Emojilerde yüz ifadeleri ne anlama geliyor

0
4741

Gözleri kapalı gülen ifadesiGülen emoji. İkinci adı ise ‘Samimiyetsiz’. Yaygın olarak ‘ehehe’ nidasının yerine kullanılır.

‘-Kanka gel ama sıkılırsın yani sen bilirsin. Gözleri kapalı gülen ifadesi

Gülen ifadesi Gülmem gerektiği için güldüm emojisi. Gözlerinin biraz büyük olması onu diğer gülme emojilerinden ayırt eder. Arada kalmıştır. Ortanca çocuktur. Büyük ve küçük kardeşinden yararlanarak büyür.

Gülümseyen ifadesi Her sabah aynı saatte kalkan her gece aynı saatte uyuyan, hayatında tek aksiyon mutfaktaki bardağın kırılması olan emoji. Kısacası ortalama insan tipi emojisidir.

“Ay napayım işte derse gittim geldim her zamanki gibi sonra televizyon izledim sen?”

32 diş gülen surat32 diş gülen surat. Sanki kafasında büyük tilkiler dönüyormuşçasına gülümser. İçten içe dünyanın sonunu getirecek planı tasarlamaktadır ve zevklenmiştir.

Bu emojiyi sözcüklerle ifade edecek olursak: nihehehehe

Utangaç ifadesi Anlat kanka dinliyorum emojisi.

‘A: -Canım sende not var mı?

B: -Kanka ya yazım kötü okuyamazsın.

A: -Hıı yine de sağol kardeşim. Utangaç ifadesi Utangaç ifadesi

Mütevazi emojiMütevazi emoji. Bir anne kadar içtendir. Bu emojiye bir isim vermek gerekirse; Kadın: Sude Erkek: Salih

“Yaa bana iPhone 7 almanıza ne gerek vardı 3310 da olurdu o da alo demiyor mu sonuçta. Ya canlarım benimm.”

Açık el emoji. Açık eli ile samimiyetini gösterir. Kucaklaşmak istediği anlamını verir. Sarılmak isteyen emoji.

Göz kırpan ifadesi Mona Lisa tablosu emojisi. Yüzünde birden fazla ifade taşır. Her cümleye yedirilebilir. Eklendiği cümlenin anlamını değiştirir. ‘-Bize gelsene.’ ‘-Bizde gelsene Göz kırpan ifadesi . ‘

Cüzdan, araba anahtarı ve sigarasını üst üste koyan gençlerimiz tarafından çokça kullanılır. ‘Oyun bitince şah da piyon da aynı kutuya koyulur. Göz kırpan ifadesi

Kalpli göz ifadesi ‘Ya seni yerim’ emojisi. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlarda kullanılır. Yaygın olarak kadınlar tarafından, çeşitli renklerdeki kalpler ile kombinasyon yapılır, eşe dosta yollanır.

“Kızım Mert kadar tatlı bir çocuk var mı? Keşke katlayıp cebime koyabilsem çok seviyorum, minnoş kocişkocuğum olacak o benim.”

Kalpli öpen ifadesi Kalpli öpücük. Kokulu öpücüğün bir türevidir. Kullanıcılar, öpücük çeşitleri arasından yaygın olarak bu emojiyi kullanır. İşlevseldir. Bir taşla iki kuş vurmaktır.

“A: Kalpli öpen ifadesi

A::“Ay pardon ya yanlış emoji yollamışım.”

B: İçi rahatlamış ifadesi

(Ve ilişki başlar…)

Öpen ifadesi Öptüm ama öylesine öptüm emojisi. Yaygın olarak ilişkinin başlarında yani tarafların birbiriyle çok yakın olmadığı zamanlarda kullanılır. Bazı kesimler arasında ıslık çalan emoji olarak tanınır.

Gözü kapalı öpen ifadesi İçten öpen emoji İlişkideki kullanımı ise; taraflar artık birbiriyle samimi olmuştur ve 3-4 güne sevgili olacaklardır.

‘– Yarın Ankara çok soğuk olacakmış. Sıkı giyin, kıyamam sanaa.Gözü kapalı öpen ifadesi

Gülen gözlerle öpen ifadesi Öpüyormuş gibi yapan, aynı zamanda samimi olduğunu da hissettirmek isteyen emoji. Sadece işi düştüğünde yazan insanlar genellikle konuşmayı bu şekilde bitirir.

