabilir.

İşte İcatlar ve mucitleri
Aküvinç
Planteromali vitruvius

Matkap
G. Sommeiler

Arşimed burgusu
Arşimed

Robot
E. Sperry

Radyoaktivite
A. Becquerel

Radyum
Curie’ler

Ampul
Edison

Asansör
E. Otis

Balon
Montgolfier Kardeşler

Barometre
Toriçelli

Barut(Dumansiz)
Schultre

Benzin Motoru
N. Otto

Bisiklet
K. Macmillan-J. K. Starley

Buhar Tribünü
Parsons

Buharli Gemi(Gelişmiş)
Fulton

Buz Makinesi
Gorrie

Çelik(Paslanmaz)
Brearley

Çimento
Aspdin

Daktilo
C. Latham

Denizalti
John Holland

Dinamit
Nobel

Dinamo
Picinotti

Dizel Motoru
Diezel

Dokuma Makinesi
Hargreaves

Dürbün
Lippershey

Fotoğraf(İlk Şekli)
Niepce

Gramofon
Berliner

Hava Pompasi
Guricke

Helikopter
Sikorski

Hesap Makinesi
Pascal

Hoparlör
Rice/Kellog

Jet Uçaği
Ohain

Kağit İmali (Selülozdan)
Dahl

Karbüratör
Daimler

Kauçuk
Goodyear

Kronometre
Harrison

Lokomatif
Stephenson

Matbaa
Gutenberg

Mikrofon
Berliner

Mikroskop
Janssen

Mors Alfabesi
Samuel Mors

Motosiklet
Daimler

Naylon
Du Pont Laboratuvari

Neon Lambasi
Claude

Otomobil (4 Tekerli)
Benz-Daimler

Paraşüt
Veranzio

Paratoner
Benjamin Franklin

Pikap
Edison

Pil
Volta

Planör
Otto Lilientahi

Projektör
Sperry

Radar
Taylor Ve Young

Radyo
Marconi

Renkli Film
Westcott

Roket
Goddart

Röntgen Tüpü
Coolidge

Sesli Film
Ernst Ruhmer

Sinema Makinesi
Lumiere Kardeşler

Telefon
Graham Bell

Teleskop
Kepler-Galileo

Televizyon
Baird

Telgraf
Morse

Telsiz Telgraf
Marconi

Termometre
Fahrenheit-Galileo-Celsius

Teyp
Poulsen

Transformatör
Stanley

Uçak
Wright Kardeşler

Zeplin
Kont Von Zeppelin

Dpt
P. Muller

Elektron Mikroskobu
Knoll Ve Ruhka

Geiger Sayaci
J. H. W. Geiger

Hoverkraft
C. Cockerell

İnülin
Banting Ve Best

Karbon 14 Tarihlemesi
W. F. Willard

Lazer
C. H. Townes

Tükenmez Kalem
L. Biro

Aerosol
Goodhue-Sillivon

Çamaşir Makinesi
Hurley Machine Co.

Elektrik Süpürgesi
Cecil Booth

Uzunçalar
Peter Goldmark

Video
A. Paniatoff

Yalan Makinesi
John Larson

Yol İşaretler
Perey Shaw

Yorumla