Dili dışarıda göz kırpan ifadesiGülen ama aynı zamanda muzip emoji, liseliler tarafından yaygın bir şekilde kullanılır. Aynı zamanda bir çok ifadeyi barındığı için şaşırma ifadesi olarak da kullanılabilir.

“Şimdi sen benim sevgilim olsan ne eğlenirdik hee.”

Dili dışarıda gözleri kaplalı ifadesi Çılgın olma eylemini belirten yaramaz emoji. İkinci anlamında ise ‘hınzır olma’ durumunu anlatır.

‘-Ya moruk dün gece parti vardı bizim, ortamı görmen lazım. Dili dışarıda gözleri kaplalı ifadesi  ‘

ağzı sulanan Ağzının kenarından salyalar akan emoji. Yaşadığı bir durum karşısında arzu duyan bir ifade takınmıştır. Görünüş itibariyle sarhoş olmuş emoji de denilebilir.

Dili dışarıda ifadesi Şımarık emoji. Çocuklar gibi şendir. Tatlıştır. Sevgilisine şirinlik yapmak isteyen kadınlar arasında kullanımı yaygındır.

“Ya çok tatlı olabilir miyim olabilirim çünkü sence olabilir miyim ihihih.”

yan dil çıkaran emoji Imm leziz ımm tatlı ımm.

Yüzü kızaran ifadesi ‘Oha falan olma, dumura uğrama durumunu anlatan emoji.

‘-Kanka hoca resmen işlemediği konuyu sordu ya Yüzü kızaran ifadesi.

Dalgın ifadesi Karşısındakine duygu sömürüsü yaparcasına içli üzülen emoji.

-Ya amcamın ikinci eşinin ilk eşinden olan çocuğunun sünneti vardı. Yoksa doğum gününe nasıl gelmem. Dalgın ifadesi
İçi rahatlamış ifadesiUtandım ama aynı anda da kilo aldım emojisi. Yaygın olarak kullanımı ise; kişi iltifat aldığında bu emoji ile yanıt verir. Keyfim yerimde mutluyum anlamı da vardır.

–Ya demesene öylee. İçi rahatlamış ifadesi

Keyifsiz ifadesi TRİP ATIYORUM emojisi. Darlama aracıdır. Liseli ve üniversiteli gençler arasında yaygındır. Twitter’da en çok kullanılan emojiler arasında ilk beşte yer alır. Tek başında kullanıldığında karşıdaki kişiyi kasvete sürükler. Erkek arkadaşlarından ilgi isteyen genç kadınlarımız tarafından sıklıkla başvurulur.Olumlu cümleleri olumsuz yapma özelliğine sahiptir.

‘-Oo Hande ile Snap atmışsın. Çok yakışmışsınız. Keyifsiz ifadesi

Hayal kırıklığına uğramış ifadesi Minnoşluk yapmak için ideal, üzerime gelmeyin ya yeter artık emojisi.

“Sanki herkesin işi bitmiş benimle uğraşıyorlar ya hoff.”

İnat eden ifadesi Suratından masumluk akarcasına üzülen emoji. İkinci anlamı ise çaresiz kalma durumunu belirtir.

‘-Çarşamba sunum var hem de ingilizce ne yapacağım ben ya.’ İnat eden ifadesi

Ağlayan ifadesi Blöf emojisi. Ağlarmış gibi yapan ama aslında ağlamadığını bildiğimiz emoji. Çocukken annesine sevdiği oyuncağı aldırmak için zorla kendini ağlatan emoji.

“Sürekli alışveriş yapıyorum hatta geçen gün 4 çift ayakkabı aldım ama hiç giyecek hiçbir şeyim yok.”

Neşeli ifadesi Gülmekten yarılan, yerlere yatan emoji. Twitter’da en çok kullanılan emojidir. Yersiz kullanımı çok fazladır. Kişi emojiyi yan yana ne kadar çok dizerse, ilgili konuya o kadar güldüğünü ifade eder. Liseliler genel olarak emojiyi random gülüş (asdfdşkğl) ile beraber kullanır.

‘- Oha sonra sen ne dedin. güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum. Neşeli ifadesi Neşeli ifadesi Neşeli ifadesi Neşeli ifadesi

yan gülen emoji Ağzını yayarak gülen surat. O kadar gülmüştür ki sinir sistemleri gevşemiş ve kontrolünü kaybetmiştir.

“Kanka zuahahhahaha gülmekten sandalyeden yuvarlandım ya çok komik. Emre gerçekten Gamze’nin önünde mi düştü zuhahahah”

Hıçkırarak ağlayan ifadesi Hunharca ağlayan Safinaz emoji. Ama Safinaz’dan farkı gözyaşlarının yer çekimi kurallarını ihlal etmemesi.

Uygun kulanım alanı: -Ya kanka bütün derslerim ‘F, Fz’ ya okul bir yıl uzadı.Hıçkırarak ağlayan ifadesi

Yaygın kullanım alanı: -Ya Ufuk bizim sınıftaki Buse’nin fotoğrafını beğenmiş kanka aralarında bir şey mi var? Hıçkırarak ağlayan ifadesi Hıçkırarak ağlayan ifadesi Hıçkırarak ağlayan ifadesi Hıçkırarak ağlayan ifadesi Hıçkırarak ağlayan ifadesi

Miskin ifadesi Grip oldum ama aynı zamanda ilgiye muhtacım emojisi. Emoji, ağız açıklığıyla adeta sev beni diyor.

“Off hasta olmuşum zaten bir bu eksikti sanki hiç dertim yokmuş gibi allahım yaa.”

soğuk terleyen ifadesi Panik emoji. O kadar panik olmuştur ki akan suyun soğuk ter olduğunu bize başarılı bir şekilde somutlaştırmıştır.

-A: ‘Finale vize dahilmiş. Bir de ek kaynak var oradan da bir soru çıkarmış. Unutmadan derse konuk gelmişti onunla ilgili de soru çıkacak söyleyeyim dedim knk. ‘

-B: ‘Oha soğuk terleyen ifadesi

Terleyerek gülen ifadesi Soğuk terler döken surat. Gaf yapmış ve toparlamaya çalışırken batmış emoji. Fazla uzatmadan bu emojiyi kullanmak, durumu kurtarır ve konuyu kapatır.

“Ben öyle demek istemedim balık etli demek istedim sen de hemen alınıyorsun canım aa.”

Terleyen ifadesi Sıkışmış emoji. Olaylar karşısında daha fazla dayanamayan, serzenişte bulunmasına ramak kalmış emoji.

Üzgün hayal kırklığına uğramış ifadesi Yeterince telaş yapmış ama artık telaşlanmasın bile bir anlam ifade edemeyeceğini anlayan, olayı akışına bırakıp korkarak izleyen emoji.

Alıcı:Bana
‘A: Serap Hanım Merhaba. Projenizi bugün bekliyoruz. Son revizelerimiz ektedir. İyi günler.’

‘A: Serap Hanım mailimi aldınız mı?’
‘B: Terleyen ifadesi
Bıkkın ifadesi Belirli bir iş, oluş, hareket sonrasında aşırı derecede üzülmüş emoji.
‘A:Bıkkın ifadesi Bıkkın ifadesi Bıkkın ifadesi

‘B: Oha kanka noldu anlat. (Cevap almadan aradı.) ‘

Yorgun ifadesi Yaşadıkları karşısında sinir krizi geçirircesine şoka girmiş emoji. Bir an önce sakinleştirilmesi gerekir. Emoji ailesinin en stresli üyesi olmaya adaydır.

Uygun Kullanım alanı: “Ya kedim evden kaçtı tamam mı onu ararken araba çarptı bana. Eve zar zor döndüm bir de baktım o heyecanla anahtarı almayı unutmuşum. Evden duman kokuları geliyor ne yapacağım ben yaa. “

Yaygın kullanım alanı: “Kızım Ali’ye yollayacağım mesajı yanlışlıkla abime yolladım şimdi s*çtım.”

Endişeli ifadesi Korkmuş emoji. Durumu kaldıramamış emoji. 30 katılımcılı Whatsapp grubunda, kalan 29 kişi tarafından hayata tekrar döndürülmesi gereken emoji.

Çığlık atan ifadesi ‘A: İşte orda ben bayılmışım sonra arkadaş tokat attı öyle uyandım. Ama varya beni bir görcektin…’

İşbu konuşma durumu açıklar. En korkmuş ve stresli emojidir.

Kızgın ifadesi Kızarmaya başlamanın bir adım öncesi. Kırmızı versiyonunun şöhretinin gölgesinde kalmıştır.

Öfkeli ifadesi Sinirli emojilerin en ünlüsüdür. İletişimi sekteye uğratacak sonuçlara neden olabilir. Bazen kalp krizi sebebine bazen de öylesine yapılan triplere malzeme olmuştur.

Uygun kullanım alanı: Geçen Buse’ye borç verdim. Hem geri ödemedi hem de her gün publarda geziyor.

Yaygın Kullanım Alanı: “Kanka eski sevgilisinin fotoğrafını beğenmiş bir de beğenmedim diyor yalan söylüyor ben durur muyum ekran görüntüsü aldım hemen.”

Zafer kazanmış ifadesi Sinirden kırmızı renge bürünmeyi bile unutmuş burnundan soluyan emoji.

maskeli ifadesi Hastayım emojisi. Yan anlamı ise ‘Hastayım herkes bilsin yanidir’ Türkiye’de ortalama 50 insandan 45’i hasta olduğunda bu emojiyi araç olarak kullanarak sosyal medya hesaplarından (whatsapp durumu da hesaba katılmıştır) hastalığını duyurur. Davranışın altındaki neden iste ilgi çekmektir.

Güneş gözlüklü ifadesi Cool emoji. Rahattır. Nüfusun büyük çoğunluğu tarafından sıklıkla kullanılır. Kullanım sıklığı genç nüfus arasında daha yaygındır.

Uygun Kullanım Alanı: -Ya benim ortalamam zaten 3.94. Boğaziçi’ne geçiş yaparım da rahatımı bozamam yani uğraşamam. Güneş gözlüklü ifadesi

Yaygın Kullanım Alanı: -Hadi biz gezmeyee. Güneş gözlüklü ifadesi

Uyuyan ifadesi Uyuyorum emojisi. Durumlarda kullanıldığında rahatsız etmeyin uykudayım anlamı taşır

‘-Ya İsveç’te mesai 12’de başlıyormuş. Uyuyan ifadesi

Afallamış ifadesi En büyük acıları çeken emoji. Herkesten darbe yiyen ama asla hatayı kendisinde aramayan insan emojisi.

‘-Peki ya herkesi kendim gibi iyi niyetli zannetmeme kaç puan? Afallamış ifadesi

Sersem ifadesi Dünyanın bütün yükünü sırtlanmış emoji. Acilen ‘Venüs odaklı uzay araştırmaları’ projesini bırakıp sosyal hayatla bütünleşmesi gerekir.

-Bu kadar dert yetmezmiş gibi bir de başıma Instagram hesabımın çalınması çıktı. Sersem ifadesi

hosnutsuz-emoji Şaşkın ve üzülmüş emoji. Bulunduğu durum içinde kendisini tam ifade olarak edememiş emoji.

Uygun Kullanım alanı: “Kanka bu sınavı veremezsem okul tek dersten uzuyor.”

Yaygın kullanım alanı: “Oha istediğim fondöten 120 TL şaka mı bu.”

Ağzı açık ifadesi Anı yaşamıştır ve hayretini gizleyememiştir.Hayreti, Bihter ile Behlül’ü yakalayan Beşir’in hayreti ile aynı orandadır.

Acılı ifadesi Bakakalmış emoji. Şaşırmak ile üzülmek arasındadır.

-A:’Kanka ben senden kopya çekerek 90 aldım ama sen 65 almışsın anlamadım. Gözleri kapalı gülen ifadesiGözleri kapalı gülen ifadesiGözleri kapalı gülen ifadesi

B:’Acılı ifadesi

Şaşırmış ifadesi Şaşkın ve bir o kadar da masum emoji. Olayı sonradan duymuştur, şaşkınlığı kısa sürer sonra da işine devam eder. Yan anlamı ise durumu sallamış gibi yapmaktır.

Gülen iblis ifadesi Sinsi şeytan. Emoji ailesinin en komplike üyesidir. Görüntü itibariyle tehlikeyi çağrıştırır. Her an kötü şeyler yapabilirim bakışı atar. Gözdağı verir.

“Alttan aldık yeteri kadar, bu saatten sonra herkes ederi kadar. Gülen iblis ifadesi

İblis ifadesi Tehditçi şeytan. Bakışlarında birazdan gelip sana bela olacağım anlamı vardır. Karmaşık görünümüyle, eklendiği cümlenin anlamını değiştirebilir. Aşırı kıskanç akrep kadını kimliği ile somutlaştırılabilir

Yüzünü ekşiten ifadesi 32 diş emoji. Aşırı güldüğünü göstermek istese de bu alanda yetersizdir. Yine de insanlarımız bu emojiyi sever, yaşatır. ‘Komik mi bu şimdi’ anlamı da vardır.

-A: Temel bir gün Fadime’ye yarın bize gel evde kimse olmayacak demiş. Yarın olmuş, Fadime eve gelmiş kapıyı çalmış çalmış ama kimse açmamış.

-B:’Yüzünü ekşiten ifadesi Yüzünü ekşiten ifadesi Yüzünü ekşiten ifadesi

Tarafsız ifadesi Durgun emoji. Onu mutlu eden ya da üzen hiçbir olgu yoktur. Emoji ailesindedir ama ‘Benim ne işim var burada ya of’ der. Bakışları ile yollandığı insanı da darlar.

Ağzı olmayan ifadesi Suskunluğu asaletinden olmayan emoji. Konuşmamasının yanında, herhangi bir duygu belirtmez. Whatsapp durumlarında, biten ilişkiye tepki olarak da kullanımı yaygındır.

Suçsuz ifadesi Emoji ailesinin meleğidir. Yardımsever, anlayışlı ve sevecen bir kimliğe sahiptir. Yaygın kullanım arasında ‘Polyannacılık’ eylemlerine de malzeme edilir.

-Canım sen öyle davranınca sahiplenen erkek değil, kıskanç oluyorsun bil istedim. Suçsuz ifadesi Suçsuz ifadesi

Yapmacık gülme ifadesi Hınzır emoji. Benim sağım solum belli olmaz bana güvenme, ben seni üzerim emojisidir. Bağlanmaktan korktuğum için ilişkiyi her an bitirebilirim emojisidir. ‘Laf sokma’ eylemlerine alet edilir. Kullanımı gençler arasında çok fazladır. Kıskandırma, kendini ispat etme amacı da taşır. Cüzdan, araba anahtarı ve sigarasını üst üste koyan erkekler arasında kullanımı yaygındır.

-‘Adam yerine koyduğum insanları koyduğum yerde bulamıyorum.Yapmacık gülme ifadesi

İfadesiz sembolü İfadesiz emoji. Her anlam yüklenebilir. Anlamlarında başlıca; kimseyi çekemem, yalnız bırak beni, hiçbir şeyden memnun olmam, uyuyorum ama uyanığım galiba gibi açıklamalar vardır.

Dişleri gözüken: 32 diş gülen suratDişleri gözüken: 32 diş gülen surat. Sanki kafasında büyük tilkiler dönüyormuşçasına gülümser. İçten içe dünyanın sonunu getirecek planı tasarlamaktadır ve zevklenmiştir.

Bu emojiyi sözcüklerle ifade edecek olursak: nihehehehe

Yeşil suratYeşil surat: Hastalıktan bertaraf olmuş emoji. Yeşil olması itibariyle virüslü olduğunu anlarız. Dudak ifadesinden de ay şimdi kusacağım demek istediğini anlarız. Tez zamanda şifalara kavuşmasını temenni ederiz.

Grip mendil: Hapşuran emojiGrip mendil: Hapşuran emoji. Hastalıklı emoji ailesine sonradan eklenen emojilerdendir. Grip olma durumunu da ifade eder.

KovboyKovboy: Oo oo çekilin yoldan vahşi batıdan emoji gardaşımız gelmiş. Kovboy emoji, emoji ailesine sonradan eklenen emojilerden bir tanesidir. Kendisiyle pazar sabahları TRT 1 ekranlarında karşılaşmanız olasıdır.

palyanco emojiPalyaço: Palyaço. Normalde sevimli olması gereken, sünnet düğünlerinde binlerce çocuğu etrafında toplaya palyaçolardan biraz farklı, kötü niyetli palyaço. Aklımıza gelmişken masum palyaçolar için yazılmış efsane sözü de ekleyelim;
“Hayat öyle oyunlar oynuyor ki, nereye tutunsam düşüyorum. Tam da palyaçonun dediği gibi, ağlayamadığımdan gülüyorum.”

yalancı Pinokyo: Yalancı emoji. Burnunun uzayacağını tahmin etmediği için yüz ifadesi panik ve üzüntü halindedir.

Mutsuz emojiMutsuz emojiler ailesine sonradan eklenenlerden biridir.

Mutsuz emojiMasum gülüş. Hayat çok güzel her şey normal gülüşü. Biraz da hadi güleyim ayıp olmasın anlamı taşıyor.

Bu emojiyi sözcüklerle ifade edecek olursak: hihihihihi

Düşünen: Descartes emojiDüşünen: Descartes emoji. Sorgular. Olayların derinine inmeyi sever. Bilinmeyeni açığa çıkarır.

Uygun Kullanım Alanı: “Acaba ilk insanlar olarak tanımlanan Homo habilis ve Homo rudolfensisler erken ilk insanlar arasında mıydı?”

Yaygın Kullanım Alanı: “04.51’de whatsapp’ta online olmuş acaba beni aldatıyor mu? Twitter’da da takipçisi +1 artmış kim acaba? “

kazagecirmis Kafa bandajlı: Kafanın etrafına sarılan bir bandajı gösteren bir yüz. Yaralı olan birini göstermek için kullanılır.

Gözlüklü emojiGözlüklü emoji. Sınıfın en çalışkan çocuğu olmasının yanında bilgiçliği ile de ünlüdür. Bulunduğu ortamda herkesle anlaşan kemik çerçeveli gözlük kullanan çocuk bu emojidir. Bir tek kıvırcık bonus saçları eksiktir. Dersle alakalı ne varsa ona sorun, yanıtını bilir.

Robot: Robot emojiRobot: Robot emoji. Emoji ailesine sonradan katılmıştır. Metalik kafası ve ızgaraya benzeyen ağızıyla diğer emojilerden biyolojik olarak ayrılır.

Hangi emoji ne anlama geliyor - Zengin emojiAli Ağaoğlu emoji. Paradan gözünün dönmesinin yanı sıra, artık para tüm vücudunu etkisi altına almıştır. Halk arasında böyle tiplere dini imanı para olmuş kişi denilir. Bu emojinin kullanım alanına göz atarsak;
+Yavru alim mi seni, bara geçeriz, sıkıntı yook.
+Buseleri de çağıralım mı?
+Ya beni Porsche’dan aşağısı kurtarmaz ayık.
+Off geçen gün bir loca tuttuk kafalar fenna.

Mona Lisa emojiMona Lisa tablosu gibi her anlama gelen yeni emojilerden bir tanesi. Sıkılmış emoji. Küçümseyerek bakan emoji. Bir şeyi düşünüyormuş gibi yapan emoji. Trip atan emoji. Memnuniyetsiz emoji. Sıvı maddeler gibi bulunduğu kabın şeklini alabilir. Çok yüzlüdür.

Ters Kafa emojiTers Kafa: Zıpır ve tatlı gülüş. Emoji ailesinin tek amuda kalkmış emojisidir. Yeteneklidir. Seviyoruz seni amuda kalkmış emoji.

Mutsuz emojiO kadar mutsuzdur ki fizik kurallarını hiçe sayarak dudak kenarlarını çenesine değdirebilmiştir.

mutsuz emojiDoğru düzgün üzülen emoji.

müşkül emojiMüşkül durumdadır. İsyan etmez acısını içinde yaşar. Karın ağrısı çekiyormuşçasına sancılı durur.

kilitli ağız emojiKilitli ağız: Fermuar dudaklı emoji. Bu emojinin kullanıldığı konuşmalarda iki taraf da bir sırrı tutmalıdır. Ayrıca bir kişinin küsmüş olduğunu da ifade edebilir.

Ateşi çıkmış emojiAteşi çıkmış emoji.

şaşıran yüz emojiOha ya bu nasıl olabilir ki nasıl oldu bu dercesine şaşırmış emoji. Şaşıran yüz ifadelerinden oluşan aileye sonradan eklenmiştir. Diğerlerinin aksine bu emoji, diş eklentisi ile gelmiştir.

Yorumla